Domů
Elektřina
Průhledné solární panely? Možná již brzy!

Průhledné solární panely? Možná již brzy!

Rozvoj solárních technologií dnes není jen hon za nejvyšší účinností přeměny sluneční energie. Nyní směřuje i k technologiím, které umožní aplikovat „neviditelný“ solární panel.

V budoucnu by mohly být solární panely instalovány i na okna budov nebo kterýkoliv jiný povrch, na který to dnes není možné. A to mohou být například okna budov nebo displeje mobilních telefonů. Jen si představte, že si mobil nabijete pouze tím, že jej umístíte na sluncem osvícené místo. Ani budovy nebudou muset mít solární panely pouze na střeše, ale přímo na oknech bez toho, aby jakkoliv bránily ve výhledu. Princip je v tom, že materiál pohlcuje pouze energii z neviditelné části světelného spektra, ale propustí světlo viditelné.

„Když se rozhlídnete po městě a vidíte ty obrovské budovy, uvědomíte si, že je zde mnoho nevyužitého prostoru, který může v průběhu dne sloužit jako solární elektrárna“

Richard Lunt, professor na Michigan University

Na některých budovách jsou již dnes instalované povrchy, které odráží infračervené světlo, aby se snížily náklady na chlazení a vytápění budov. Chceme udělat něco podobného, ale vyrábět přitom elektřinu, dodal Richard Lunt.

Zdroj: fastcoexist.com

Molekuly v panelu pohlcují energii, která je následně odvedena do stran a tam je teprve převedena na energii elektrickou. Richard Lunt s kolegy založil společnost Ubiquitous Energy, aby s vynálezem mohl vstoupit na trh. Předpokládá, že bychom mohli první aplikace „vidět“ během pěti let.

Klíčovou otázkou je samozřejmě účinnost přeměny energie, která zdaleka nebude dosahovat hodnot, které mají běžné solární panely. Již dnes dokáže průhledný fotovoltaický panel přeměnit 1 % energie na elektrickou (pro porovnání, běžná účinnost solárních panelů je do 20 %). Nízká účinnost je kompenzována možnostmi využití, od pokrytí mobilních telefonů až po budovy mrakodrapů.

Zdroj úvodní fotografie: fastcoexist.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.