Domů
Elektřina
V Pardubicích zkoumají novou generaci hybridních fotovoltaických článků

V Pardubicích zkoumají novou generaci hybridních fotovoltaických článků

Pod vedením vědce z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Dr.-Ing. Jana Macáka probíhá v Pardubicích projekt, který přináší nový koncept solárních článků, jež kombinují nanotrubice oxidu titaničitého s vhodnými anorganickými a organickými chromofory. Toto spojení má vést k účinné přeměně solární energie na energii elektrickou.

Projekt byl v loňském roce přijat k řešení a financování Evropskou výzkumnou radou v rámci programu HORIZON 2020 a získal tzv. startovací grant  v hodnotě 1,7 mil. euro, a to na období pěti let.

Jan Macák se tak zařadil k desítce českých vědců, kteří kdy uspěli a získali finanční podporu na svůj vědecký výzkum v některé z pěti vyhlášených kategorií projektů Evropské výzkumné rady.

Hodlám se zabývat se svým týmem studiem takových materiálů, jejichž kombinace, pokud provedena správně, může vést ke zcela novému typu velmi účinného solárního článku. Díky možnosti pořídit z projektu také, na české poměry, unikátní zařízení pro depozici atomárních vrstev, hodlám se v prvé řadě zabývat úpravou povrchů nanotrubic oxidu titaničitého, které jsou z hlediska různých aplikací skvělým materiálem s mimořádným potenciálem. Dalšími studovanými materiály budou vhodné anorganické a organické chromofory, založené na bázi tenkých vrstev, intenzivně pohlcujících sluneční záření, které budou vhodně kombinovány právě s nanotrubicemi,“  komentuje svůj unikátní projekt Dr. Macák.

Co se týče možností výsledků projektu, Dr. Macák předpokládá kromě řady publikací v prestižních vědeckých časopisech a prezentací na mezinárodních vědeckých konferencích, i možnost komerčního využití výstupů projektu, například ve fotovoltaickém průmyslu, biotechnologiích či medicíně.

Celá tisková zpráva zde.

Komentáře

(2)

Ing Vladimír Masák

18. srpen 2015, 12:30

Nedávno jste psal o energetickém plotě v Anglii.Nešlo by to použít u jakýchkoliv jezů ?

Pane Budín ozvěte se mi na mail a sdělím vám návrk na využití mořských proudů, který vás možná překvapí.

Jan Budín

19. srpen 2015, 14:20

Přílivový plot, o jehož výstavbu v Bristolském zálivu usiluje společnost Kepler Energy, je velmi zajímavou technologií. Autoři technologie zamýšlejí jeho využití v mělkých vodách podél pobřeží Velké Británie a případně i v zámoří. Jeho využití u jezů je zajímavý nápad a je možné, že se v budoucnu s podobnou technologií (v menším měřítku) v našich vodách setkáme.

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prilivovy-plot-v-bristolskem-zalivu-ma-vyrabet-levnou-obnovitelnou-elektrinu

Co se týče Vašeho návrhu na využití energie mořských proudů, můžete se o něj podělit zde. :) Pokud máte zájem o osobní komunikaci, můžete mě kontaktovat na e-mail janbudin@oenergetice.cz

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.