TenneT představil vizi umělého ostrova pro rozvoj offshore VTE (video)

DomůVětrné elektrárnyTenneT představil vizi umělého ostrova pro rozvoj offshore VTE (video)

TenneT představil v pátek svoji vizi umělého ostrova umožňujícího rozvoj offshore větrné energetiky v oblasti Severního moře. Ostrov by mohl být vybudován v lokalitě plánovaného největšího offshore větrného parku Dogger Bank

Nizozemský provozovatel přenosové soustavy, který provozuje část přenosové soustavy také v Německu, TenneT představil v pátek vizi umělého ostrova umožňujícího rozvoj offshore větrných parků v Severním moři v oblastech vzdálených od pobřeží .

„TenneT vystupuje jako společnost rozvíjející a provozující offshore přenosové soustavy v Německu a nově také v Nizozemsku. Z tohoto důvodu jsme vytvořili realistický a dosažitelný plán dalšího rozvoje v Severním moři,“ komentuje koncept Mel Kroon, CEO TenneT.

Umělý ostrov má kromě propojení větrných farem vybudovaných v oblastech vzdálených od pobřeží zajistit vytvoření uzlu pro přenos elektřiny stejnosměrnými kabely do zemí jako Nizozemsko, Velká Británie, Belgie, Norsko, Německo a Dánsko.

Zvýšení využití nákladných DC podmořských kabelů

Stejnosměrné kabely by kromě přenosu elektřiny z větrných elektráren do uvedených států měly umožnit přeshraniční obchodování s elektřinou.

Současné využití kapacity stejnosměrných podmořských kabelů mezi větrnými parky a pevninou se podle TenneTu pohybuje kolem 40 %.

Díky využití DC přenosových kapacit také pro obchodování s elektřinou by mělo dojít ke značnému zvýšení využití těchto vedení.

Samotné vyvedení výkonu z větrných parků na umělý ostrov může být podle TenneTu realizováno střídavými vedeními, což sníží investiční náklady na výstavbu těchto parků.

Dalšího snížení nákladů má být dosaženo využíváním ostrova jako základny pro zaměstnance a zdroje využívané pro provoz a údržbu větrných parků.

Samotná výstavba umělého ostrova by podle TenneTu mohla proběhnout mezi lety 2030 až 2050. Nyní se TenneT zaměří na komunikaci na úrovni EU a s dotčenými evropskými státy, aby zjistil, zda se projekt dočká potřebné podpory.

Zdroj úvodní fotografie: Youtube společnosti TenneT

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...