V USA loni do čisté energie investovali rekordních 55,5 mld. USD
Investice do obnovitelné energie dosáhly minulý rok ve Spojených státech rekordních 55,5 miliardy dolarů (1,25 bilionu Kč), a to navzdory snaze vlády podporu obnovitelných zdrojů omezit. Investice do větrných elektráren na pevnině a do slunečních elektráren se meziročně zvýšily o 28 procent. Náklady na obnovitelnou energii totiž poklesly a investoři do těchto elektráren se urychleně hlásili o daňové úlevy, které se mají letos snížit, napsala dnes agentura Bloomberg.
„Je pozoruhodné, že ve třetím roce prezidentství (Donalda) Trumpa, který obnovitelné zdroje nijak zvlášť nepodporuje, dosáhly americké investice do čisté energie skokového rekordu,“ uvedl Ethan Zindler z výzkumné sekce New Energy Finance agentury Bloomberg (BNEF).
„Tyto technologie jsou nyní z pohledu nákladů konkurenceschopnější než kdykoli dříve a skutečnost, že na dohled se rýsovalo snížení daňových úlev, vedla k tomu, že se odvětví v roce 2019 notně oživilo,“ dodal.
Trumpovo odstoupení od federální podpory klimatických cílů, jež podědil po svém předchůdci Baracku Obamovi, paradoxně odvětví pomohlo, protože kroku stávající hlavy státu se vzepřela americká města, státy a firmy, napsala agentura Reuters.
Největším světovým investorem do obnovitelných zdrojů je Čína. Loni do nich však vložila meziročně o osm procent méně, a to 83,4 miliardy dolarů. Zvýšení amerických investic ale pomohlo pokles těch čínských vyvážit. Celosvětové investice do čisté energie se loni zvýšily o jedno procento na 282,2 miliardy dolarů.
Mohlo by vás zajímat:
A letos EIA v USA předpokládá 32 GW z FVE a VtE. Dost by mě zajímalo, co by s objemem výstavby udělal Green New Deal prosazovaný částí Demokratické strany nebo uhlíková daň.
Amerika se pomalu stává lídrem v solární a větrné energetice. Když to přepočteme na počet obyvatel tak několikanásobně poráží v loňských investicích Čínu. A to vše v USA jen na tržních principech, podepřených v USA oblíbenými daňovými úlevami.
Čína vloni zpomalila, protože přechází od FiT na konec dotací velkých elektráren a zavedla čistě tržní mechanismy. Jak toto přechodové období úspěšně ukončí tak bude zase s USA na prvém místě.
Tržní hospodářství už celosvětově rozhodlo: čisté obnovitelné zdroje mají budoucnost ne z ideologických ale z ekonomických důvodů, podpořených vědeckými poznatky.
My v ČR už ten světový vývoj nezvrátíme zpět do minulého století, i když snahy tu jsou ....
"A to vše v USA jen na tržních principech, podepřených v USA oblíbenými daňovými úlevami."
výše citovaná věta je oxymoron.
Máte pravdu Čína investuje do OZE proto USA na obyvatele málo , jenže je také otázka efektivity investic a co je efektivita investic ? To je výroba el. energie z OZE pokud Čína vyrábí o 40% energie z OZE více (mimo vodu) dělají USA při jejich investicích něco špatně , protože během 10 let jim ročně stoupala výrova z OZE o 14% , kdežto Číně o 41 %. Ono totiž za 1USD investic do OZE se v Číně vyrobí mnohem více než v USA , takže porovnáváte neporovnatelné. Čína samozřejmě vyrábí méně OZE na obyvatele, protože vyrábí celkově mnohem méně energie na obyvatele než USA a tomu bude tak i za 20 let, protože oni neplýtvají zdroji jako Američani v Číně za 20 let bude téměř vše na el. energii kdežto v USA budou stále vytápět domy olejem a jezdit velkými benzínovými vozy.
A letos EIA v USA předpokládá 32 GW z FVE a VtE. Dost by mě zajímalo, co by s objemem výstavby udělal Green New Deal prosazovaný částí Demokratické strany nebo uhlíková daň.
Já zase rád vidím, že Čína poráží USA v investicích do čistých zdrojů v poměru 83 ku 55 mld. USD. Na to, že je čínský nominální HDP ve velikosti jen 65 % toho Amerického, tak klobouk dolů před Lidovou Čínou ! Z "menšího balíku peněz" dokázala "vymáčknout víc" do čisté energetiky. USA zase "mačkají" obří balík do zbrojení a udržování své armády rozlezlé na stovkách základen doslova po celé Zeměkouli.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se