Domů
Obnovitelné zdroje
Americká First Solar vyrábí fotovoltaické panely levněji než Čína

Americká First Solar vyrábí fotovoltaické panely levněji než Čína

Americký výrobce tenkovrstvých fotovoltaických panelů First Solar tlačí výrobní náklady dolů. Po třech letech opět předskočil největšího čínského producenta polykrystalických panelů. Společnost těží z úvěrových záruk ve výši 3 miliard dolarů od americké vlády. Narazila Čína na hranice svých možností?

Po té, co First Solar investovala 775 milionů amerických dolarů do technologií, produkuje nyní fotovoltaické (FV) panely za 40 centů/Watt-peak (9,6 Kč), což jsou náklady o 15 % nižší než v případě největšího čínského producenta Trina Solar. Podle modelů analytiků by navíc společnost mohla v roce 2019 dosáhnout nákladů až 25 centů/Wp (cca 6 Kč). Prodejní cena značkových fotovoltaických panelů se na českém trhu v současnosti pohybuje v rozmezí zhruba 15-25 Kč/Wp včetně DPH v závislosti na technologii.

First Solar zvýšila díky investicím v posledních 5 letech účinnost panelů o 50 % a zároveň snížila náklady výrobního procesu. Společnost přijde v roce 2017 a 2019 na trh se dvěma novými produkty, které těží ze zkušeností výrobců televizorů při výrobě obrazovek – využití větších výrobních zařízení pro výrobu větších zařízení s nižšími náklady. Nyní se ukazuje, že Čína nebude schopna držet krok bez velkých investic.

„Číňané narazili na zeď z hlediska nákladů na polykrystalický křemík a technologie. Nezbylo jim mnoho pák, za které by mohli zatáhnout, a cena práce v Číně roste,“ Jeffrey Osborne, analytik společnosti Cowen & Co.

Náklady na výrobu fotovoltaických panelů. First Solar – tenkovrstvé, Trina Solar – polykrystalické. Zdroj: Bloomberg

Tenkovrstvé vs. polykrystalické panely

Čínští výrobci dominují ve výrobě panelů z polykrystalického křemíku, jehož teoretická maximální účinnost je 29 %. Z důvodů vysokých nákladů mají ovšem sériově vyráběné panely účinnost nižší a tato technologie již naráží na své limity. Trina Solar vyrábí FV články s rekordní laboratorní účinností 21,3 %.

Technlogie First Solar je odlišná, společnost vyrábí Cd-Te (kadmium-telurid) tenkovrstvé panely. Podle Raffiho Garabediana, technologického ředitele společnosti, je jejich maximální teoretická účinnost cca 30 %. Jeho tým dosáhl v laboratorních podmínkách účinnosti 22,1 %.

Výhodou tenkovrstvých technologií je především nižší výrobní náročnost. Výroba oproti polykrystalické technologii vyžaduje méně času, práce a energie a využívá o 98 % méně polovodičového materiálu.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Na pomoc domácnostem a firmám vyhradí vláda 66 miliard korun. Zruší poplatek za obnovitelné zdroje
22. červen 2022, 17:56
Co všechno musíte vědět, než dáte soláry na střechu
16. červen 2022, 06:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se