Americká First Solar vyrábí fotovoltaické panely levněji než Čína
Americký výrobce tenkovrstvých fotovoltaických panelů First Solar tlačí výrobní náklady dolů. Po třech letech opět předskočil největšího čínského producenta polykrystalických panelů. Společnost těží z úvěrových záruk ve výši 3 miliard dolarů od americké vlády. Narazila Čína na hranice svých možností?
Po té, co First Solar investovala 775 milionů amerických dolarů do technologií, produkuje nyní fotovoltaické (FV) panely za 40 centů/Watt-peak (9,6 Kč), což jsou náklady o 15 % nižší než v případě největšího čínského producenta Trina Solar. Podle modelů analytiků by navíc společnost mohla v roce 2019 dosáhnout nákladů až 25 centů/Wp (cca 6 Kč). Prodejní cena značkových fotovoltaických panelů se na českém trhu v současnosti pohybuje v rozmezí zhruba 15-25 Kč/Wp včetně DPH v závislosti na technologii.
First Solar zvýšila díky investicím v posledních 5 letech účinnost panelů o 50 % a zároveň snížila náklady výrobního procesu. Společnost přijde v roce 2017 a 2019 na trh se dvěma novými produkty, které těží ze zkušeností výrobců televizorů při výrobě obrazovek – využití větších výrobních zařízení pro výrobu větších zařízení s nižšími náklady. Nyní se ukazuje, že Čína nebude schopna držet krok bez velkých investic.
„Číňané narazili na zeď z hlediska nákladů na polykrystalický křemík a technologie. Nezbylo jim mnoho pák, za které by mohli zatáhnout, a cena práce v Číně roste,“ Jeffrey Osborne, analytik společnosti Cowen & Co.
Tenkovrstvé vs. polykrystalické panely
Čínští výrobci dominují ve výrobě panelů z polykrystalického křemíku, jehož teoretická maximální účinnost je 29 %. Z důvodů vysokých nákladů mají ovšem sériově vyráběné panely účinnost nižší a tato technologie již naráží na své limity. Trina Solar vyrábí FV články s rekordní laboratorní účinností 21,3 %.
Technlogie First Solar je odlišná, společnost vyrábí Cd-Te (kadmium-telurid) tenkovrstvé panely. Podle Raffiho Garabediana, technologického ředitele společnosti, je jejich maximální teoretická účinnost cca 30 %. Jeho tým dosáhl v laboratorních podmínkách účinnosti 22,1 %.
Výhodou tenkovrstvých technologií je především nižší výrobní náročnost. Výroba oproti polykrystalické technologii vyžaduje méně času, práce a energie a využívá o 98 % méně polovodičového materiálu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se