Do offshore větrného sektoru vstupuje silná konkurence ropných gigantů
Ropné společnosti přicházejí jako čerstvá konkurence na trh offshore větrných farem. Shell, Total, Eni, BP a další ropní giganti využívají svých zkušeností se stavbami na moři a realizací velkých projektů k diverzifikaci svých aktiv.
Velké ropné společnosti zaplavují rostoucí sektor offshore větrné energetiky a připojují se k energetickým gigantům a společnostem zabývajícím se obnovitelnými zdroji energie (OZE). Současní hráči v sektoru se připravují na tuhý boj se silnou konkurencí.
Diverzifikace aktiv do „zelené“ energie
Ropné společnosti vidí ve větrné energetice a obnovitelných zdrojích energie obecně budoucnost. Minulý měsíc oznámila francouzská společnost Total vytvoření nové divize plynu, obnovitelných zdrojů a divize pro výrobu elektrické energie a dodala, že se hodlá do 20 let stát lídrem na poli obnovitelných zdrojů energie.
Pozadu nezůstává ani největší evropská ropná společnost Shell, která pro investice do obnovitelných zdrojů zřídila samostatnou divizi New Energies. Tato divize bude sdružovat současné aktivity v oblasti biopaliv a elektrické energie, ale bude také využita pro vstup na trh offshore větrných farem.
Shell zatím ohledně New Energies neučinila žádné oficiální oznámení, očekává se, že odhalení přijde na oficiálním briefingu společnosti 7. června v Londýně. Podle zasvěcených zdrojů společnost očekává, že se tato nová část stane velkou, ovšem v horizontu deseti let a více.
Ropné společnosti zasažené klesajícími cenami ropy a zpřísňováním předpisů ohledně změny klimatu se vydávají cestou diverzifikace do obnovitelné energie, radikálního snižování nákladů a upevňování pozic mega-fúzemi.
Eni oznámila své plány na vybudování projektů OZE v Itálii, Pákistánu a Egyptě. Norský Statoil, který zřídil divizi pro sektor OZE minulý rok v květnu, oznámil spolupráci se E.ONem na vývoji offshore farmy na pobřeží Německa.
DONG Energy se připravuje na tvrdý boj
Největším hráčem na offshore trhu je momentálně Dong Energy s 26% podílem na světovém instalovaném výkonu offshore větrných farem, což je více než dvakrát tolik oproti nejbližšímu pronásledovateli. Dánská společnost, jež byla v minulosti jedním z nejintenzivnějších uživatelů uhlí v Evropě, přeorientovala své aktivity právě na sektor offshore větrných elektráren. Společnost ve čtvrtek oznámila svůj vstup na burzu, což by mohl být jeden z největších výpisů akcií pro tento rok.
Generální ředitel DONG Energy Hernik Poulsen prozradil, že se připravuje na větší konkurenci velkých a silných společností.
„Hovoříme tu o obrovských společnostech s významným kapitálem a obrovskou silou v realizaci zakázek. Musíme zkrátka svůj meč udržovat stále ostrý,“ dodal Poulsen.
DONG Energy například soupeří s Shell o projekt dvou 350MW větrných farem u pobřeží Nizozemska. Shell chce v projektu uplatnit své znalosti z oblasti Severního moře a řízení velkých projektů.
Úvodní fotografie: Lee Jordan
Mohlo by vás zajímat:
Je to logické. Ropa moc nevynáší a ta nejlepší ropná pole vlastní státní a polostátní firmy. Offshore větrné elektrárny jsou dobrý kšeft, elegantně se vyhýbají NIMBY efektu a jde na jejich výstavbu a provoz využít obrovské know-how ropných firem na výstavbu a údržbu zařízení na moři a na stavbu podmořské infrastruktury.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se