EnBW plánuje výstavbu největšího německého solárního parku. Obejít se má bez podpory

DomůElektrárny v EvropěEnBW plánuje výstavbu největšího německého solárního parku. Obejít se má bez podpory

Německá energetická společnost EnBW zvažuje v Braniborsku výstavbu největšího solárního parku v Německu, obejít by se měl bez státních podpory. Konečné investiční rozhodnutí by mělo být provedeno do konce letošního roku.

Plánovaný solární fotovoltaický park Weesow-Willmersdorfu, 30 kilometrů severo-východně od Berlína s instalovaným výkonem až 175 MWp by se měl rozkládat na obří ploše 164 hektarů.

EnBW je již v pokročilé fázi plánování. Pozemky jsou odkoupeny, plán rozvoje byl schválen a společnost je aktuálně ve fázi plánování technických detailů.

„Vybudovali bychom v současné době největší solární park v Německu. Realizovat by se měl bez podpory,“ uvádí člen představenstva Hans-Josef Zimmer.

Na konci roku by v závislosti na vývoji trhu mělo být provedeno investiční rozhodnutí, v případě jeho schválení by měl solární park začít dodávat elektřinu již v příštím roce. Společnost se nevyjádřila k očekávaným investičním nákladům, odhadují se však ve výši 120 až 150 milionů EUR (cca 3,1-3,9 mld. CZK).

Klesající náklady technologie a příznivý vývoj cen elektřiny

EnBW je nyní přesvědčena o tom, že je schopna podobný projekt  realizovat bez státních garancí, zda to bude již tento se rozhodne na konci roku.

„Jsme přesvědčeni, že přinejmenším první velké solární farmy budou v dohledné době ekonomicky životaschopné bez dotací,“ říká Zimmer.

To je možné díky vývoji trhu. Na jedné straně klesají ceny solárních panelů, což ještě podpořilo loňské zrušení účinnosti antidumpingových a antisubvenčních opatření EU týkající se solárních fotovoltaických panelů a článků dovážených z Číny.

Na druhé straně v posledních třech letech významně vzrostly ceny silové elektřiny, podpořené rostoucí cenou emisních povolenek a černého uhlí. Ceny nejbližších ročních kontraktů oproti roku 2016, kdy se odrazily ode dna, vzrostly zhruba 2,5 násobně z cca 22 EUR/MWh na nynějších 50-55 EUR/MWh. S odstavováním jaderných a uhelných elektráren v Německu se dá očekávat budoucí pokračování rostoucího trendu.

„Vzhledem k technickému pokroku dramaticky poklesly náklady na výstavbu solárních parků – v Německu za posledních deset let až o 90 %. Proto jsou dnes náklady na energii ze solárních elektráren přinejmenším srovnatelné s ostatními technologiemi, což dokazují i výsledky nejnovějších aukcí,“ uvádí Dirk Güsewell, vedoucí výrobního portfolia v EnBW.