BNEF: Globální investice do OZE přesáhly loni 280 mld. USD, dominovala opět Čína

DomůObnovitelné zdrojeBNEF: Globální investice do OZE přesáhly loni 280 mld. USD, dominovala opět Čína

Globální investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE) dosáhly loni 282,2 mld. USD a překonaly tak loňských 280,2 mld. USD, a to navzdory 8% meziročnímu poklesu u největšího globálního investora do těchto zdrojů – Číny. Prudký rozmach naopak zaznamenaly Spojené státy, které byly druhým největším investorem do OZE s 55,5 mld. USD, což je meziročně o 28 % vyšší hodnota.

Nedávno zveřejněná data z dílny výzkumné organizace BloombergNEF (BNEF) ukázala, že i navzdory vlažným prvním měsícům loňského roku překonaly loňské globální investice do OZE rok předchozí.

Podle BNEF pomohl zejména nástup investic do offshore větrných elektráren v Číně a v Evropě ve druhé polovině roku. Celkové investice do offshore větrných elektráren se nakonec zastavily na hodnotě 29,9 mld. USD, což je o 2 mld. USD více než v předchozím rekordním roce 2016 a meziročně o 19 % více.

„Developeři offshore větrných elektráren v Číně uspíšili investice do 15 projektů, aby stihli končící podporu ve formě výkupních cen. Očekáváme, že intenzita investic v tomto sektoru bude pokračovat i v roce 2020 s tím, že hlavní pozornost bude zaměřena na gigawattové projekty v britské části Severního moře a první komerční elektrárny poblíž východního pobřeží USA,“ uvedl Tom Harries, vedoucí výzkumu v oblasti větrné energetiky v BNEF.

Mezi technologiemi dominoval vítr, mezi zeměmi Čína

Při pohledu na investice do jednotlivých technologií využívajících obnovitelné zdroje je patrné, že větrné a solární elektrárny navázaly na dominanci v předchozích letech. Nejvíce finančních prostředků bylo investováno do větrných elektráren (offshore a onshore), a to 138,2 mld. USD. Solární elektrárny byly těsně druhé se 131,1 mld. USD.

Klesající měrné investiční náklady na výstavbu větrných a solárních elektráren znamenaly podle BNEF meziroční nárůst přírůstku instalovaného výkonu těchto zdrojů o 20 GW na zhruba 180 GW.

Vývoj globálních investic do obnovitelných zdrojů energie v letech 2004 až 2019. Zdroj: BNEF

Mezi zeměmi dominovala loni opět i přes meziroční 8% pokles Čína s 83,4 mld. USD, což je nejnižší hodnota od roku 2013. Mírný nárůst zaznamenaly loni v Číně větrné elektrárny (o 10 % na 55 mld. USD), naopak prudký pokles zaznamenaly solární elektrárny (o 33 % na 25,7 mld. USD).

Na druhém místě v žebříčku zemí se umístily Spojené státy s 55,5 mld. USD, což znamená meziroční nárůst investic do OZE o 28 % a nový rekord této země.

Na třetí místo za Spojené státy spadla Evropa s 54,3 mld. USD (meziročně o 7 % méně). Tahounem v Evropě bylo Španělsko s 8,4 mld. USD, následovalo Spojené království s 5,3 mld. USD a Německo s 4,4 mld. USD.