Domů
Obnovitelné zdroje
Ceny v poslední německé aukci pro střešní fotovoltaiky prudce stouply, projekty stále chybí
Střešní solární elektrárna
Zdroj: mjmonty / Creative Commons / CC BY 2.0

Ceny v poslední německé aukci pro střešní fotovoltaiky prudce stouply, projekty stále chybí

Německo na začátku února nabídlo v první letošní aukci pro solární elektrárny budované na střechách či protihlukových barierách přes 200 MW výkonu. Přestože se situace s nedostatkem projektů po výrazném navýšení maximálních nabídkových cen zlepšila, aukci se ani tak nepodařilo zaplnit. Vysoutěžené ceny v aukci vzrostly spolu s cenovým stropem oproti minulému kolu o téměř čtvrtinu.

Německo s ohledem na nedávné dění na energetických trzích plánuje intenzivní rozvoj obnovitelných zdrojů, které mají zemi pomoci snížit závislost na dovážených fosilních palivech. Například v případě pevninských větrných elektráren došlo k výraznému navýšení objemu aukcí na letošní rok, nicméně Německu stále chybí projekty a první letošní aukce se nezaplnila ani z poloviny.

V případě aukcí pro fotovoltaické elektrárny na střechách a protihlukových barierách je situace ohledně nedostatku projektů podobná. Oproti aukcím pro větrné elektrárny však letos nedošlo k navýšení jejich objemu, naopak v každém z letošních tří kol se má soutěžit o 217 MW výkonu, zatímco během prvních dvou loňských kol německý síťový regulátor nabízel k soutěžení bezmála 767 MW výkonu.

Nedostatek projektů se německý regulátor v součinnosti s tamními zákonodárci snažil řešit výrazným navýšením maximálních cen, se kterými mohou developeři projektů v aukci soupeřit. Zvýšení cenových stropů o 25 % tak částečně pomohlo přilákat více projektů, jelikož do letošního prvního kola byly podány nabídky na projekty o celkovém instalovaném výkonu 213 MW, což bylo stále méně, než činil objem aukce. Sedm nabídek nicméně musel regulátor z aukce vyřadit, nakonec tak uspělo 87 projektů o celkovém výkonu 195 MW.

Vzhledem k navýšení horního limitu soutěžních cen došlo rovněž k prudkému růstu vysoutěžených cen, které se opět kvůli absenci konkurence vzhledem k nedostatku projektů opět pohybovaly na horní hranici. Vysoutěžené ceny dosahovaly podle německého regulátoru mezi 90 a 112,5 EUR/MWh, což byl cenový strop pro tuto aukci. Vážený průměr vysoutěžených cen poté činil 108,7 EUR/MWh, což je oproti 87,4 EUR/MWh z minulého kola nárůst o čtvrtinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(48)
Emil
15. březen 2023, 11:18

To je zajímavé, že není dostatečný zájem o minimální výkupní cenu ani ve výši 112,5 €/MWh, když tu v diskusi jeden odborník ještě předevčírem o výrobní ceně tvrdil, že "U samovýrobců je ta cena samozřejmě 0 €/MWh".

Pavel
15. březen 2023, 11:34

Nekomu to prijde zajimave, vysvetleni je vsak velmi proste. Germany installed 7.19 GW of new solar in 2022. Ovsem rok predtim: Germany deployed 5.26 GW of solar in 2021. To je narust instalovaneho vykonu 40 procent. To neni legrace pokryt, z hlediska dostupnosti materialu, instalacnich kapacit, ale i dostupnosti pripravenych projektu. Kdyby to nekdo nechapal, tak asi takto: kdyz chci neco narychlo a hodne, musim si priplatit.

Emil
15. březen 2023, 12:00

1) Oni nechtějí něco narychlo a hodně, oni naopak objem aukce razantně snížili (oproti loňsku až na méně než 30 %) a přesto se nezaplnila.

2) Teorii o nedostupnosti instalačních materiálů kvůli nárůstu instalovaného výkonu o 40 % trochu boří fakt, že v dřívějších letech došlo k nárůstu instalovaného výkonu i o 130 % a problém v nedostupnosti to nezpůsobovalo. Loňský nárůst není vůbec nijak výjimečný ani v relativním ani absolutním měřítku.

Vysvětlení je možná prosté ale určitě je jiné...

Pavel
15. březen 2023, 12:32

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tak jako demagogie dobra Emile, vy budete zrejme jaderny aktivista, ne? Od tech se nejaka objektivita a racionalni argumenty nedaji cekat. Pokud je vam 40% narust malo, tak to je opravdu usmevne a nepotrebuje komentar. To ze snizim nezaplnenou aukci je absolutne nerelevantni k tomu, jak mi rostou instalacni kapacity. A uz vubec nemluvim o tom, ze aukce jsou jen mala cast instalovanych objemu. A jedna pani povidala o narustu i 200 procent, a bylo to pry absolutne fajn. Myslim se to bylo u stareho po ranu, ale co, operovat se s tim da dobre :) Nicmene vam neberu pravo se divit do aleluja :) hezky den
.

hlpb
15. březen 2023, 12:43

tak firmy a komponenty nechybí jen v Německu, ale v celé Evropě, obrovský nástup FVE sledujeme v celé Evropě. Do roku 2030 se počítá s instalaci v EU 450-500 GW FVE, během pouhých 7 let se stane FVE největším zdrojem EE v EU. Letos bude v Německu nainstalováno cca 11-12 GW nových FVE (loni 7,5 GW), přes 10 GW pokoří i Španělsko, dokonce i ČR bude atakovat cca 750 MW. V EU přibyde letos cca 50 GW.

Emil
15. březen 2023, 12:46

1) Takže tu máme kromě té první nevysvětlené i další zajímavost: po racionálních argumentech volá někdo s argumentem "vy budete zrejme jaderny aktivista". :-)

2) Nepsal jsem že 40% růst je málo, ale že "není vůbec nijak výjimečný" a nedostupnost instalačních materiálů nezpůsoboval ani podstatně vyšší růst, takže to vaše "velmi prosté vysvětlení" kulhá na obě nohy.

3) "To ze snizim nezaplnenou aukci" hlavně absolutně odporuje vašemu tvrzení "kdyz chci neco narychlo a hodne". Dále to odporuje té bájné výrobní ceně samovýrobců, kteří mají stejný problém s nedostupností instalačních materiálů jako ti co se účastní aukcí.

4) Jestli tomu nárůstu instalovaného výkonu o 130 % za rok nevěříte, stačí se podívat k Fraunhoferům, ti mají podstatně lepší informace než ta vaše "jedna paní".

5) O divení jsem nic nepsal.

hlpb
15. březen 2023, 11:27

ta cena 0,-€/MWh je pro samovýrobce, tato aukce je pro komerční výrobu do sítě. Tvá představa, že samovýrobce někomu platí za svojí vyrobenou elektřinu je zcela unikátní. Ale můžeš jít s tímto unikátním názorem seznámit, souseda který má FVE na střeše. Jinak aktuálně je doba návratnosti investice do FVE + baterie na RD cca 6 let a úspora po celou dobu životnosti FVE je cca 750.000 - 1.000.000 Kč.

Emil
15. březen 2023, 11:46

Samovýrobce vyrábí zadarmo, ale běda jak by chtěl elektřinu ze stejné elektrárny prodat do sítě. Ani 112,5 €/MWh nemusí stačit, aby se mu to vyplatilo. Teď už je to úplně jasné, díky za vysvětlení.

hlpb
15. březen 2023, 12:04

Emile tak ještě jednou a důkladně, tyto aukce nejsou pro samovýrobce, jsou pro budovy nebo protihlukové stěny (myslíš, že někdo může být samoodběratel z protihlukové stěny, opět tvůj inovativní pohled na energetiku), na kterých se vybuduje komerční FVE, která veškerou svou produkci dodává do sítě. Tak snad to už chápeš, ale je možný, že máš barák napojený na protihlukovou stěnu

Emil
15. březen 2023, 14:06

Tak ještě jednou a důkladně, Bláho. Samovýrobci obvykle staví elektrárny na střeše. Podle vás s výrobní cenou "samozřejmě za 0 €/MWh". Co tedy brání takovému výrobci se přihlásit do aukce, kde může za elektřinu s výrobní cenou 0 €/MWh dostat minimálně 112,5 €/MWh? Jednoduchá otázka, očekávám jednoduchou odpověď. Protihlukové stěny do toho netahejte, nikdo nikoho nenutí stavět elektrárny zrovna na nich.

Pro (očekávaný) případ, že na jasně formulovanou otázku neodpovíte, se nabízí jednoduchá odpověď - že je totiž výrobní cena 0 €/MWh jen vaše zbožné přání.

Ivan Švančara
15. březen 2023, 15:17

Blaha a jemu podobni s nulovou predajnou cenou.

Marek Kuchejda
15. březen 2023, 16:41

Já to mám na mé fotovoltaice (budováno svépomocí s dotací) takto: Elektřina na výstupu z panelů: 0,50 Kč. Za střídačem je cena 1 Kč. Buď ji spotřebuji nebo prodám do sítě. Cena nerozhoduje, pokud není záporná. Zatím se na tuto cenu v pohodě dostanu. Uvidíme příští roky. Elektřina která projde baterii se zvýší o cca 2,20 Kč. Ceny přepočtené na záruky. Panel 88% výkonu po 30 letech. Střídač záruka 10 let. Baterie 6.000 cyklů. U té baterie ale nevěřím, že bude životnost na těch 6.000 cyklů 20 let. Takže to z té baterie vyjde dráž.

Pavel
15. březen 2023, 17:26

Jednoducha odpoved Emile. Protoze neni hloupy :) Samovyrobce asi nebude prodavat za 112 euro, aby obratem nakupoval za 300 euro ze site (jen muj odhad kolik asi stoji v DE elektrina) A krome toho, jak rika blaha, si dovedu predstavit, ze aukce neni urcena pro samovyrobce, a tudiz se do ni nemuze ani prihlasit. neboli: samovyrobce nesplnuje podminky aukce. Je to takto pro vas pochopitelne?

feliz navidad
15. březen 2023, 17:33

Marek Kuchejda:

Jak jste na svépomocně zhotovené FVE dosáhl na dotaci?

Emil
15. březen 2023, 18:14

Ta jednoduchá odpověď je nesprávná, Pavle. Já se neptám na to, proč se samovýrobce se svou již postavenou elektrárnou neúčastní aukce, ale proč kdokoliv nenabídne v aukci postavit další stejnou elektrárnu. Kdyby to bylo tak jak tvrdí Bláha, musel by každý investor báječně vydělat, kdyby postavil stejnou elektrárnu s výrobní cenou 0 €/MWh a garantovanou výkupní cenou 112,5 €/MWh. Háček bude v tom, že to co tvrdí Bláha je jako obvykle úplně mimo. "Je to takto pro vas pochopitelne?"

Marek Kuchejda
15. březen 2023, 19:41

To feliz navidad

Pro ČEZ a mikrozdroj do 10 kWp. Není potřeba projektová dokumentace. Stačí standartní jednopólové schéma Čezu. Pak jen žádost o připojení včetně revize. Revizní technik už ví co je potřeba doložit. Na dotaci je potřeba sehnat autorizovanou osobu v projektování fotovoltaiky který zpracuje posudek-technickou zprávu. Pak doložit technickou zprávu, výpočtový nástroj C3, fotodokumentaci zdroje, faktury, výpisy z účtu, potvrzení prvního paralelního připojení. Na stránkách NZÚ je to přesně vypsáno. Důležité je sehnat ty osoby a přemluvit je ke součinnosti. Zároveň těmto lidem maximálně usnadnit práci, protože tyto osoby nestíhají své vlastní zakázky na kterých mají neskutečný zisk a nějakých 10-15 tisíc za projekt jich jen zdržuje.

hellokitty
16. březen 2023, 07:47

"U té baterie ale nevěřím, že bude životnost na těch 6.000 cyklů 20 let."

neviem ako je to na cykly, ale moja baterka ma po 5 rokoch SoH 96%, takze kapacita klesa zhruba 1% rocne, pokial si vezmeme ze ako zivotnost uvadzaju pokles kapacity na 80% tak mi to s prehladom vychadza

treba mysliet na to, ze ta baterka necykluje kazdy den, takze urcite nerobi ani 300 cyklov rocne, aby to za tych 20 rokov vyslo na 6000

Martin
15. březen 2023, 11:55

Rok 2024 už je cenově pod 140 EUR/MWh. Aktuálně se pásmo v Česku na duben obchoduje za 110,- EUR/MWh. Denní obchodní hodiny mezi 11 - 15 už se stabilně drží pod 100 EUR/MWh a to ještě pořádně nesvítí. Od dubna tak cena v denních osvitových hodinách přes víkendy pravděpodobně bude pod 50 EUR/MWh a záporné ceny nemusí být výjimkou....

Což s dobou návratnosti FVE může docela řádně zacloumat, nemyslíte?

hlpb
15. březen 2023, 12:12

Cena energie je jedna položka, ale samovýrobce ušetří i za distribuci. Podívejte se na fakturu kolik vás stojí 1 kWh = bude to mezi 6-9 Kč.= cena silové energie, distribuce a další položky. Běžný majitel střešní FVE s baterií vyrobí pro svojí spotřebu cca 6 MWh/rok + cca 2 MWh/rok přebytek, který prodá do sítě, tzn. aktuální úspora tak činí 40-60.000,-Kč/rok. Není to žádná velká matematika.

Pavel
15. březen 2023, 12:35

Tak to zni jako oda na pozitivni vliv FVE na cenu elektriny.

Emil
15. březen 2023, 12:49

Tomu se říká kanibalizace. Tržní cena nezohledňuje investiční náklady, které jsou u takových zdrojů nejzásadnější.

Martin
15. březen 2023, 13:27

Nevím jestli je to dáno zrovna pozitivním vlivem FVE na cenu elektřiny nebo tím, že je aktuálně trh přezásoben plynem a to se odráží pozitivně na klesajícím trendu i u elektřiny.

Není to ovšem pozitivní u výrobců FVE, kteří mají smlouvy na spotové výkupy.

Pavel
15. březen 2023, 13:48

Vzdyt to tam sam jasne pisete :) "a to jeste poradne nesviti" "v osvitovych hodinach"

to je jeda komedie

Martin
15. březen 2023, 14:33

Pavel 15. březen 2023, 13:48

Špatně jste to pochopil. Myslel jsem to tak, že FVE ještě naplno nevyrábí, takže její dopad se neprojevil naplno.

Tzn., že do této chvíle částečně ovlivnit mohla FVE cenu mohla, ale taky nemusela. Můžou být i jiné vlivy viz např. plyn.

Ale až začne pořádně svítit tak to teprve ovlivní ceny v osvitových hodinách ....

Jirka94535
15. březen 2023, 12:33

Dobrý den pane Bláha. Můžete údaj o úspoře podpořit výpočtem, nejlépe konkrétním z realizované instalace? Moje spotřeba v D45d je zhruba 5MWh. Hlavní zdroj tepla zplynovací kotel na dřevo. Přímotop a vyhřívání akumulační nádrže jsou pomocné.

Když budu předpokládat, že cena el se usadí na 100€/MWh a se všemi poplatky bude cena pro koncáka 5000Kč/MWh (aby se to dobře počítalo), budu ročně platit 25T. 750T dostanu zpět za 30roků. To vše za předpokladu, že všechnu el spotřebuji. A to jsem nazapočítal cenu instalace, údržbu, degradaci panelů, atp.

Pokud byste napsal, jednoduchá instalace pro ohřev teplé vody a vyhřívání akumulační nádrže k přitápění v přechodovém období, tak ano, v tom případě návratnost zhruba 6roků může vyjít.

Zbyněk Poisl
15. březen 2023, 14:12

A někteří jedinci tu neustále fantazírují o ceně do 50 euro za MWh. Brzy nebude stačit ani 200.

richie
15. březen 2023, 15:55

hlpb 13. březen 2023, 12:28

Vypořádat se s tím budou muset zcela určitě, nově postavené JE vyrábějí EE za cenu 100-200 €/MWh, nové velké FVE a VTE za cenu 15-70 €/MWh.

a este perlicka: U samovýrobců je ta cena samozřejmě 0 €/MWh a ja sprosty som si za FVE zaplatil ..

Jaroslav Studnička
15. březen 2023, 18:15

To je prostě Bláha...

Jemu opravdu nejdou predikce a procenta :-)

Milan Vaněček
15. březen 2023, 17:01

Obecně pro cenu platí: cena závisí na poptávce, když je vysoká poptávka (jako je třeba právě nyní po fotovoltaice v ČR či Německu), cena roste. Proti tomu růstu ceny však vždy v ekonomice působí vysoká nabídka, v současné době je v Číně uváděno mnoho výrobních kapacit (polysilikon, články, panely) do provozu, to způsobuje že cena nejdůležitější komponety (FV panel) začíná opět trochu klesat (resp se zvyšuje kvalita=výkon a dlouhodobá záruka, počítejte s životností mezi 30-40 lety, to je podstatné).

Jaká je v současnosti cena baseloadu pro 2026 na burze? Přečtěte si Ekonomický deník.

Je to 102 EUR/MWh. Rozumná cena, mnohokrát jsem ji zde předpovídal a obhajoval.

Co z toho vyplývá pro nové JE a nové FVE? Třeba JE Hinkley point C je už vysoko nad touto cenou (a v roce 2026 dostaven nebude).

Velká fotovoltaika na browfieldech či neúrodné půdě je neustále pod touto cenou, malá fotovoltaika na střechách je dražší, ale půjde dolů, nejen Čína ale nyní i USA a EU zvyšují (usilují o to, viz třeba IRA v USA) svoje lokální výrobní kapacity FV panelů.

Z toho je vidět co a jak je perspektivní, to co platí pro FVE platí i v našem energetickém regionu pro VtE.

Emil
15. březen 2023, 18:19

"Velká fotovoltaika na browfieldech či neúrodné půdě" není neustále pod touto cenou, protože velká ani jiná fotovoltaika baseload vůbec nenabízí. Čili srovnáváte jablka a hrušky. Úplně jinou hodnotu má elektřina s garantovanou stálou dodávkou 8760 hodin v roce a úplně jinou hodnotu elektřina s dodávkou nahodilou podle rozmarů počasí, navíc koncentrovanou do období, kdy je elektřiny všude dost.

hellokitty
16. březen 2023, 07:57

baseload je argument fosilnych dinosaurov, ktori si myslia, ze bez neho to nejde, ale uz zijeme v roku 2023 a internet je (aj vdaka muskovmu starlinku) dostupny uz aj v antarktide, takze zdroj a ciel vedia spolu komunikovat svoje potreby a upravit odber aj vzhladom na vykyvy zdroja, aktualne sa to neda aplikovat vsade, ale je to smer do buducnosti, zvlast v kombinacii s kratkodobymi uloziskami energie

Emil
16. březen 2023, 08:59

Žijeme v roce 2023, kde je baseload stále nejobchodovanější produkt na trhu s elektřinou a jeho význam v souvislosti s událostmi posledních let naopak ještě podstatně vzrostl. Stabilní a dopředu predikovatelné ceny elektřiny mají zvlášť v současnosti cenu zlata. Kdo nákup baseloadu v minulosti podcenil, tvrdě na to doplatil.

Jaroslav Studnička
15. březen 2023, 18:20

V Německu navyšovali horní limit soutěžních cen právě proto, aby zvýšili počet projektů do aukcí, které dlouhodobě nebyli schopni zaplnit.

V tomto případě tedy nesouvisí s vysokou poptávkou, jak tu tvrdíte.

Matoo
16. březen 2023, 11:39

"Co z toho vyplývá pro nové JE a nové FVE? Třeba JE Hinkley point C je už vysoko nad touto cenou (a v roce 2026 dostaven nebude)."

Mohl byste popsat na jaké ceně myslíte, že bude energie z HP C? Na jakou dobu provozu rozpočítáváte investiční náklady? Díky.

Milan Vaněček
15. březen 2023, 20:31

Pane Studničko, snad víte že Německo potřebuje několikanásobně urychlit tempo instalací FVE a VtE. Takže z strany německého státu je vysoká poptávka, toho využívají investoři k tlaku na navyšování cenového stropu.

Ad Emil: omylem jsem užil vaší hantýrky, že jsem napsal "baseload". V Ekonomickém deníku, z něhož jsem citoval (a který je uveden v Monitoringu) se samozřejmě mluví jen o smluvních cenách pro rok 2026, já též jsem psal o smluvních cenách z PPA z FVE a VtE na rok 2026. Ceny na budoucí roky, dané smlouvami, to je oč tu běží...

Mohl by jste nám prozradit, na kolik už vylezla smlouvou CfD daná cena z JE Hinkley Point 3 k letošnímu roku a na kolik se odhaduje že vyleze k roku 2026? Můj Odhad: bude to nad 150 EUR/MWh, jak odhadoval i pan Šnobr....

Emil
15. březen 2023, 20:53

Jaké "mojí hantýrky", Vaněčku? Baseload je základní produkt trhu s elektřinou. V Ekonomickém deníku se píše o "základním ročním pásmu na rok 2026", což je jiný název pro to samé, tj. baseload, který fotovoltaika nenabízí, takže pokud jste něco udělal omylem, nebylo to užití žádné "hantýrky" ale srovnávání jablek a hrušek v podobě srovnávání dvou naprosto rozdílných trhů.

CfD na Hinkley Point sem taháte proč přesně? To budete taky vytahovat CfD na britské větrné parky z té samé doby, abyste opět nesrovnával jablka a hrušky?

P.S.: Ta "vysoká poptávka" taky může za to, že byla do poslední inovativní aukce podána 1 slovy jedna nabídka a skončila naprostým fiaskem? :-D

oenergetice. cz/obnovitelne-zdroje/do-nemecke-inovativni-aukce-pro-oze-byla-podana-pouha-jedna-nabidka-projekty-chybely-i-u-stresnich-fotovoltaik

Milan Vaněček
16. březen 2023, 08:24

ad nick Emil: 1)to CfD pro jdernou elektrárnu ve výstavbě Hinkley point C sem budu "tahat" jak říkáte neustále, to je benchmark ceny nových jaderných elektráren. Hodně vysoká cena, že ano?

2) nikdo netvrdí, že jenom fotovoltaika je schopna dodávat neustále dost elektřiny. Proto máme VŠECHNY obnovitelné zdroje v koordinaci chytré sítě, proto budujeme (nebo nelikvidujeme) pružné zdroje záložní, jako jsou nejmodernější fosilní elektrárny (v EU a USA plynovvé, v Číně uhelné). A postupně bude stále více narůstat akumulace elektřiny.

K Vašim hruškám a jablkům: k snídani mám na stole mísu SEZÓNÍHO ovoce, to je nejlevnější, nebudu mít celý rok jen to nejdražší, třeba hrušky Alexandry. Ale to tam mám 24/7/365.

3) Čína teď staví největší FVE a VtE na světě (v nominální kapacitě 16 GW FVE+8 GW VtE) doplněnou nejmodernější uhelkou (4GW) což bude 20 milionovému Pekingu spolehlivě, 24/7/365 dodávat za rok 40 TWh elektřiny. S tím, že většina vyrobené elektřiny bude čistá, bezodpadová, bezemisní. Investice je menší než uvažovaná investice do Dukovany 2. To jsou spolehlivé a LEVNÉ budoucí dodávky elektřiny ve velkém rozsahu, ne Hinkley Point C. Po roce 2030 pak začne využití uhlí v Číně klesat... . V USA zase mají místo levného uhlí levný plyn...

To je moderní energetika 21. století. Je konzervativní (=zachovává jen to co se osvědčilo) a to co se neosvědčilo nahrazuje postupně, ne zbrkle, nejmodernějšími technologiemi. Proto zde neustále uvádím příklady, kdy se jaderné elektrárny neosvědčily.

Emil
16. březen 2023, 08:54

Ad nick Vaněček:

Ad 1) Hinkley Point C není žádný benchmark ceny nových jaderných elektráren, stejně jako nejsou benchmarkem ceny větrných elektráren ještě vyšší CfD z té samé doby v té samé zemi. Hodně vysoké ceny, že ano?

Ad 2) Výborně, když nikdo netvrdí že "jenom fotovoltaika", tak její ceny nesrovnávejte s cenou baseloadu. "VŠECHNY obnovitelné zdroje" se v našich podmínkách redukují v podstatě jen na tu fotovoltaiku, protože žádné jiné nejsou v našich podmínkách dostatečně škálovatelné a jejich přínos bude vždy mizivý. Navíc je tak jako tak potřeba započítat do ceny právě tu akumulaci, jejíž cena je astronomická a v potřebném měřítku rovněž není škálovatelná.

Ad 3) Sice nevím proč sem motáte Čínu, ale stavba nových fosilních elektráren opravdu není cestou k dekarbnonizaci a srovnávat cenu něčeho v Číně, ještě postaveného na uhlí, s cenou stabilního nízkoemisního zdroje v ČR, je další porovnávání hrušek a jablek. A i kdyby to co jste napsal byla pravda, jako že není. Kombinace 16 GW FVE + 8 GW VtE + 4 GW uhlí dodává spolehlivě 24/7/365 jen ty 4 GW, vše navíc dodává občasně podle rozmarů počasí. Moderní energetika 21. století opravdu není postavená na uhlí, Vaněčku. A když je řeč o ČR, tak tady se nic neosvědčilo víc než právě ty jaderné elektrárny, které vyrábí elektřinu levně, čistě a spolehlivě, proto se budou stavět další i kdybyste se na hlavu postavil.

Milan Vaněček
16. březen 2023, 09:29

Co víte Emile o nicku Vaněček? Ano někdo psal alespoň jednou falešně pod mým jménem s nickem Vaněček. Ale já jsem skutečný Milan Vaněček

scholar.google.com/citations?user=cD1EeOgAAAAJ&hl=en

Že se dle vás u nás OZE redukuje jen na fotovoltaiku, to je jen Váš názor, za 5 let bude zcela překonaný vývojem v NAŠEM regionu.

Proč píší zde: ČR nemá mnoho volných peněz na smysluplné investování. Investovat do nejdražšího (a nejriskantnějšího, s nebezpečným odpadem) zdroje elektřiny (rok provozu 2040 a později) jsou vyhozené peníze, které zamezí investicím ČR do perspektivních oborů s vysokou přidanou hodnotou (třeba čipy, robotika, sensory, drony, ....), investicím do školství perspektivních technických oborů, a zakonzervují nás jako zemi skladů a montoven (s nejdražší elektřinou 24/7/365, to platí už nyní).

Nevím jak se u nás osvědčila vlastní konstrukce a výroba jaderných elektráren (viz Jaslovské Bohunice, A1), vidím, že země které měly hodně JE (USA, bývalý SSSR, Japonsko) už si zažily své s jadernými haváriemi, francouzskou krizi v loňském roce jsme taky pocítili v ceně elektřiny....

Na hlavu se stavět nebudu, ale je to tragédie, to co připravujete pro budoucí generace.

Emil
16. březen 2023, 09:46

1) Mně je úplně jedno co jste nebo spíš co jste byl, Vaněčku.

2) Co bude "za 5 let bude zcela překonané vývojem v NAŠEM regionu" je zase jen váš názor, stejně jako co jsou vyhozené peníze apod.

3) Investice do velké energetiky se nedělají z "volných peněz".

4) Investice do "perspektivních oborů" se s investicemi do energetiky nevylučují, naopak by bez investic do energetiky úplně postrádaly smysl, protože "čipy, robotika, sensory, drony", všechno kupodivu potřebuje elektřinu.

5) Tvrzení o "nejdražším (a nejriskantnějším, s nebezpečným odpadem) zdroji elektřiny" je nepravdivé.

6) Jaslovské Bohunice, A1 atd. - čistý whataboutismus. Nikdo se tu nechystá experimentovat s něčím jako A1, ale naopak stavět desetiletími ověřenou a bezpečnou technologii.

7) Tragédie pro budoucí generace by naopak byla vsadit všechno na kombinaci fosilních a občasných zdrojů, jak preferujete vy. Naopak jednoznačně pozitivní pro budoucí generace je kombinace všech nízkoemisních zdrojů, které jsou k dispozici v závislosti na přírodních podmínkách každé země.

Milan Vaněček
16. březen 2023, 11:10

Bod 5) je určen realitou která existuje v Evropě, investoři vidí, že je to nejdražší zdroj. Na tu realitu zde neustále upozorňuji. Rizika nám ukázalo vloni Francie a to, že jaderný odpad je nebezpečný a jeho uložení drahé vidíme opět v přímém přenosu v EU. Realita znamená skutečnost, nejde zde o názory.

Když investuje státní podnik stamiliardy do JE, musí to státu chybět v jiných investicích, v těch hi-tech investicích. Nebo v možnosti pobídek pro hi-tech investice, obdobně jako to dělají teď Američané pomocí IRA (inflation reduction act), která má přivést hi-tech výrobu přímo do USA.

Emil
16. březen 2023, 12:51

Bod 5) je určen "realitou" která existuje jen ve vaší hlavě, Vaněčku. Francie nám ukázala jen to, že i když to jde hodně špatně, pořád jde o mnohem spolehlivější zdroje než ty které propagujete vy. Odpad z jaderných elektráren ještě nikdy nikomu neublížil, protože nakládání s ním je inženýrsky vyřešený problém a bezpečnému nakládání s ním je věnována náležitá pozornost. Uložení tohoto odpadu drahé není, protože je ho vzhledem k množství vyrobené elektřiny extrémně malé množství, vy "realito".

Zatím žádný státní podnik, který by investoval stamiliardy do JE, nemáme, návratná investice do čistého a stabilního zdroje s mimořádně dlouhou životností a nízkými provozními náklady je rozhodně smysluplnější než nikdy nekončící nenávratné dotace do občasných zdrojů rovněž v řádu stamiliard.

richie
16. březen 2023, 23:46

ad Milan Vaněček 16. březen 2023, 09:29

uz som vas viac krat prosil, aby ste tu uz nevytahovali svoju "vedecku" minulost, pretoze vase prispevky su coraz castejsie zmesou dojmologie, demagogie, zamienania korelacie s kauzalitou a podobnych excesov, ktore su na hony vzdialene vedeckemu pristupu, ku ktoremu sa hlasite .. a zacinam mat podozrenie (vzhladom na vase prispevky) aky bol realny vas prinos v odkazovanych citovanych vystupoch ..

tak bud skuste zmenit retoriku - a mozeme debatovat (prip. aj polemizovat) na urovni a korektne, alebo skutocne prestanete tu vytahovat nejaku svoju "vedecku" nadradenost a zaradim vas do rovankej kategorie ako je "kvazienergetik" ci kvaziekonom blaha ..

Milan Vaněček
16. březen 2023, 11:19

Neustále zde propaguji Americký Inflation reduction act, Je to silná páka na to aby se hi-tech výroba vrátila do USA.

I náš stát by se měl snažit o to samé, podporu hi-tech investic na DOMÁCÍ půdě. Ale když proinvestuje stamiliardy na nové JE, tak na to mít nebude.

Emil
16. březen 2023, 16:34

Paradoxem je, že "neustále zde propagujete Americký Inflation reduction act", aniž byste tušil, že zahrnuje i podporu hi-tech investic do jaderných technologií, což se stalo inspirací pro EU, která právě představila obdobu s názvem "Net-Zero Industry Act", který tu podporu hi-tec investic do jaderných technologií obsahuje také. :-)

Milan Vaněček
17. březen 2023, 17:15

To není žádný paradox. Inflation reduction act totiž nepodporuje zastaralé jaderné reaktory 3. generace (resp 3+, 3++..) ale jen nové koncepty 4. a vyšších generací, usilující o skutečnou bezpečnost, nižší cenu či vyšší využití paliva.

Technologický pokrok zvítězí.....

Zakonzervovat si staré technologie na 80 let - to není žádná výhra (pro spotřebitele elektřiny).

Emil
17. březen 2023, 17:56

Inflation reduction act podporuje dokonce i LTO reaktorů II. generace. "Zastaralé jaderné reaktory 3. generace (resp 3+, 3++..)" je ukázkový oxymorón, reaktory generace III+ jsou naopak moderní, první na světě byl uvedený do provozu teprve před šesti lety a v USA se první uvádí do provozu právě teď. Téměř všechny SMR, které se v dohledné době začnou stavět, jsou rovněž generace III+. "Generace 3++" nic není, tu jste si vymyslel. Žádné omezení na IV. generaci v IRA pochopitelně není, to je další váš výmysl.

Milan Vaněček
16. březen 2023, 11:25

Ještě mají USA podobný program podpory CHIPS (ano, jedná se o pokročilé polovodičové technologie, výrobu na americké půdě). To je taky pro USA a naši euroatlantickou civilizaci velmi důležité. I to by mělo být inspirací pro EU.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se