Domů
Obnovitelné zdroje
Ambiciózní plány Německa na výstavbu větrných elektráren stále naráží na nedostatek projektů
větrná turbína
Zdroj: Pixabay

Ambiciózní plány Německa na výstavbu větrných elektráren stále naráží na nedostatek projektů

Německo pro letošní rok zásadně navýšilo objem aukcí na podporu výstavby onshore větrných elektráren, jelikož rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů má být jednou z cest ke snížení závislosti na dovozu fosilních paliv. Ani po značném navýšení maximálních přípustných cen se aukci opět nepodařilo zaplnit, vysoutěžila se pouze necelá polovina nabízeného výkonu. Vysoutěžené ceny se tradičně držely u horní hranice stanované pro tuto aukci.

Německo si pro letošní rok stanovilo velmi ambiciózní plány, kdy ve celkem čtyřech samostatných aukcích na podporu výstavby onshore větrných elektráren plánuje nabídnout bezmála 13 GW výkonu k soutěžení. V loňském roce se sice také konala čtyři kola, jejich objem byl však výrazně nižší, přičemž kvůli snížení objemu poslední aukce z důvodu očekávaného nedostatku projektů německý regulátor loni nabídl k soutěžení pouze zhruba 4,6 GW výkonu. Ani tak se tento objem nepodařilo vysoutěžit.

Nedostatek projektů v aukcích pro obnovitelné zdroje Německo trápí dlouhodobě. Jedním z řešení mělo být i navýšení maximálních cen, se kterými mohou developeři větrných elektráren v aukcích soutěžit o minimální garantovanou prodejní cenu. Cenový strop německý síťový regulátor Bundesnetzagentur navýšil pro letošní aukce dokonce o 25 %, k čemuž potřeboval ke konci loňského roku součinnost tamních zákonodárců, jelikož německá legislativa původně umožňovala navýšení cen pouze o 10 %.

Na začátku letošního února tak v zemi proběhlo letošní první kolo samostatných aukcí pro onshore větrné elektrárny, ve kterém se soutěžilo o celkem 3210 MW výkonu. Po navýšení cenového stropu mohli developeři podávat do aukce nabídky s maximální cenou 73,5 EUR/MWh.

Do aukce developeři nakonec přihlásili celkem 126 projektů s celkovým instalovaným výkonem 1502 MW. Sedm nabídek přitom regulátor musel vzhledem k nesplnění všech požadavků z aukce vyřadit, nakonec se tedy nevysoutěžila ani polovina z celkového nabízeného objemu.

Podobně jako v řadě minulých kol měla absence soutěže negativní dopad na vysoutěžené ceny. Ty se podle regulátora pohybovaly mezi 72,4 a 73,5 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 73,4 EUR/MWh, tedy bezmála cenového stropu pro tuto aukci. Z regionálního hlediska opět převládaly projekty na větrnějším západu a severu země, kdy největší část vysoutěženého výkonu připadla na spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko (387 MW) a Dolní Sasko (354 MW).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jiří Švarc
2. březen 2023, 12:10

Pro zajímavost uvedená garantovaná cena (1,73 Kč/kWh) by znamenala garantovaný příjem více než 53 mld. Kč/rok, pokud by se aplikovala na výrobu našich JE.

Samotné OZE jistě mají v energetice místo pro větší desítky procent výroby, ale pokud bychom chtěli zcela vymýtit fosilní i JE, tak se připravte, že s vhodnou akumulací a záložními zdroji bude cena elektřiny brutální.

Petr prochaska
2. březen 2023, 12:41

Aplikovat cenu OZE na současnou výrobu z JE je jedna věc, ale postavit novou JE za rozumnou cenu je věc druhá.

U akumulace EE je zatím cena brutální, ale to nemusí být navždy. U ceny výstavby JE víme dopředu, že bude brutální.

koumák
2. březen 2023, 13:46

A cena 13 GW výkonu OZE s roční účinností cca 30-40% a s nutností 100% zálohy přijde Něměcko na kolik ? Zadarmo to nebude, nebo se to nepočítá, protože to bude brutálnější, než výstavba JE?

Ivan Švančara
2. březen 2023, 16:41

brutalnejsie to bude, ale je to take zelene, progresivne, …

Petr
2. březen 2023, 19:28

Jádro je investičně, provozně i geopoliticky nesmysl.

Petr Dolák
2. březen 2023, 21:26

Taky ti Němci sami chtějí obnovitelné zdroje, jakýsi zelený vodík, soláry, wind-turbíny a nechtěli uhlí, plyn aj. zdroje CO2 a emisí. A ještě měli námitky, když se měl metan schválit jako zelený zdroj energie.

Tak jim ochotně dává Putin příležitost.

A hlavně však aby spolkový ministr průmyslu a energetiky za Zelené nezapomněl na stranický slib pozvypínat všechny jaderné elektrárny.

A spolková vláda aby odběratelům distribuovala ty zásuvky, jež jim doma odfiltrují tu toxickou energii z tuzemských VVER - ВВЭР - сконструированo в CCCP.

richie
2. březen 2023, 22:33

viete aspon jedno nejak fundovane dolozit? .. pretoze ste napisali blud vo vsetkych troch bodoch ..

Petr
2. březen 2023, 19:27

JE nemá budoucnost. Budoucnost mají oze a vodík.

Pravoslav Motyčka
2. březen 2023, 22:04

OZE jsou dobré zdroje , ale mají svoje limity. Ten hlavní je asi v tom ,že ty, které ještě dnes nevyužíváme tak jak je možné tj. slunce a vítr jsou u nás hodně nestabilní v čase. Jádro je naproti tomu velmi stabilní ,ale připouštím že za dodanou 1kWh je dražší než fotovoltaika, když ale započítáte i cenu záloh a akumulace , pak je levnější.

richie
2. březen 2023, 22:35

hlboky omyl a neznalost .. tu musim parafrazovat vas predchadzajuci vyrok

OZE a hlavne vodik z OZE je investičně, provozně i geopoliticky nesmysl..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se