Domů
Německo
Německo zvýší cenové stropy v aukcích pro OZE, potřebuje více projektů
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: TAFE SA TONSLEY / Creative Commons / CC BY 2.0

Německo zvýší cenové stropy v aukcích pro OZE, potřebuje více projektů

Německý síťový regulátor oznámil navýšení nejvyšších možných nabídkových cen, se kterými se developeři obnovitelných zdrojů mohou ucházet o podporu v tamních aukcích. Německo, které dlouhodobě trápí nedostatek projektů, kdy se často nedaří ani vysoutěžit celý objem aukcí, se tak snaží přilákat do aukcí více developerů.

Další zrychlení rozvoje využívání obnovitelných zdrojů je jedním z klíčových nástrojů, pomocí kterých hodlá Německo, ale i další země, omezit svou závislost na dovozu fosilních paliv. Klíčovou roli v tomto případě v posledních letech hrály i aukce, ve kterých mohou developeři obnovitelných zdrojů v Německu soutěžit o minimální zaručenou prodejní cenu.

Německo již delší dobu trápí nedostatek projektů v segmentu aukcí pro větrné elektrárny na pevnině, v letošním roce se nicméně nedostatek projektů, či neochota developerů soutěžit v aukcích, začíná negativně podepisovat i na výsledcích v dalších kategoriích. Letos se tak zemi nepodařilo vysoutěžit veškerý vyspaný objem ani v případě aukcí pro pozemní solární elektrárny či inovativních aukcí pro obnovitelné zdroje kombinované s akumulací.

Nedostatek projektů se tak Německo nyní snaží vyřešit navýšením maximálních přípustných cen, se kterými mohou developeři v aukcích soutěžit. Vzhledem k absenci jakékoliv soutěže z důvodu nedostatku projektů se v posledních kolech ceny často drží právě na stanoveném stropu.

V případě aukcí pro onshore větrné elektrárny bude cenový strop pro aukce následujícím roce navýšen na 73,5 EUR/MWh, v případě střešních solárních zdrojů poté na 112,5 EUR/MWh. Pro navýšení cenových stropů o 25 % regulátor vyžadoval spolupráci německých zákonodárců, jelikož dříve bylo navýšení ceny omezeno na nejvýše 10 %.

„Nově stanovené maximální ceny umožní v příštím roce zajistit přiměřené příjmy zdrojům účastnícím se aukcí. Doufám, že to umožní, aby se počet nabídek, který se výrazně snížil, opět zvýšil a aby se opět rozvinula soutěž," uvedl Klaus Müller, prezident německého regulátora.

Navýšení maximálních cen se v budoucnu nicméně nemusí omezit pouze na tyto kategorie. Podle regulátora se již nyní pracuje na navýšení maximálních cen, či posouzení této možnosti, i v případě dalších kategorií aukcí.

„V současné době se připravuje zvýšení maximální ceny pro pozemní solární systémy, aby byly zajištěny stabilní podmínky pro dosažení cílů expanze i v tomto segmentu. Na začátku příštího roku bude rovněž posouzeno zvýšení maximálních cen v inovativních aukcích,“ dodal Klaus Müller.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se