Do německé inovativní aukce pro OZE byla podána pouhá jedna nabídka, projekty chyběly i u střešních fotovoltaik
Německu se v letošním roce nedaří zaplňovat aukce určené na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů. Zatímco v minulých letech se tento problém týkal především aukcí pro onshore větrné elektrárny, v letošním roce se nedostatek vhodných projektů či neochota developerů soutěžit v aukcích podepisují i na výsledcích aukcí pro solární elektrárny na střechách, ale také i na volných plochách.
Kromě aukce pro onshore větrné elektrárny, která přinesla podobně neuspokojivé výsledky jako předcházející kola, proběhly na začátku měsíce v Německu i další aukce na podporu výstavby obnovitelných zdrojů. Kromě aukce pro solární systémy na budovách a protihlukových stěnách se uskutečnilo rovněž druhé letošní kolo inovativních aukcí, ve kterých o podporu soutěží systémy obnovitelných zdrojů kombinovaných s akumulací.
V případě aukce pro solární elektrárny na budovách a protihlukových stěnách letošní třetí kolo nabídlo pouhých 202 MW výkonu, zatímco v předchozích dvou kolech se soutěžilo o 767 MW. Německý regulátor totiž podobně jako v případě poslední aukce pro onshore větrné elektrárny snížil objem aukce, v tomto případě konkrétně na průměr objemu přihlášených projektů v minulých dvou kolech.
„Aktuálně vytváříme nové rámcové podmínky pro úspěšnější aukce v příštím roce. Po provedení nezbytných zkoušek Federální síťový regulátor nastaví maximální soutěžní ceny, o kterých co nejdříve rozhodne spolkový sněm. Aukce pro střešní solární systémy přináší transformaci energetiky pomocí velkých projektů v městských oblastech,“ uvedl prezident německého regulátora Klaus Müller.
Do aukce developeři podle regulátora přihlásili 67 projektů o celkovém instalovaném výkonu 128 MW, více než desítku projektů nicméně regulátor do aukce nepřipustil. Nakonec tak v aukci uspělo 56 nabídek na projekty o souhrnném výkonu 105 MW. Vysoutěžené minimální zaručené ceny se pohybovaly mezi 80,9 a 89,1 EUR/MWh, což byl cenový strop pro tuto aukci. Vážený průměr cen dosáhl 87,4 EUR/MWh.
Inovativní aukce po změně podmínek selhala
Na začátku prosince se v Německu konala rovněž inovativní aukce, ve které o podporu soutěží systémy kombinující výrobu obnovitelných zdrojů spolu s akumulací. Podle německého regulátora nicméně v tomto kole došlo ke změně systému podpory, kdy se nesoutěžilo o fixní bonus k výnosům, které si provozovatelé těchto systému zajistí na trhu, ale o variabilní bonus, který se bude vyhodnocovat na základě tržních cen elektřiny.
Přestože aukce nabídla k soutěžení celkem 397 MW výkonu, nakonec byla podána pouhá jedna nabídka na projekt kombinující solární elektrárnu s akumulací. Vzhledem k absenci konkurenčních nabídek projekt v aukci uspěl, nicméně regulátor nezveřejnil detailní informace o velikosti projektu či vysoutěžené ceně z důvodu ochrany obchodního tajemství.
Mohlo by vás zajímat:
cena ee v rokoch 2025 a 26 na urovni 160 resp. 130 eur a tu ide niekto niekomu ponukat podporu 90?
Jde o zaručenou minimální cenu, takže když bude tržní 160, tak může dodávat za 160.
Ale je pravda, že za nabízenou garantovanou cenu o stavbu moc zájem není. Na druhou stranu není ani moc zájem platit hodně za dodávky z těchto zdrojů. A za třetí není ani schopnost těchto zdrojů dodávat stabilně.
Prostě elektřina je drahá, OZE jsou také drahé a OZE dodávají jen občas a někdy zase tolik, že reálná cena dodávané elektřiny je v ten okamžik nulová (nebo dokonce záporná).
Německým zeleným se splnil jejich sen. Fotovoltaika už zádné aukce a dotace nepotřebuje. Pro stavbu nových budov zkrátka EU nařídila, co musí splňovat z hlediska úspornosti/samovýroby čisté energie, pro ty staré je existenční nutností za stávajících šílených cen zateplovat a dávat fotovoltaiku na střechy.
Kdo by rád papíroval kvůli nějakým zbytečným aukcím.
Tož tak to je.
Fotovoltaika je někde nutná i pro nové, jinak není stavební povolení. V části Německa to tak již funguje. Za pár let to tak bude všude a novou stavbu bez FVE nepovolí.
Aukce samozřejmě nejsou jen o papírování ale hlavně o garanci minimální výkupní ceny, která zaručuje návratnost i za situace, kdy bude všude fotovoltaiky tolik, že v době kdy nejvíc vyrábí bude tato elektřina téměř bezcenná.
To jsem rád, že jste konečně pochopil, že přes den po více než půl roku i v našich klimatických podmínkách bude elektřina z FVE velmi, velmi levná. A přes noc bude jen levná, protože zdraží tak o 50% kvůli méně než 12ti hodinové akumulaci.
Přes půl roku bude elektřina levná či velmi levná.
Ale v této dekádě (do 2030), z důvodů odstraňování klasických elektrárenských kapacit (následek oteplovací hysterie) to nebude. Ale bude to určitě dříve, než ty Vaše "uvažované či plánované" nové jaderné elektrárny budou v EU postaveny (čili tak do 2040, 2045).
Velmi levná? Takže výstavba FVE elektráren bude také velmi levná, nebo zdarma a dotace na ně nebudou existovat? Na trhu elektřina z nich levná bude, protože jí bude přebytek, ale investiční náklady a dotace také někdo musí pokrýt.
ad intfor: máte dva mezní případy:
1)malé FVE převážně pro vlastní spotřebu, levnou elektřinu potřebujete sám
2) velké komerční FVE, výhradně pro prodej. Tady je osvědčený, stále rostoucí produkt: Power purchase agreement. Ceny PPA jsou stále dosti výrazně pod "tržními cenami" ale přinášejí významný zisk investorům, dlouhodobně, smluvně. Nová JE se nikdy pod ně s cenou nedostane.
Bohužel se mi FVE na střeše sama zadarmo nepostaví. Zase tak levné to tedy není.
Vaněčku, přestaňte mi opět laskavě podsouvat vaše výmysly, nic o tom "že přes den po více než půl roku i v našich klimatických podmínkách bude elektřina z FVE velmi, velmi levná" jsem nepsal, ani že "přes noc bude jen levná". Výsledky aukcí na fotovoltaiku s akumulací, kde se soutěžila cena vysoko nad tržní cenu i přes současné extrémní tržní ceny, a do poslední aukce se už ani téměř nikdo nepřihlásil, ukazují pravý opak.
Pochybuji že je někdo na ty vaše věštby zvědavý, já rozhodně ne.
Ano, Vy jste psal, cituji: "téměř bezcenná". Dobrý vtip.
Jak to funguje jsem už popsal panu intfor.
Jestliže je např. ČR v létě v poledne zatížení soustavy 5-6 GW a vyroste tu např. 8 GW fotovoltaiky bez akumulace, jak se plánuje, a podobně to bude i ve všech okolních státech, je evidentní, že ta elektřina bude ve stovkách hodin ročně špičkové výroby té fotovoltaiky skutečně "téměř bezcenná".
Lakovat to narůžovo PPA kontrakty vám zakrýt tento fakt těžko pomůže.
Je vidět že 1) nerozumíte fotovoltaice,
2) ignorujete řízenou spotřebu
3) akumulaci využívají JE i jiné elektrárny, ... proč by zrovna fotovoltaika měla být bez akumulace, může převzít třeba akumulaci kterou dříve užívala nyní odstavená jaderná elektrárna
4) "jak se plánuje" - nechte už těch Vašich keců....
5) PPA fungují i bez Vašeho "lakování"
2) Řízená spotřeba existuje už dávno a bude se rozšiřovat, ale podstatu to nezmění.
3) Dnešní parametry akumulace nejsou v žádném případě dostatečné na vykrytí celonoční spotřeby z denní výroby. Náklady na další akumulaci budou obrovské, takže opět nic levného.
Elektřina reálně celkově levná nebude. V některých okamžicích může být cena na trhu i záporná, v jiných okamžicích bude ale hodně vysoká.
Ad 1) Je vidět z čeho konkrétně, Vaněčku? Nebo jste opět přišel jen urážet jak máte ve zvyku? Jen samotný ČEZ chce do roku 2030 postavit 6 GW solárních elektráren, převážně velkou fotovoltaiku na brownfieldech, tj. převážně bez akumulace. 2 GW už tu máme, je tu ale plno dalších zájemců o desítky miliard z Modernizačního fondu a dalších dotačních schémat, takže ten odhad 8 GW je ještě pravděpodobně dost konzervativní.
Ad 2) Nic neignoruji, to jen vy máte naprosto nereálná očekávání.
Ad 3) Nemáme tu žádnou akumulaci, kterou by mohla fotovoltaika "převzít", ani žádnou akumulaci vyhrazenou pro jadernou elektrárnu, takže další nesmysl.
Ad 4) Viz bod č. 1, tradiční útoky od hominem nechávám bez komentáře.
Ad 5) PPA nic nemůže změnit na zjevném převisu nabídky nad poptávkou v době největší výroby fotovoltaiky.
ad 1)k fotovoltaice v podkrušnohoří je (plánovaná) ideální akumulace v přečerpacích vodních elektárnách, několik spodních jezer už existuje, jiné se v rámci rekultivací připravují, vhodný výškový rozdíl (Krušné hory) je k disposici. Na jednom místě je (bude) vše: rozvody elektřiny, FVE, VtE, přečerpávací VE
2)Skutečně řízená spotřeba přes nejnovější technologie změní tu Vaši starou energetiku. S tím už nic neuděláte.
3)Nějako vodní akumulaci v ČR již máme. Bude akumulovat tu energii, kterou dostane skoro zadarmo (Vaše slova).
4)vzdělávejte se
5)proč by PPA měla něco měnit? Jen převálcuje svojí silou (nejlevnější smluvní elektřiny) konkurenci.
Blíží se Vánoce, strojte raději dětem stromeček, a přejte si, jako si nás to přeje většina, aby byl ve světě klid a mír a spolupráce.
Ad 1) Plánuje postavit kdo konkrétně, kdy konkrétně a kde konkrétně? Nikdo. Vlhké sny, nic víc.
Ad 2) Co to melete, Vaněčku? Jakou "moji" starou energetiku? Co mi to zase podsouváte? Žádná řízená spotřeba nezdvojnásobí zatížení v létě v poledne, zvlášť když si i domácnosti hromadně staví střešní fotovoltaiky a spotřebu v létě v poledne naopak snižují. Pochopte už konečně, že v létě v poledne prostě bude všude elektřiny tolik, že bude téměř bezcenná, což je vidět v některých zemích už teď.
Ad 3) Další překrucování, já jsem nepsal že tu energii dostaneme skoro zadarmo ale že bude téměř bezcenná. Dost podstatný rozdíl. Vodní akumulace kterou již máme se také již využívá, takže se od ní nic podstatně nového očekávat nedá.
Ad 4) Vzdělávejte se sám, Vaněčku, hlavně v tom jak diskutovat bez neustálého napadání, překrucování a podsouvání nesmyslů.
Ad 5) O převisu nabídky nad poptávkou je tu celou dobu řeč. Vy tu do toho taháte PPA, i když vlastně zároveň sám přiznáváte, že na tom na převisu nabídky nad poptávkou nic změnit nemůže. A tvrzení o "nejlevnější smluvní elektřině" žádám dokázat!!!
"8 GW fotovoltaiky bez akumulace, jak se plánuje"
Emile kde je zverejneny tento plan? Vacsina ludi co poznam co si nechali postavit fotovoltaiku tak hybrid s baterkovym backupom, tyka sa to nejakych velkych fotovoltaik na brownfieldoch?
Emile, strojte Vánoční stromek, na PPA se zeptejte kteréhokoliv ekonoma z ČEZu, ten Vám potvrdí to, co píši. Jinak vývoj cen PPA v EU je neustále monitorován na internetu...
A uvědomte si. Když bude pro miliony elektromobilů nejlevnější elektřina u nabíječky v poledne, tak jich většina bude chtít tu elektřinu čerpat v poledne. A když máte tu nabíječku svoji, tak ji čerpáte dokonce zdarma. Představte si, že pumpy vyhlásí akci: benzin za polovic, když natankujete v poledne. Jak myslíte že to dopadne???
Vanecek nedokaze rozlisit bezcennost vyrobenej elektriny, ktoru v danej chvili nikdo nechce a vyrobnu cenu elektriny, ktora ale nema s predajnou nic spolocne.
Že všichni budou chtít nabíjet v poledne, neznamená, že toho všichni budou schopni. Když bude v létě v poledne elektřina skoro zdarma, tak bych také chtěl v tuto dobu provozovat pekárnu, vytopit dům na zimu, vyprat prádlo a nabít auto. Reálně ale pečivo chci ráno, topit musím v zimě, peru dle potřeby (i když zde se s tím něco dělat dá) a v poledne nabíjení pro všechny neustojí síť.
Kitty: jen samotný ČEZ uvádí: "1,5 GW instalovaného výkonu v OZE do roku 2025 a celkem 6 GW v OZE do roku 2030. Převážně má jít o solární elektrárny budované např. na brownfieldech v severních Čechách." - takže ano, týká se to velkých fotovoltaik na brownfieldech.
Vaněčku, nechte si své rady co mám dělat pro sebe, já budu dělat to co já uznám za vhodné a ne to co vy mi poručíte. Vaše neustálá snaha odvádět téma diskuse od převisu nabídky nad poptávkou k PPA kontraktům, které sám uznáváte že převis vůbec nijak nezmění, je dost trapná, ale co vám také zbývá, když k tématu žádné argumenty nemáte, že...
Srovnávání hrušek a jablek v podobě tankování a nabíjení a výmysly o milionech elektromobilů, to vůbec nemíním komentovat.
Celá citace: "Obnovitelné zdroje vybudujeme 1,5 GW OZE do roku 2025 a 6 GW OZE do roku 2030 Navýšíme instalovaný výkon pro akumulaci elektrické energie ve výši alespoň 300 MWe do roku 2030"
No právě, 300 MW ten převis nabídky nad poptávkou, daný tím že tu vyroste minimálně 8 GW fotovoltaik, nijak nevyřeší.
Vy si myslíte že 8 GWp dává do sítě v poledne 8 GW. Na tom je právě vidět, že jste ve fotovoltaice laik a že tomu nerozumíte.
Nemyslím a nic takového jsem nenapsal, vy lháři!
2) Řízená spotřeba existuje už dávno a bude se rozšiřovat, ale podstatu to nezmění.
3) Dnešní parametry akumulace nejsou v žádném případě dostatečné na vykrytí celonoční spotřeby z denní výroby. Náklady na další akumulaci budou obrovské, takže opět nic levného.
Elektřina reálně celkově levná nebude. V některých okamžicích může být cena na trhu i záporná, v jiných okamžicích bude ale hodně vysoká.
Vanecek je pouhy teoretik, ktery nikdy zadnou FVE/VTE elektrarnu neprovozoval.
Az si svuj byt/dum vybavi ostrovni FVE a dosahne levne sobestacnosti, tak nam tu pak muze neco namlouvat.
Ja tu FVE na rozdil od nej mam a proto z vlastni praxe vim, ze tu mele jen prazdnou slamu. A ze to jednak neni levne a druhak ze i pres znacne investice nedosahnu na vice nez 66% sobestacnosti. A to jen a pouze diky znacne akumulaci.
Vanecek proste lze a mozna o tom ani sam nevi. Bohuzel je aktivista a k vedeckemu pristupu ma hodne daleko.
Turby nam tu zasa narieka ako ma zle naprojektovanu FVE za velke peniaze, zatial co my ostatni mame 73% sebestacnost za mrzky dukat
Taky jeden podobny. Oproti Vaneckovi je ale tenhle uplne mimo veskera meritka.
Vanecek ma alespon nejaky zaklad fyziky a obcas zablesk zdraveho rozumu. Jen je to proste bohuzel taky fanatik.
Turby je velký energetik, já jen obyčejný vědec, nyní penzista, s US, EU a Čínskými patenty a tisíci citací ve světové vědecké literatuře.
zial to len dokazuje, ze titul, nejaky patent ci zahranicne citacie este vobec nie su zarukou aj zdraveho sedliackeho rozumu a su zarukou len isteho (casto velmi obmedzeneho) okruhu znalosti, ktore dotycny zial ale uz nedokaze transponovat aj na ine oblasti .. to uz je porovnatelne ked niekto so vzdelanim par smestrov open university astronomie sa zacne vyhlasovat za experta v energetike ..
O to vice by jsi se mel stydet za svuj zhusta fanaticky a v zasade nevedecky pristup.
Mozna rozumis solarnim panelum, ale energetice jako takove, i te male, uz bohuzel mene. Pokud by jsi si poridil vlastni FVE a pokusil se dosahnout sobestacnosti v objektu s vice obyvateli v siroke vekove skale tak bychom se mohli pobavit vice. Ale bohuzel teorie a praxe v ruznych podminkach se muze diametralne rozchazet.
Ja napriklad, krom sve fve, technicky zajistuji jak konstrukcne tak provozne pres 6 tisic zarizeni se solarnim napajenim v CZ/SK/HU a mam k dispozici detailni data o vykonu solarnich jednotek na celem uzemi zminenych statu v prubehu celeho roku. A prestoze jsou zarizeni prepanelovane, odber na hrane technickych moznosti hw, stejne neni mozne zajistit 100% samostatnost a musi se okolo prosince jezdit menit baterie.
To zminuji jen proto, ze v nasi zemepisne sirce nebude fve nikdy dominantni zdroj v energetice. A to i kdybychom se vsichni postavili treba na hlavu.
Tohle sem musím ještě dát, nejnovější zpráva, v letošním roce bylo vybudováno 268 GW špičkového výkonu fotovoltaických elektráren.
pv-magazine.com/2022/12/23/global-solar-capacity-additions-hit-268-gw-in-2022-says-bnef/
Takže letos: celosvětový instalovaný špičkový výkon FVE překročil 1 TW,
současným tempem, které se stále zrychluje budeme mít brzy 2, pak 3TW fotovoltaiky ve světě. To už roční výroba elektřiny ve FVE předstihne roční výrobu všech JE.
Úžasné, před 20 lety pro 99,9% lidí nepředstavitelné!!
Pěkné a klidné Vánoce přeji Vám všem.
Ještě to zkorelujte s cenou elektřiny, to teprve bude úžasné, před 20 lety pro 99,9% lidí nepředstavitelné...
Prostě čím víc OZE, tím dražší elektřina. My, co fv máme, si tu drahou elektřinu vyrábíme sami. Ti ostatní dostávají nové ceníky v této době.
Teď jsem byl na vánoce na návštěvě u kamaráda k Niestetallu v Německu a ten jeho dům je jediný v ulici který nemá na střeše panely, musel by pokácet 200 let staré stromy a to se mu nechce. Pořídil si obrovskou baterii (myslím že má 60kWh)a tu nabíjí přes nabíječku připojenou přes chytrý elektroměr k DS a pak to pouští přes měnič do sítě. A teď to zásadní, ta nabíječka se mu spustí jen když je cena elektřiny pod nějakou cenovou úrovní (přiznám se, že nechápu jak to zařízení a elektroměr pozná že je na trhu nízká cena). V létě má takto elektřinu velmi levně, v zimě se to neoplati, na trhu žádná levná elektřina není, je jen drahá nebo hodně drahá. Jen mě to zaujalo, že i tam kde nejde dát panely, tak lze alespoň využít akumulace.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se