Česká fotovoltaická asociace navrhuje až 60% investiční dotace pro malé fotovoltaiky na střechách
Česká fotovoltaická asociace (ČFA) uvedla, že navrhuje až 60% výši investiční dotace pro nejmenší fotovoltaické elektárny umístěné na střechách v rámci programu Nová zelená úsporám 2016, jehož podoba je nyní Ministerstvem životního prostředí připravována.
Zařazení malých fotovoltaických systémů do programu předeslal koncem července ministr životního prostředí Richard Brabec: „Od příštího roku v rámci Nové zelené úsporám chceme vedle podpory solárních systémů na ohřev teplé užitkové vody podpořit i fotovoltaickou část. Jinými slovy, když bude snazší papírování, nižší cena a investiční podpora ze strany státu, věřím, že se to může revolučně změnit. A fotovoltaiku bude využívat řádově víc lidí.“
Rozhodnutí Ministerstva uvítala ČFA, podle které je správné, že po přerušení dotačního financování, které zcela ustalo v roce 2013, stát začne s podporou moderních fotovoltaických technologií, omezených výkonem do 10 kWp – a to jen pro střešní instalace, kde měly být správně solární elektrárny od počátku, místo aby rostly převážně na zelených plochách a polích.
„Trvalo to poměrně dlouho, ale jsem tomu rád, že skončilo nerovné postavení malé fotovoltaiky vůči všem ostatním moderním technologiím, jako jsou tepelná čerpadla, solárně-termické systémy a zateplení. Tyto byly podporovány dotacemi po celou dobu dotací od NZÚ, a to i za cenu, že nebyly stejně efektivní jako zlevňující se fotovoltaické technologie. Fotovoltaické instalace naproti tomu mohou alternativně jak vyrábět elektřinu, tak se dají operativně využít i pro tvorbu a výrobu tepla,“ dodal výkonný ředitel ČFA Petr Maule.
Podle dat Energetického regulačního úřadu tvoří přitom výkon malých fotovoltaických elektráren připojených do sítě pouze zlomek z celkové hodnoty instalovaného výkonu FVE v ČR (94 MW). Pro srovnání, celkový instalovaný výkon FVE v ČR byl ke konci roku 2014 2067,4 MW.
Úspěšný program Nová zelená úsporám
Program Nová zelená úsporám, v rámci kterého mohou žadatelé žádat o dotace na investice do opatření zajišťujících úsporu energie a na obnovitelné zdroje, se těší velké popularitě.
Finanční prostředky určené pro rodinné domy byly letos vyčerpány za pouhé dva měsíce. Státní fond životního prostředí přijal za tuto dobu celkem 4 322 žádostí, a to celkem za 995 mil. Kč. Pro srovnání, v loňském roce trval příjem žádostí 9 měsíců, během kterých podali majitelé rodinných domů přes 6 000 žádostí téměř za 1,4 mld. Kč.
„Zmíněná čísla nejlépe dokazují, že nová opatření, která jsme zavedli, fungují. Pro letošek jsme nastavili podmínky tak, aby na dotace dosáhli i ti, kteří si nemohou dovolit nákladnější rekonstrukce a chystají se zateplovat postupně. Mimořádný zájem ze strany žadatelů ukazuje, že naše cesta byla správná,“ řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Díky velkému zájmu o dotace je dle ministra Brabce od podzimu plánováno spuštění dlouhodobé kontinuální výzvy Nová zelená úsporám s postupným doplňováním peněz dle výnosů z dražeb emisních povolenek.
Mohlo by vás zajímat:
Doufám že zas lidé neskočí na špek, a nenechají se zlákat vidinou "podpory" tohoto takzvaně "právního" státu na předražené a absurdní byrokracií zatížené OZE. Protože toto je zase jen pro vyvolené a když do toho vlezou ti nepraví, tak z toho budou jen sankce, daně a šílená absurdní byrokracie, tak jako u předchozího tunelu.
Tato takzvaná "dotace" plní jen tyto funkce:
- prodražují instalace OZE
- omezují instalovaný výkon < 30kW, jadernofosilní zdroje jsou dotovány bez omezení výkonu.
- šílená byrokracie - živí se na tom spousta úředních příživníků a budižkničemů
- jakákoliv svépomocná montáž nebo úprava nebo rozšíření vyloučena a hrozí pokuta:
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se