Domů
Obnovitelné zdroje
ČR chce rozvíjet energetická společenství. Byly zveřejněny podmínky dotační výzvy
Komunitní fotovoltaická elektrárna na střeše domu Elmore House v lonskýnském Brixtonu. Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

ČR chce rozvíjet energetická společenství. Byly zveřejněny podmínky dotační výzvy

Ministerstvo životního prostředí nedávno zveřejnilo podmínky pro dotační výzvu na podporu zakládání energetických komunit. Financování bude zabezpečeno pomocí prostředků z Národního plánu obnovy. Příjem záměrů se otevírá 1. prosince, kdy ve dvoukolové soutěžní výzvě bude vybráno k podpoře minimálně 40 záměrů. Celková alokace výzvy činí 98 milionů korun a největší dotační titul může dosahovat 3 milionů korun, informuje o tom Ministerstvo životního prostředí na svých stránkách

Podle slov ministra životního prostředí, Patra Hladíka, představuje komunitní energetika budoucnost zaleženou na obnovitelných zdrojích, jejichž vlastníci nejsou velké společnosti, ale skupiny občanů nebo svazky obcí. Rovněž zdůraznil, že do roku 2030 je potřeba navýšit výrobu z obnovitelných zdrojů na pětinásobek stávající hodnoty a právě k tomu napomůže vybudování energetických společenstev.

Tato výzva je zaměřena na poskytování podpory pro zakládání energetických společenství (ES), zejména prostřednictvím zpracování informačních materiálů, odborného vzdělávání koordinátorů a dalších souvisejících aktivit nutných k vytvoření energetického společenství.  Celkově se podpoří  alespoň 40 projektů různých rozsahů a obtížností. V rámci dotace může být poskytnuta finanční pomoc až 90 % pro subjekty, které nejsou plátci DPH, pro plátce DPH může může dosahovat výše podpory maximálně 70 %.

Finanční podpora bude rozdělena do čtyř následujících kategorií podle složitosti zakládání energetických společenství:

Kategorie 1: Podpora až 600 000 Kč pro ES omezená na rodinné a bytové domy.Kategorie 2: Podpora až 1 500 000 Kč pro ES s členy ze stejného sektoru (například několik budov veřejného subjektu, jako jsou obce nebo nadace).Kategorie 3: Podpora až 3 000 000 Kč pro ES s různými členy – kombinace veřejného, podnikatelského, občanského sektoru a domácností.Kategorie 3+: Podpora až 3 000 000 Kč pro ES s různými členy, které působí na území minimálně tří sousedních obcí s rozšířenou působností.

Ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, Petr Valdman, dále přiblížil jak se bude podpora kalkulovat. Pokud budou do energetického společenství zapojeny dva bytové domy s celkem 40 odběrnými místy a 10 rodinných domů v kategorii 1, bude podpora celkem 380 000 Kč (40x5 000 + 2x40 000 + 10x10 000). V případě projektu energetického společenství v kategorii 3, který zahrnuje tři různé způsoby využití stavby (například škola, ČOV, bytový dům) a dva typy žadatelů s vazbou na odběrné místo (například obec a SVJ), bude podpora celkem 1 700 000 Kč (3x300 000 + 2x400 000).

První kolo pro předkládání záměrů proběhne od 1. prosince 2023 od 10:00 do 31. ledna 2024. Následně budou vyhodnoceny veškeré přijaté žádosti a poté se otevře druhé kolo, které bude již v gesci SFŽP ČR.

Hodnocení projektů proběhne na základě několika kritérií, jako jsou například velikost nebo komplexnost záměru.  Minimální hranice pro postup bude 30 bodů. Bližší informace jsou zveřejněny na stránkách ministerstva a Státního fondu životného prostředí.

Podpora přichází v momentě, kdy se velká pozornost věnuje novele energetického zákona, která by měla umožnit efektivnější sdílení energie  a podpořit decentralizaci výrobních zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jenyk
13. listopad 2023, 23:32

Aneb jak chce úředník překonat starou moudrost "Kde nic není, ani čert nebere". Vědí voní pane vachmajstr, když nesvítí a nefouká, tak panely negenerujou a větrníky se netočej, komunita nekomunita. Hladík, zeptal se ducha Mao-Ce Tunga, jak dopadla Velká čínská revoluce s vysokou pecí v každé vesnici. Ušetřil by sobě blamáž a nám všem zelenou bidu.

Vladimír Šťastný
15. listopad 2023, 06:32

Přesně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se