Domů
Obnovitelné zdroje
EU zvažuje zpřísnění pravidel pro "obnovitelné" spalování biomasy
Biomasa
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

EU zvažuje zpřísnění pravidel pro "obnovitelné" spalování biomasy

Evropská unie zvažuje zpřísnění pravidel týkajících se toho, kdy lze energii získanou pomocí spalování biomasy klasifikovat jako obnovitelnou, a uplatnit tak její přínos vzhledem ke klimatickým cílům EU. Zprávu přinesla agentura Reuters, která měla možnost nahlédnout do draftu dokumentu od Evropské komise dne 16. června.

Cílem navrhovaného dokumentu, který má aktualizovat stávající legislativu, je ochránit citlivé ekosystémy, jako jsou pralesy nebo staré vzrostlé stromy a zamezit využívání dřeva pro energetické potřeby (např. výroba dřevních pelet nebo dřevní štěpky) v případě, že by jej šlo vhodně využít např. na výrobu nábytku.

Dle návrhu uvažuje Komise o aktualizaci pravidel, podle kterých by nově zařízení spalující pevnou biomasu o tepelném příkonu 5 MW a vyšším musela splnit kritéria udržitelnosti a zajistit podstatné snížení emisí oproti fosilním palivům.

Aktuálně je limit pro kritéria udržitelnosti v platnosti pro zařízení o tepelném příkonu 20 MW a vyšším. Tato kritéria řeší původ biomasy. Kritéria mají zabránit nadměrné těžbě dřevní biomasy a degradaci půdy. Environmentální skupiny ovšem draft dokumentu kritizují, jelikož by dle jejich mínění v otázce ochrany lesů selhával.

Dle draftu se pak spalování biomasy bude považovat za obnovitelné, pokud uspoří oproti fosilním palivům alespoň 70 % emisí skleníkových plynů. To by ovšem platilo pouze pro zařízení, která byla uvedena do provozu od počátku letošního roku.

Dle draftu dokumentu pak mají národní schémata podpory postupovat dle „kaskádového principu“, kdy je energetické využívání dřevní biomasy voleno až jako poslední možnost.

Jak upozorňuje agentura Reuters, jedná se o návrh dokumentu, který může být, a pravděpodobně bude, před svou publikací plánovanou na 14. července, změněn.

Vzhledem k ambicióznějším cílům EU, 55% snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990, se předpokládá, že Komise zvedne procentuální podíl obnovitelných zdrojů (OZE) na hrubé konečné spotřebě energie z 30 % na hodnotu v rozmezí 38-40 %.

V roce 2019, jak uvádí agentura Reuters, činil podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie okolo 20 %, přičemž energie z biomasy tvořila z tohoto podílu nadpoloviční většinu. Další nastavení legislativy je tak vysoce důležité.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jaroslav
1. červenec 2021, 12:51

Biomasa, pokud se nemá plundrovat kvůli tomu lesy na celé planetě je méně než doplňková záležitost...

Jiří Kelnar
24. červen 2021, 09:05

Tohle by mohlo ukončit ty děsivé scénáře, které tady bývají občas prezentovány s tím, že se vytěží všechny lesy a pralesy kvůli štěpce. Prostě biomasy nebude nekonečně mnoho a nebude tedy tolik elektráren, které by ji spalovaly. Tole bude v místní komunitě kvitované, že?

Jaroslav
1. červenec 2021, 12:56

vůbec bych se nedivil, že vzrůstající seny stavebního dřeva a překlišek, OSB má na svědomí biomasní šílenství ve spojení z nákupy Číny ve světě

Jan Veselý
24. červen 2021, 09:32

Znáte to, kdo chce psa bít ...

Pavel
27. červen 2021, 19:54

.. ten si hůl nenajde, protože dotované pálení dřeva je a bude vydáváno za tzv. oze, takže nakonec se nikomu nevyplatí dřevo dodávat na jiné účely.

petr
24. červen 2021, 17:24

Skoro se to zní jako pohádka, že by zelení Khmerové dostali rozum???

Nejlepší řešení je osázet všechna řepková a kukuřičná-bioplynová pole klasickým lesem a pak zde máme v ČR o 1 mil. Ha více a toho vázaného CO2 ... a vyprodukovaného O2...

to je cesta a ne ty kraviny spalování lesů v bývalé anglické elektrárně na uhlí...

Omega
24. červen 2021, 19:05

Konečně si někdo všiml, že se v elektrárnách spaluje mnohem víc dřeva, než vyroste.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se