Domů
Obnovitelné zdroje
Fiala: V Česku je potenciál pro budování dalších bioplynových stanic
Bioplynová stanice

Fiala: V Česku je potenciál pro budování dalších bioplynových stanic

V Česku je podle premiéra Petra Fialy (ODS) určitě potenciál pro budování dalších bioplynových stanic. Uvedl to po včerejší návštěvě zemědělského podniku Luka ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku, který provozuje bioplynovou stanici déle než deset let. Předsedkyně představenstva Alena Nováková uvedla, že firmu s velkým chovem skotu provoz vyrábějící z bioplynu elektřinu a teplo pomáhá stabilizovat, protože to je jistý měsíční příjem.

Fiala označil farmu za příklad dobré praxe, i proto, že umí využívat energetické zdroje, které má k dispozici. Organický odpad zpracovává v bioplynové stanici. „My víme, že tu došlo k určité stagnaci rozvoje bioplynových stanic z různých důvodů a musíme se zaměřit na to, abychom tady pro to vytvořili lepší podmínky,“ řekl.

Akciová společnost Luka hospodaří na 1400 hektarech zemědělské půdy. Chová skoro 1700 kusů skotu, z toho přes 800 krav. V bioplynové stanici se podle předsedkyně zpracovává na bioplyn kejda ze stájí, zbytky krmiv nebo trávy z luk. Stanice stála přes 60 milionů korun, investici má podnik splacenou dva roky.

„Bioplynka nám minimálně stabilizovala finance,“ řekla Nováková.

Podotkla, že se minulé roky měnil pohled na bioplynové stanice, jednoduchá není ani legislativa. Farma například dostala nabídku zpracovávat odpadní pečivo z pekárny, ale protože ho nemá v provozním plánu stanice, bude muset o změnu žádat úřady.

„Mně to přijde docela absurdní, to jsem říkala panu premiérovi,“ řekla Nováková.

Podotkla, že nikdo si nebude chtít bioplynovou stanici poškodit něčím, co by se do ní nehodilo. Léta se podle ní také neměnila ani cena za elektřinu, ačkoliv náklady rostly. „Loni, samozřejmě, byl jiný rok, loni se energie vyšplhaly tam, kam se vyšplhaly,“ uvedla.

Teplem z bioplynové stanice farma vytápí svůj areál. V zimě má minimální přebytky. Předsedkyně už také ví o projektu, který by umožnil využít teplo i v létě, ale je to podle ní otázka dalších investic.

Premiér Fiala včera navštívil obec Vysoké Studnice v doprovodu ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL). Ministr uvedl, že si cení toho, že si premiér vzal jako téma zemědělství a produkci potravin hned po prezidentské volbě. Připomněl dopolední jednání s představiteli Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR. Podle Fialy je potřeba přesně analyzovat důvod, proč jsou ceny potravin vysoké tak, jak jsou. Uvedl, že ministr Nekula kvůli tomu dostal za úkol svolat širší schůzku, na níž budou zástupci zemědělců, potravinářů i obchodních řetězců.

Podle předsedkyně zemědělské společnosti Luka za drahé potraviny zemědělci nemohou. „Já si neumím představit, že bych jednomu jedinému svému odběrateli řekla – já ti to za tyhle peníze neprodám,“ řekla Nováková. Dodala, že nadojené mléko se musí hned prodat a ani u vykrmených zvířat se s prodejem nedá čekat dlouho, výkrm by se prodražil.

Podle údajů Zemědělského svazu z loňského října je v Česku zhruba 500 bioplynových stanic, z toho 400 v zemědělských podnicích a na výrobě elektrické energie v Česku se podílí asi ze tří procent.

vst gcm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Ivan Švančara
3. únor 2023, 11:15

priemer riesi dalsie bioplynky miesto tych hluposti, krore ako politik ma podnikatelom odstranit z cesty. Ale zvanenie mu ide dobre. Pravicovy politik hlasajuci lavicove bludy.

Jan Stehlik
3. únor 2023, 11:30

U nás bioplynku teď zavírají. Dotace už proběhly a tedy i určitý čas provozování. I přes současné ceny zavírají . Asi hodně záleží od zdroje surovin.

Vladimír Šťastný
5. únor 2023, 08:54

Současné bioplynky se budují s přepálenou kapacitou. Někdo by si měl uvědomit, že "úživnost" jejího blízkého okolí je jenom nějaká a pokud mají svážet bioodpad třeba až ze 150km vzdálených míst, tak ten byznys bude bídný.

Richard Vacek
3. únor 2023, 12:42

Pokud je ERoEI bioplynky nižší než 4 (což téměř jistě je), tak investice do takového zdroje je mrháním prostředků a i energií ze vzácnějších zdrojů. S tak nízkým ERoEI totiž může fungovat maximálně chudá společnost kočovníků, ale v žádném případě vyspělá země s bohatou infrastrukturou. V USA je kombinované ERoEI přes všechny zdroje energie 40.

Jimi
3. únor 2023, 18:28

ERoEI bioplynky je nekonecno, protoze ta energie se spotrebovava na chov skotu a pak je ta elektrina a teplo “zadarmo” ;)

Karásek
3. únor 2023, 15:56

Je škoda, že ten bioplyn je zbytečně spalován průběžně, ale není jímán a využit k výrobě špičkové EE.

Emil
3. únor 2023, 16:04

Spalován je průběžně, protože se také často průběžně využívá nejen k výrobě elektřiny ale i tepla, což vede k daleko vyšší účinnosti využití primárního paliva než kdyby se z něj jen nárazově vyráběla elektřina.

minduton
4. únor 2023, 12:04

Paní předsedkyně je tak trochu mystifikátorka a každý kdo ji zná aspoň z doslechu, tak ví, že má dost ostrý lokte a umí se "ozvat". Na idnesu jsem si přečetl pěknou pohádku, jak se v Praze prodává jejich mlíko za ceny čtyřnásobku (45 Kč/litr) toho, za kolik je nucena ho prodávat. Já ale vidím, že se plnotuk mléko prodává v akci za 20-22 Kč/litr, což mi při výkupní ceně 11-12 Kč/litr připadá OK.

Libor Blažek
6. únor 2023, 08:29

Jsem vystudovaný zemědělec. Vadí mi devastace orné půdy. Většina zemědělských podniků hospodaří na propachtované půdě a nemá k půdě vztah. Zemědělec, který prodává do bioplynové stanice nebo do výtopny či kotelny biomasu, logicky tuto nevrací do půdy. Půda bez obohacování humusem prolévaná herbicidy má tisíckrát nižší obsah jednoduchých forem života než původně měla. Taková půda má menší schopnosti i při zachycování vláhy. Měl by vzniknou zákon, který vyhodnocuje devastaci půdy ve smyslu zabíjení jednoduchých forem života v půdě jako trestný čin. U nás na Moravě na Hané se vyskytují zajíci polní pouze v průmyslových zónách a na záhumenkách. Na propachtovaném poli nejsou. Proč se tedy jmenují zajíc "polní"?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se