Domů
Energetika v ČR
Fotovoltaika nad bramborami i chmelnicí. Zemědělci budou moct zároveň pěstovat plodiny a vyrábět elektřinu
Kromě Francie se agrivoltaika rozvíjí i v sousedním Německu. Foto: Hofgemeinschaft Heggelbach
Zdroj: Hofgemeinschaft Heggelbach

Fotovoltaika nad bramborami i chmelnicí. Zemědělci budou moct zároveň pěstovat plodiny a vyrábět elektřinu

Solární panely nad vinicí nebo chmelnicí budou možná brzy k vidění i v Česku. Kombinaci pěstování plodin a vyrábění elektrické energie, jež se nazývá agrivoltaika, umožňuje novela zákona, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. Hotová by měla být v březnu.

Zemědělci díky vlastnímu zdroji elektřiny ušetří na cenách za energie. Vyrobenou elektřinu přitom nemusí využívat pouze sami, mohou ji prodávat do sítě.

Spojení zemědělské produkce a výroby elektřiny se ale nehodí při pěstování všech rostlin. Solární panely totiž stíní rostlinám pod nimi. Některým plodinám, jako jsou například brambory, méně slunečních paprsků nevadí, jiným stín naopak škodí. Zároveň fotovoltaika chrání úrodu před prudkým deštěm, nálety ptáků nebo padajícími kroupami.

Agrivoltaika
Ilustrační foto

Agrivoltaika se v tuzemsku teprve rozjíždí, žádný hotový projekt ještě nefunguje. „Nejdále je firma Zenergo, která v první polovině roku 2023 začne stavět zdroj o výkonu 800 kWp na jižní Moravě, navzdory právním překážkám,“ uvádí Martin Abel z Klubu Agrivoltaiky.

Bude to nejspíš první společnost v Česku, která se do výroby elektřiny spojené s pěstováním plodin pustí. Ostatní firmy podle Abela zatím vyčkávají.

Dosavadní návrh byl mimo realitu

Důvodem pro opatrné vyčkávání je chybějící legislativa. To se ale brzy změní. Ministerstvo životního prostředí již poslalo do připomínkového řízení novelu Zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která kromě boji proti erozi upravuje také agrivoltaiku. „Chtěli bychom jej předložit na vládu do konce letošního března,“ potvrdil pro Ekonews.cz náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Novelu zákona již ministerstvo životního prostředí jednou projednávalo. Během května a června minulého roku se ale sešlo tolik připomínek, že resort návrh přepracoval a předložil ho v nové podobě znova do připomínkového řízení.

„Dosavadní návrh ministerstva životního prostředí zavádějící agrivoltaiku byl prostě mimo realitu. Zemědělec se zájmem o agrivoltaiku si měl nejdřív zažádat o změnu územního plánu, nechat půdu odejmout ze zemědělského půdního fondu, rozloučit se s dotacemi a pěstovat maximálně ovoce nebo víno. Za dobrý úmysl po zásluze potrestán, popisuje původní záměry ministerstva Abel.

Současná podoba novely je podle něj pro zájemce o agrivoltaiku příznivější. Půda, na které zemědělec současně pěstuje plodiny a vyrábí elektřinu, zůstává podle novely v Zemědělském půdním fondu. Provozovatel fotovoltaických panelů nad polem může také čerpat dotace a nemusí platit odvody.

Seznam vhodných plodin vznikne později

Pokud zákon projde v této podobě, před instalací fotovoltaických panelů bude muset zemědělec získat pouze územní a stavební povolení. Bude také potřebovat souhlas se záměrem spojit výrobu elektřiny s pěstováním plodin od orgánu ochrany Zemědělského půdního fondu. A po získání všech potřebných povolení bude muset komunikovat s úřady, které budou hlídat, zda plní podmínky dané zákonem.

Podle původního návrhu mohli zemědělci agrivoltaiku instalovat pouze nad sady, chmelnice nebo vinice, tedy nad takzvané trvalé kultury. Podmínka už v nové podobě novely není. „Ovšem detailní seznam plodin, nad nimiž bude možné fotovoltaiku instalovat, stanoví až prováděcí vyhláška,“ doplnil náměstek ministra Hladík (KDU-ČSL).

Podle Abela má novela navzdory úpravám nedostatky. „Nedává logiku, aby stát administrativně zatěžoval menší instalace (typicky výzkumné) více než ty nad 1 MW. Zákon by se měl konečně oprostit od hledání jediného účelu půdy,“ popisuje. Zmiňuje také, že nevidí žádný pádný argument, proč neumožnit vertikální agrivoltaiku u ochranných pásů na orné půdě.

Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Richard Vacek
21. únor 2023, 17:26

Snad těm zemědělským strojům nebudou fotovoltaické konstrukce moc vadit. A snad těm fv panelům nebude moc vadit prach ze zemědělských prací. Polní FV elektrárny bývají z dobrých důvodů oplocené. Jak to bude tady? Bude to ponechané nenechavcům, nebo se tyto výtvory budou oplocovat?

Petr Dolák
21. únor 2023, 21:49

I naše vláda by prostě měla fotovoltaiku vice podporovat, protože i Číňané si svou podnikavostí a pracovitostí zaslouží, abychom jim více platili jak za FV panely, tak za baterie.

Zbyněk Poisl
21. únor 2023, 18:04

Zemědělská půda je už tak dost zničená erozí, tak to ještě dorazíme FVE! Ty ocelové konstrukce taky nebudou zadarmo a betonové patky v poli, no to bude paráda!

Karásek
21. únor 2023, 20:58

Dobrá zpráva a jaderné slzy.

Petr Dolák
21. únor 2023, 21:47

Furt se prostě máme líp dneska než za týden a definitivně mnohem líp než za rok či dva.

TechnikTom
22. únor 2023, 11:45

Jestli jste měl na mysli slzy od smíchu, tak jste se trefil.....

Vladimír Šťastný
22. únor 2023, 06:54

Dovede si alespoň někdo představit konstrukci, která by nesla fotovoltaické panely nad chmelnicí? Takovou, aby odolala vichru a při tom nepřekážela zemědělské technice při obsluze? Umí si někdo představit, co to bude stát?

To zase někdo fantazíruje přes čáru.

Vladimír Šťastný
22. únor 2023, 06:56

Když tak si najděte fotografie jak dopadla FVE Pánov.

Jiří Kelnar
22. únor 2023, 09:41

No počkejte, jako nemůžete úplně srovnávat běžný provoz konstrukce na FVE včetně plánovaných extrémních podmínek a to, když se tam prožene tornádo F4-5. Upřímně, to by asi měly problém všechny zdroje.

Vladimír Šťastný
22. únor 2023, 13:41

V té výšce nad chmelnicí, by stačila asi jenom pořádná letní bouřka, vůbec by nemuselo jít o tornádo.

Zbyněk Poisl
25. únor 2023, 12:00

Temelín a Dukovany takové tornádo přežijí zcela určitě! Dlouhé Stráně, Slapy nebo Orlík určitě taky! A pokud jde o uhelky, pak snad jedině, že by padnul komín. :-)

Jaroslav Studnička
22. únor 2023, 08:04

Pokud to bude řádně dotované, tak v tom logiku nehledejte :-).

Vladimír Šťastný
22. únor 2023, 13:42

Pracuji celý život v energetice, takže jsem za posledních dvacet let hledání logiky odvykl:-)))

Petr Dolák
24. únor 2023, 20:23

Otázka na rádio Jerevan: „Co je to chaos?”

Odpověď: „Otázky týkající se moderní sdílené energetiky nezodpovídáme.”

hlpb
22. únor 2023, 12:07

Sice pozdě, ale přece. Na západě je agro fotovoltaika zcela běžná věc. Dokonce díky solárním panelům jsou vyšší výnosy plodin a také menší opar vody.

Petr Dolák
24. únor 2023, 20:29

No jo, ale neměla by se ta nosná konstrukce vyrábět z bambusu nebo alespoň ze dřeva? Tavení oceli či různých slitin vyžaduje vysoké teploty, spousty uhlí i eletriky. Nedivil bych se pak, pokud by výsledná uhlíková stopa ukázala nepříznivou. Podobně, jako např. u biopaliv.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se