Intersolar: Nadvláda panelů AIKO, nástup mikrostřídačů a fotovoltaika integrovaná do budov
Zatímco v ČR je fotovoltaickým tématem posledních dní agrivoltaika, v Mnichově rezonovala zcela jiná témata. Ale co všechno se odehrávalo na zcela (pravděpodobně poprvé) zaplněném výstavišti, tedy halách A1 až C6, včetně venkovní plochy?
Haly A1, A2 a A3 patřily výrobcům modulů. Zde se strhl tradiční souboj o nejvýkonnější panel v produkční, či předprodukční verzi. Prakticky všichni výrobci modulů zde prezentovali co největší (velikostně) moduly typu TopCon, případně HJT (heterojunction). Trumfovali se v nejvyšší účinnosti (až 24 %) a snížení předpokládaného poklesu výkonu z důvodu stárnutí panelu.
Zcela ale odskočil celému pelotonu producent AIKO. Jeho produkční moduly na bázi ABC (all-back-contact) nabízí účinnost přes 25 %. Současně umístěním všech spojení na zadní stranu panelu získají z přední strany zcela černou plochu, která pouze při blízkém zkoumání odhalí jemnou strukturu. To přináší další výhodu při instalaci do architektonicky exponovaných pozic.
Samostatnou kategorii tvoří BIPV (building integrated photovoltaics), tedy fotovoltaika integrovaná do budov. V zásadě se tento obor dělí na dvě hlavní části: střešní a fasádní komponenty. Střešní moduly byly zastoupeny převážně různě velkými šablonami, které imitují kosočtvercové nebo klasické šablony, případně bobrovky.
Fasádní kategorie je zajímavější. Od přiznaných panelů, které jsou v celoskleněném provedení, se dostáváme k modulům, které imitují barevné povrchy libovolných barev. Současně jsou k dispozici i varianty imitující beton, kámen, cihelný klinker či jiné fasádní materiály. Již vcelku běžnou součástí portfolia výrobců panelů jsou tzv. Terracota panely, tedy celočervené panely. Jejich uplatnění je možné jako kompromisní řešení v památkově chráněných oblastech, případně na místech, která jsou exponovaná pouze z větších vzdáleností.
BIPV moduly umí imitovat prakticky libovolný povrch. Zdroj: Petr Pávek
V prostorách A5 a A6 se prezentovaly současně velké montážní firmy, poskytující dodávku klasických pozemních či střešních elektráren na klíč, ale také agrivoltaické instalace a samozřejmě plovoucí elektrárny. Tyto, s výjimkou testovací instalace ČEZ, jsou v ČR prakticky neznámé, ale v zahraničí s nimi mají více než 15 let zkušeností (například Japonsko, Benelux).
Další součástí této sekce byli výrobci montážních konstrukcí pro pozemní instalace, které dosahují různých tvarů dle výrobních postupů. Velmi zajímavé jsou konstrukce z tenkostěnného kovu od výrobců, jejichž hlavním sortimentem je výsekový plech a konstrukce pro fotovoltaiku mají jako vedlejší sortiment. V této sekci se nacházel také konstrukční materiál pro „běžné“ střešní instalace, tedy různé háky, kombišrouby a veškeré příslušenství.
Bateriové systémy
Haly B0 až B2 a C2, C3 patřily subvýstavě Electrical Energy Storage, která, jak název napovídá, pojednávala o uložištích elektrické energie. Kromě stále okrajových vodíkových řešení, případně průtočných baterií, se drtivá většina vystavovatelů zabývala bateriovými řešeními.
V hale B1 se vyjímal stánek Ecoflow, kteří začínali v ČR před 2 lety velkou billboardovou kampaní na přenosné nabíjecí stanice. Dnes nabízí již plný sortiment od all-in-one řešení přes klasické vysokonapěťové baterie po další běžně nabízené varianty. Nicméně, tento sortiment byl k dispozici pouze pro Intersolar, na české internetové prezentaci jsou stále „pouze“ nabíjecí stanice s nepřeberným množstvím variant a skládacích solárních článků.
Druhým výrazným zástupcem ČR/SR v hale B1 byla Tesla Energy Storage, respektive Tesla Group. Její nabídce vévodí kapalinou chlazená, průmyslová řešení bateriových uložišť. Jak je dnes téměř samozřejmostí, nabízí peak-shaving (redukci odběrových maxim) a také možnost využít baterii k získání výhody při odběru/dodávce na denním trhu.
Nástup mikrostřídačů
Haly C1, B3, B4 a C4 patřily převážně výrobcům střídačů. Z českého pohledu nabídly největší novinky firmy Fronius a SolarEdge, které představily nové asymetrické střídače, které jsou schopné rozdílné dodávky po jednotlivých fázích, tudíž jsou schopné provozu dle provozních podmínek ČEZ Distribuce, EG.D či PRE Distribuce.
Dalším z trendů letošního Intersolaru je nástup mikrostřídačů. V ČR je s jejich použitím nejdále E.GD, kde je stačí "ohlásit", ale je nutné je provozovat bez přetoků do sítě. A tento parametr zdaleka všechny mikrostřídače neumí zařídit, neboť to není v jiných státech standardní požadavek. Ale pokud odhlédneme od podmínek v ČR, tak mikrostřídače, které poskytují výkon až 5 nebo 6 kW, jsou zajímavým řešením tam, kde je vícero rozdílných směrů a sklonů, případně není kam umístit měnič (velké parkoviště a FVE umístěná na carport).
Průmyslová automatizace, dobíjení elektrimobilů a další
Samostatný subveletrh byl i EMPower Europe, v prostorách B5 a C5. Zde se zájemci setkali nejvíce s instalačním materiálem (vystavoval zde i český výrobce přepěťových ochran Saltek), ale také průmyslovou automatizací a výkonovou elektronikou – například transformátorů. Severní část haly C5 zabíral obří sdílený stánek pro malé, ale inovativní německé společnosti a dále zde byla celá sekce věnovaná start-upům.
Pozornému čtenáři jistě neušlo, že zbývají výstavní haly B6 a C6. Zde probíhal subveletrh označený jako Power 2 Drive Europe, kde hlavním tématem bylo dobíjení elektricky poháněných vozidel, s tím související infrastruktura a mimo jiné carportové instalace. Zde zaujaly české firmy Alukov Solar a Carporio, poskytující portfolio nejen carportových řešení – na západních trzích je povinnost nová velkokapacitní parkoviště osadit fotovoltaikou a zde je zacílení tohoto tandemu.
Dále následovala pouze relativně omezená venkovní expozice, kde bylo možné shlédnout různá montážní řešení, několik agrivoltaických instalací a poté zajímavou konstrukci původem z Francie, kdy jako nosná část pod panely byly využity masivní dřevěné prvky – vše vyrobeno moderními CNC stroji. Další možností, která se návštěvníkům skýtala ve venkovním prostoru, byly projížďky několika elektromobily.
Další česká stopa
A černí koně Intersolaru z naší kotliny? Firma PV Logic (v seznamu vystavovatelů jako Rychloservis), která cílí na vzdálenou správu instalací včetně inteligentního monitoringu a tedy přesné detekce závady před výjezdem servisního technika. Dle vyjádření zástupců umí například detekovat až 5 různých poruch modulů jen z dat monitoringu (měniče).
A druhým vyčnívajícím zástupcem je Onergy Power, společnost sídlící v Praze dodávající celé portfolio z většiny rezidenčních bateriových řešení – LV, HV i All-in-one systém s měničem. Mají ve výstavbě výrobní prostory v Ústí nad Labem, tedy ambicí je vyrábět bateriová řešení v ČR, byť z globálních komponent (bateriových článků).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se