Domů
Obnovitelné zdroje
Islandu bylo znemožněno vyvážet certifikáty na zelenou elektřinu
Geotermální enegie
Zdroj: Pixabay

Islandu bylo znemožněno vyvážet certifikáty na zelenou elektřinu

Ačkoli Island není propojen s evropskou elektrickou soustavou, byl ještě donedávna významným vývozcem obnovitelné elektřiny. Zelená energie byla exportována na kontinent díky evropskému systému záruk původu. To nyní evropský standardizační orgán AIB pozastavil.

Island je díky svým přírodním podmínkám velkým producentem obnovitelné energie. Téměř 100 % elektřiny je vyráběno z geotermálních a vodních zdrojů. Na tuto elektřinu jsou producentům dle evropské legislativy vydávány záruky původu, které mohou být následně prodány spotřebitelům, kteří mají o zelenou energii zájem. Jak informoval server Industry Decarbonization, evropský standardizační orgán AIB nyní ale Islandu znemožnil záruky prodávat do zahraničí.

 

Islandská elektřina je nejen zelená, ale i levná, což činí ostrov atraktivní pro průmyslové podniky. Například hliníkový průmysl vyžaduje velké množství elektřiny - tři hliníkové hutě na Islandu dohromady spotřebují více než polovinu domácí vyrobené elektřiny. Všechny tři hliníkové společnosti přitom reportují, že jejich elektřina pochází z obnovitelných zdrojů.

Islandští výrobci energie zároveň ale profitovali z prodeje záruk původu na tuto elektřinu spotřebitelům, kteří pro své dobrovolné závazky v oblasti obnovitelné energie nevyžadovali síťové propojení se zdrojem elektřiny. Systém záruk původu má ale předcházet takzvanému dvojímu započítávání, a proto byl vývoz záruk z Islandu nyní pozastaven.

Dle dat serveru Golem.de hliníkové společnosti, které všechny inzerují zelenou elektřinu, spotřebují kolem 12 terawatthodin, 15 terawatthodin je exportováno do ostatních evropských zemí ve formě certifikátů původu. Island však celkem vyrábí jen asi 19 terawatthodin zelené elektřiny.

Na situaci byla upozorněna organizace AIB, která je celoevropským sdružením orgánů odpovědných za vydávání a správu záruk původu v příslušných zemích. AIB prověřila soulad islandské praxe s evropským standardem pro vydávání záruk a vyhodnotila, že opravdu dochází ke dvojímu započítávání stejných objemů elektřiny. Převod záruk v rámci svého evropského registru tak dočasně pozastavila.

Podobná situace přitom může být realitou i v dalších zemích. Například firmy v Norsku, které je hlavním vývozcem záruk původu do zahraničí v Evropě, pravidelně reportují obnovitelnou elektřinu ve svých výrobních řetězcích. AIB se nevyjádřila, zda podobné vyšetřování provede i v dalších evropských zemích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
energetik
16. květen 2023, 19:19

K dvojímu započítávání stejných objemů elektřiny dochází běžně i v ČEZkém blbákově minimálně dvěma způsoby:

- když je do celkové výroby energie započítávána i energie z přečerpávacích "elektráren" a přitom to jsou jen akumulátory s nízkou účinností, takže jejich energetická bilance je záporná a ne kladná.

- a díky odklánějícímu ministrovi Kocourkovi který legalizoval elektroměrový podvod ve vyhlášce 82/2011 v §6, odst.6 a vybrané přeprogramované elektroměry tak započítávají rozdíl fázových toků energie mezi fázemi do registru spotřeby i dodávky současně.

Takže i je ze také možné prodat více záruk původu než kolik bylo skutečně vyrobeno energie.

Martin Prokš
16. květen 2023, 20:54

Dobrý den,

Teda to ještě větší tunel než jsme čekali. Ne jen že zelené certifikáty jsou něco jako odpustky, ne jen že jsou evidentně vykazovány na víckrát, ale ono ani nemusí být ani teoretické fyzické elektrické propojení mezi zeleným výrobcem a uvědomělým zeleným spotřebitelem...

Takže proč vlastně Evropa nenakupuje zelené odpustky třeba z Indonésie? Tam určitě by jich dokázali natisknout hromady.

Ivan Novák
16. květen 2023, 21:21

Myslím, že AIB vznikla právě proto, aby doublecounting do Evropy ze zemí třetího světa byl méně okatý, lépe papírově vypraný. U Islandu teď jde asi o to, že ty hliníkárny patří fuj Američanům.

Michal K.
17. květen 2023, 09:39

takze si zoberiem elektrinu z uholnej elektrarne, ale robim si PR zo zelenym certifikatom s elektrinou na ktoru nemam fyzicke pripojenie. Neuveritelne.

A teraz vysvetlujte ludom, ze Greendeal neni podvod.

Jan Kopecký
23. květen 2023, 19:18

Greendeal není podvod, podvodníci jsou firmy co s využitím podvodů s certifikáty původu elektrické energie uvádí že jsou "uhlíkově neutrální" (či že takové jsou jejich výrobky). Je jich čím dál víc.

Michal K.
24. květen 2023, 07:34

tak ono je toho viac.

napriklad pouzivanie biopaliv prvej generacie, ktore maju na zivotne prostredie horsi vplyv ako pouzivanie ropy (dokazane vedeckymi studiami), ci palenie brazilskych pralesov ci kanadskych smrekov v europskych elektrarnach. A to si dame do kolonky zelena elektrina a potlapkame sa po pleci, ze ako chranime tu maticku zem.

Vymena zemneho plynu za LNG, ktori ma emisie podobne uhliu. Nezmysly ohladom BEV radsej ani nespominam.

Kdeze, to neni podvod. Ani nahodou ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se