Domů
Obnovitelné zdroje
Díky raketovému růstu ceny se záruky původu mohou stát významnou součástí příjmů OZE
Geotermální elektrárna Krafla
Zdroj: Ásgeir Eggertsson / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Díky raketovému růstu ceny se záruky původu mohou stát významnou součástí příjmů OZE

Evropský trh s certifikáty na elektřinu vyráběnou obnovitelnými zdroji energie - zárukami původu - byl dlouho považovaný za poměrně nevýznamný kvůli trvale nízkým cenám. Po bezprecedentním cenovém skoku v roce 2022 nyní ale přitahuje pozornost investorů.

Zvýšené ceny záruk původu a následný zájem investorů by mohly znamenat, že se záruky stanou mnohem významnější komoditou provozovatelů obnovitelných zdrojů. Informoval o tom server S&P Global.

Cena záruk původu loni díky rostoucí poptávce po obnovitelných zdrojích energie podle serveru překročila 9 EUR/MWh, přičemž po většinu předchozího desetiletí se pohybovala pod 1 EUR/MWh. Záruky se vydávají za každou 1 MWh energie z obnovitelných zdrojů.

Náhrada státní podpory

Dle serveru se podle nové analýzy společnosti Ecohz předpokládá, že ceny zůstanou vysoko nad dlouhodobými průměry. Vlastníci aktiv v Evropské unii by tak mohli do roku 2030 vydělat až 57 miliard EUR pouze na trhu se zárukami, a dále tak investovat do další výroby čisté energie (což je i účelem záruk původu).

Podle společnosti by takto výrazný zdroj příjmů stačil na vybudování téměř poloviny dodatečné výroby, kterou EU potřebuje k dosažení svých cílů v oblasti obnovitelné energie do roku 2030. Záruky fungují podobně jako státní podpora a šetří tak i výdaje státní kasy. Jsou totiž nakupovány soukromými podniky, které si tak mohou nárokovat spotřebu obnovitelné energie. Společnost Ecohz odhaduje, že ceny záruk původu budou k roku 2030 v průměru činit 5,5 EUR/MWh.

Výnosy by měly být dále investovány do OZE

Evropa v roce 2022 vyrobila 1 500 TWh elektřiny z obnovitelných zdrojů, z čehož na téměř 800 TWh byly vydány záruky původu. Evropská komise očekává, že do roku 2030 bude EU vyrábět přibližně 2 380 TWh elektřiny z obnovitelných zdrojů ročně.

Při použití cenové prognózy společnosti Ecohz by toto množství přineslo přibližně 10 miliard EUR ročně jako výdělku ze záruk. Pokud bude cena dále stoupat, nic nebrání tomu, aby byly tyto prostředky investovány do dalších obnovitelných zdrojů, jak uvedla Ecohz.

Záruky klíčové pro získání investice

Dle Asociace pro energetické certifikáty RECS například pozitivní výhled na příjmy ze záruk umožnil společnosti Vattenfall předložit a vyhrát nabídku s nulovou dotací v nizozemské aukci větrných offshore elektráren. Společnost Vattenfall se k tomuto odmítla vyjádřit. Dle společnosti Statkraft lze v posledních pěti letech zaznamenat i rostoucí tendenci bank investujících do OZE vyžadovat podklady nejen ke smlouvám o odběru elektřiny, ale také k zárukám původu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se