Domů
Obnovitelné zdroje
Německá vláda oznámila největší snížení příspěvku na OZE v jeho 20leté historii
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Německá vláda oznámila největší snížení příspěvku na OZE v jeho 20leté historii

Německý ministr hospodářství, Peter Altmaier, uvedl, že příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie se v příštím roce výrazně sníží. Ministr chce poplatek, který je jednou z položek regulované složky ceny elektřiny, snížit prostřednictvím dalších dotací od státu. Výraznější snížení příspěvku umožní i současné vysoké velkoobchodní ceny elektřiny.

"Očekávám, že příspěvek na obnovitelné zdroje výrazně klesne, a to až o třetinu," řekl Altmaier regionálnímu listu Rheinische Post.

Podle Altmaiera půjde o největší pokles od zavedení tohoto příspěvku zhruba před 20 lety a ministr dodal, že pokles bude částečně způsoben nárůstem počtu obnovitelných zdrojů energie (OZE), které jsou financovány přímo prostřednictvím trhu s elektřinou.

"To je však pouze první krok. Příspěvek na obnovitelné zdroje musí být v příštích třech letech zcela zrušen, aby elektřina zůstala cenově dostupná," dodal Altmaier výzvu, kterou v Německu podporují všechny hlavní politické strany.

Oznámení německého ministra je reakcí na vývoj velkoobchodních cen elektřiny, které v Evropě vlivem nízké produkce větrných elektráren a extrémního růstu cen uhlí, plynu a emisních povolenek vzrostly na rekordní úroveň. Vysoké ceny zemního plynu a elektrické energie se již začaly podepisovat na konkurenceschopnosti evropského průmyslu.

Vyšší velkoobchodní ceny však znamenají i nižší potřebu podpory OZE, která je podporovaným zdrojům vyplácena v případě, že velkoobchodní cena elektřiny je nižší než jejich garantovaná výkupní cena. Prostředky z německého účtu na podporu obnovitelných zdrojů energie tak nejsou čerpány v takové výši.

Německý příspěvek na OZE byl již pro letošní rok zastropován

Příspěvkem na OZE je financována provozní podpora pro provozovatele solárních, větrných, vodních, bioplynových nebo geotermálních elektráren. Poplatek je účtován za každou kWh spotřebované elektřiny. Příspěvek je v Německu významnou složkou ceny elektřiny pro koncové spotřebitele. Vysoce energeticky náročné průmyslové podniky a některé další podnikatelské subjekty mají tento poplatek snížen, ve snaze udržet tyto podniky konkurenceschopné.

Výše příspěvku se v Německu každoročně mění v závislosti na několika faktorech, včetně předpokládané velkoobchodní ceny elektřiny, očekávané poptávky po elektřině, růstu instalovaného výkonu OZE, velikosti rezervy či stavu účtu na podporu OZE. Stav konta ke konci září tak má přímý vliv na výši poplatku na následující rok. Provozovatelé přenosové soustavy na základě výše zmíněných faktorů stanoví výši příspěvku na následující rok v polovině října.

Vláda pro letošní rok zastropovala výši příspěvku pro všechny spotřebitele na 6,5 eurocentu. Zhruba 40 % z předpokládaného objemu podpory pokryla 10,8 miliardami eur ze státního rozpočtu. Altmaierem zmiňovaný pokles příspěvku by znamenal, že jeho výše by v příštím roce dosáhla 4 eurocentů/kWh, na jeho snížení budou mimo prostředků ze státního rozpočtu použity příjmy z letos zavedených poplatků za emise CO2 v dopravě a vytápění. Původně vláda výši příspěvku pro rok 2022 předpokládala ve výši 6 eurocentů/kWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Milan Vaněček
21. září 2021, 13:04

Cituji: "To je však pouze první krok. Příspěvek na obnovitelné zdroje musí být v příštích třech letech zcela zrušen, aby elektřina zůstala cenově dostupná," dodal Altmaier

Německo má těsně před volbami, u nás budou brzy také, doufám že podobný

předvolební slib se také objeví.

Graf průběhu cen elektřiny za roky 2019 a 2020 jasně ukazuje, že elektřina může být levná, když se ukvapeně IDEOLOGICKY neruší výrobní kapacity,

stačí je rušit tempem které tu bylo v letech 2015-2020, to výstavba nových zdrojů stačila nahrazovat vyřazené jaderné a uhelné kapacity.

Nakonec stejně nové technologie výroby elektřiny nahradí ty staré, stejně tak jako skončili drožkáři a povozníci, což bylo něco nepředstavitelného před 120 lety. Pokrok nezastavíš.

energetik
21. září 2021, 13:42

To u nás bohužel nepůjde, máme "zastropováno" shora i zdola. Pro změnu příspěvku na OZE by se u nás musela sejít vláda a zákonem odhlasovat jeho změnu a to je na velmi dlouhé lokte. Příspěvek na OZE tu už budeme mít i kdyby OZE nebyly a státu by také chyběla daň z tohoto nařízeného poplatku.

Milan Vaněček
21. září 2021, 13:56

Němci si na to dávají 3 roky, to bychom to taky mohli stihnout.

Ale slíbit se to musí před volbami.

Jinak doporučuji podcast na HN - rozhovor s panem Špicarem (za svaz průmyslu a dopravy), viz

soundcloud.com/user-340497254/antizelene-blaboleni-po-volbach-skonci

Josef
21. září 2021, 22:13

Ale ne Pane Vaněčku vy se mýlíte , dokud je OZE málo , pak jsou 100% využity za každého počasí a staví se na dobrých místech, nejlevější typy, jenže čím je jich více tím více používáte dražší a dražší typy OZE , protože ty levnější už byly postaveny a na horším místech a protože nejste schopen rozvádět el. energii na velké vzdálenosti tak je vypínáte, jenže tím nevyhnutelně roste cena el. energie. Německo nemůže zrušit podporu OZE, protože je do dáno zákonem na 20 let. Takže oni musí platit a platit a nakonec cena el. energie dosáhne ceny el. energie z OZE + cenu záloh. Takže elektřina bude pořád dražší a dražší. Příští rok až uzavřou levné JE tak cena elektřiny opět vzroste. Zpomalit proces zavádění OZE není možné, protože Němci jádro odmítají a podle politiky EU musí snižovat emise CO2 přibližně 3 násobným tempem než v minulé dekádě, ( bylo to už diskutováno) aby bylo dosaženo závazků k roku 30. Hlasovali pro to i naši europoslanci například všichni za Piráty, bohužel tito lidé si naprosto neuvědomují co to znamená. Například pokud by majitel tepelného čerpadla chtěl pokrýt z větší části svojí spotřebu el. energie pomocí FV panelů pak při spotřebě 10 MWh na topení potřebuje asi 30kWh elektrárnu a 60kWh baterii. Pak při dnešních cenách ušetří asi 25 000 korun ročně. Náklady cca milion korun jen amortizace baterie bude více než roční zisk. Berte to velmi hrubě , ale v takovém poměru ke spotřebě by se musely dimenzovat OZE , aby i při horším počasí pokryly poptávku s nějakými malými zálohami. Proto s každým procentem OZE roste cena el energie s exponentem, proto vodík i když vlastně znamená 4 násobné zdražení el. energie jenže jinak letní produkce FV panelů přijde vesměs vniveč. Podíl větru a slunce na celkové konečné spotřebě je v ekonomice stále minimální. Hra teprve začíná.

Milan Vaněček
21. září 2021, 22:45

Pane Josef, žijete mimo realitu, ta Vaše první věta je pro mne, který vidí význam fotovoltaiky, zcela nesmyslná, přečtěte si to po sobě ještě jednou.

energetik II
21. září 2021, 13:57

Německo dnes oznámilo růst cen v průmyslu /PPI/ o 12 % meziročně !! , což je nejvíce od roku 1973 ! od ropné krize. Podepisují se na tom hodně ceny energií.Ruský Gazprom se směje, hlad po plynu je velký a tak akcie Gazpromu na ruské burze letos stouply už o 85 %. Evropu můžou letos v zimě postihnout Blackouty z důvodu výpadků elektrické energie. Nakonec se může smát :"Špinavý smradlavý KRÁL" = Poláci, kteří v srpnu vyrobili z uhlí 81 % elektřiny a z plynu ještě 7 % ,takže dohromady 88 % z neobnovitelných zdrojů produkujících CO2. Všechno zlé je na něco dobré ! Evropská komise do Poláků kope každý den za tu jejich "špinavost" , když 90 % své elektřiny vyrábí z uhlí a plynu , ale aby se nakonec nesmáli Poláci, až budou do Bruselu dodávat svou elektřinu v době , kdy nebude ani foukat ani svítit !

Milan Vaněček
21. září 2021, 14:19

Jakmile poteče plyn přes NS 2 tak bude zase plynu dost a bude levnější.

To jn Gasprom tlačí na to aby to bylo co nejdříve

Emil
21. září 2021, 14:49

A ty rekordní ceny LNG v Číně nebo Japonsku se taky vyřeší spuštěním NS2?

Milan Vaněček
21. září 2021, 16:26

To snad ani nemyslíte vážně.

Ale mohl jste si třeba zde přečíst jak Čína kvůli zimní olympiádě bude mít enormně zvýšenou spotřebu plynu v oblasti Pekingu na tuto zimu,

po tlaku západu na čistotu ovzduší v době před a při Zimních olympijských hrách. Plyn zde musí, aspoň tuto zimu nahradit většinu uhlí.

Emil
21. září 2021, 16:32

Aha, takže v Evropě se vrátí ceny plynu na původní úroveň po spuštění NS2, v Číně to bude po olympiádě v Pekingu, a v Japonsku nebo v USA, kde jsou také 2,5× vyšší než před rokem, to bude až se stane co?

Josef
21. září 2021, 22:17

Emise škodlivin v Číně kvůli spalování uhlí ve velkých zdrojích klesly o více než 90% za poslední dekádu to už není Čína roku 2010 dnes je Čína někde úplně jinde.

Pekařová
22. září 2021, 08:55

Ruský Gazprom se NEsměje, protože dodává na základě dlouhodobých smluv, tedy pořád plyn za 220 Usd/1000m3.

Ten kdo se směje je Rwe. Ta to účtuje drobasům dál za 900Usd.

https://cz.sputniknews.com/20210910/rusky-prezident-putin-vysvetlil-vysoke-ceny-plynu-v-evrope-15781223.html

Martin Prokš
21. září 2021, 14:32

Dobrý den,

Německá vláda argumentuje, že protože stoupá průměrná cena silové elektřiny na burze, tak bude potřeba doplatků OZE klesat.

Ale proti tomu stojí kritická úvaha (již mnohokrát zde zazněla od mnoha lidí). Cena silové elektřiny na vyrovnávacím trhu je velice proměnlivá. Když to nefouká a nesvítí, a hlavně když se očekává prudký pokles větru a svitu, tak cena letí do oblak. Když to ale významněji svítí a fouká, tak cena padá na kolena. A kdy vyrábí OZE masivně? Když fouká a svítí a cena je dole. Takže na výši doplatků se to tak moc neprojeví. Takže celková vyplacená částka se moc nezmění. Ano, emisenky poskočily nahoru razantně, vybere se na nich výrazně více. Ale se současnou cenou emisenek průmysl z Německa brzy uteče. Rozhodně veškerý energeticky a emisně náročnější. Takže Němci z emisenek ve finále o moc víc nevyberou. Takže za rok až dva Němci s překvapením zjistí, že mají OZE díru v rozpočtu a bude ji třeba znovu zaplácnout...

Milan Vaněček
21. září 2021, 14:42

Pane Prokš, tu "díru zaplácáváte" tím, že jste lídr v těch nových technologiích (export do celého světa) a lídr v robotizaci (zase export do celého světa). To Němci dělají, proto je pro ně Energiewende v delším horizovtu velmi výhodná.

frank
21. září 2021, 16:03

tak pokud je o export tanků či obrněných vozidel, třeba k jejich největšímu světovému zakazníko, tedy Maďarsku , tak máte s vaší teorií můj plný souhlas :)

Pokud je o několikaleté obrovské ztráty pracovních míst v sektoru větrné a solární energie, tak tam si troufám pochybovat.Z Německa se stahují už i zahraniční investoři z těchto sektorů.

Milan Vaněček
21. září 2021, 16:20

Jestli to nevíte, tak Německo zahraniční investory pro fotovoltaiku nepotřebuje. Ti investoři jsou domácí, od domácností až po velké světové firmy. A tak ten zisk plus to co musí Němci doplácet na FiT zůstává v Německu.

Jaký obrovský rozdíl proti ČR, kde odhaduji tak 70-90% poplatků co platíme (my, češi, spotřebitelé elektřiny) na fotovoltaický tunel jde jako zisk do ciziny.

V exportu zbraní znalec nejsem, franku.

frank
21. září 2021, 16:27

čili ty německé a zahranačni, třeba dánské firmy, které zrušily výrobu solárních panelů a větrných elektráren v Německu , což jsem měl na mysli, což vedlo ke ztrátám pracovních míst v sektoru " nových technologií" své továrny zavřely aniž by jejich němečtí zaměstnanci přišli o místa ? Prosím uvědomte si, že zahraniční investice nemusí být jen nákupy solárních parků...

han
21. září 2021, 19:48

Nakonec naás všechny sežerou dotace

Michal K.
22. září 2021, 09:00

hlavne treba brat ohlad na planetu a podporovat nizkoemisne zdroje elektriny.

Nemecko 2018 emisie 402 CO2eq/kWh elektriny (jadro 13%).

Slovensko 2018 emisie 198 CO2eq/kWh elektriny (jadro 55%).

francuzsk0 2018 emisie 55 CO2eq/kWh elektriny (jadro 73%).

Petr Poruban
22. září 2021, 10:21

Problém je, že fyzikální fakta zajímají stále jen ty inteligentní a těch moc není.

Ostatní staví jen na tom, čemu věří.

Nahrazují jedno náboženství druhým a vždy se budou točit v kruhu.

Podívat se na data a říct aha!, je nad jejich schopnosti.

Zřejmě obrovská rezerva ve vzdělávacím systému a výchově.

nikolas
22. září 2021, 10:18

co je OZE?

richie
23. září 2021, 15:09

ObcasnyZdrojEnergie ;)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se