Domů
Obnovitelné zdroje
Ochránci přírody kritizují stavbu přehrady v Indonésii, ohrožuje vzácný druh orangutana
Nejvyšší položená vodní elektrárna na světě v Tibetu.

Ochránci přírody kritizují stavbu přehrady v Indonésii, ohrožuje vzácný druh orangutana

V tropickém pralese na Sumatře je nejvzácnější primát na světě, orangutan tapanulijský, ohrožen plánovanou stavbou vodní elektrárny. Projekt financuje Čína a ochránci životního prostředí kvůli dopadům stavby teď bijí na poplach. Stavba této indonéské elektrárny je součástí ambiciózního programu nových hedvábných stezek, který prosazuje právě Čína a který má přispět k rozvoji infrastruktury zhruba 70 zemí od Asie po Evropu.

Indonésie, kde jsou pravidelné výpadky elektrického proudu, nutně potřebuje posílit svou kapacitu výroby elektrické energie, uvedla agentura AFP.

Vědci ale soudí, že by chystaný projekt mohl znamenat konec tohoto druhu orangutana, který byl nedávno objeven a který žije jen v asi 800 exemplářích v tropickém pralese Batang Toru na severu ostrova Sumatra. Právě v tomto pralese, kde žijí i další opice, například giboni, a také sumaterští tygři, staví indonéská společnost PT North Sumatra Hydro Energy projekt za 1,6 miliardy dolarů (36 miliard Kč). Zprovozněn má být v roce 2022.

Projekt finančně zaštiťuje čínská státní společnost Sinosure a jedna čínská banka. Další čínský gigant Sinohydro, který stavěl přehradní nádrž Tři soutěsky, byl pověřen koncepcí.

Někteří ochránci životního prostředí nový projekt kritizují a tvrdí, že nebere ohled na přírodu.

„Tato otázka je naléhavá v souvislosti s novými hedvábnými stezkami, které zahrnují více než 7000 projektů,“ zdůrazňuje profesor Bill Laurance, ředitel Centra pro tropické prostředí a trvalý rozvoj při australské Univerzitě Jamese Cooka.

Až do nedávna si vědci mysleli, že jsou jen dva druhy orangutana, a to na Borneu a na Sumatře. V roce 1997 ale biolog Erik Meijaard pozoroval populaci těchto primátů v Batang Toru. Průzkum jejich DNA, lebek a zubů ukázal, že jde o specifický druh orangutanů, o orangutana tapanulijského (Pongo tapanuliensis).

Bude-li tento projekt vodní elektrárny o 510 megawattech pokračovat, část přirozeného prostředí těchto orangutanů se ocitne pod vodou a budou jím procházet silnice a vedení elektrického proudu. Podle Meijaarda to bude znamenat konec tohoto nepočetného druhu.

„Silnice sem přivedou lovce a obyvatele. Neslibuje to nic dobrého,“ říká nizozemský vědec.

Ve studii o dopadech na životní prostředí, kterou dala vypracovat společnost PT North Sumatra Hydro Energy, se o těchto hrozbách podle vědců téměř nemluví.

V srpnu podalo Indonéské fórum pro životní prostředí stížnost proti povolení, které dala projektu místní vláda. Vliv na živočichy a názor místních komunit, které žijí v oblasti zamýšlené přehrady, nebyly podle vědců dostatečně zohledněny.

Společnost PT North Sumatra Hydro Energy ani indonéské ministerstvo životního prostředí na dotaz agentury AFP odmítly reagovat.

Mezinárodní finanční korporace (IFC), která je ze Skupiny Světové banky a která byla původně požádána o financování, se raději do této iniciativy nezapojila. Ovšem čínští partneři, jako je zmíněná čínská banka, potvrdili svou podporu.

Ambiciózní program výstavby infrastruktur mezi Asií a Evropou oznámil v roce 2013 čínský prezident Si Ťin-pching. Nové hedvábné stezky zahrnují desítky dalších projektů v Indonésii, jako je první železniční spojení pro vysokorychlostní vlaky mezi metropolí Jakartou a Bandungem, hlavním městem provincie Západní Jáva.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr
7. listopad 2018, 13:01

Kdyby se raději ekologičtí aktivisté žijící převážně v hlavních a obřích městech světa postarali o to, aby tam byly v říčních nivách obnoveny původní bažiny a lidi nahradili nesrovnatelně ekologičtější komáři.

loudil
7. listopad 2018, 22:18

Indonésie má 250 milionů obyvatel , kteří žijí v tropech na ostrovech. Jak jim dodat "vymoženosti" Západu = dálnice, auta, elektřinu, průmysl, turistiku,... bez poškozování přírody ?? To skutečně nevím !! Není snad dnes poškozená příroda v USA, Anglii nebo Německu ?? Máme tak právo radit jiným ?

Carlos
7. listopad 2018, 22:59

No právě protože jsme to zvládli zničit tak máme, protože víme už kam to povede a jaké to bude mít následky.

loudil
8. listopad 2018, 10:21

A jak by jste třeba vy propojil dvě milionová indonéská města dálnicí, která musí vést přes prales , aby jste tam - "nepoškodil přírodu" ?? Indonésie potřebuje vzhledem k počtu obyvatel více elektřiny jak Německo s Franciíí dohromady , tedy asi 250 000 MW výkonu. Jak takové elektrárny pořídit bez poškození přírody ??

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se