Domů
Obnovitelné zdroje
Polské větrníky ožívají. PKN Orlen zvažuje výstavbu offshore větrných elektráren
PKN Orlen - ilustrační foto. Zdroj: http://www.orlen.pl

Polské větrníky ožívají. PKN Orlen zvažuje výstavbu offshore větrných elektráren

Po oznámení záměrů zaměřit se na obnovitelné zdroje od západních ropných gigantů, jakými jsou Shell nebo Total, začíná s myšlenkami na OZE koketovat také polský ropný koncern PKN Orlen. V průběhu března došlo v Polsku k posunu ve schvalování legislativy, která má umožnit opětovné nastartování výstavby větrných elektráren. PKN Orlen tak v této souvislosti zvažuje výstavbu elektráren o výkonu až 1,2 GW.

Polská petrochemická společnost, která vlastní majoritní podíl v Unipetrolu, směřuje po vzoru svých západních konkurentů také do oblasti OZE. PKN Orlen minulý týden oznámil tendr na návrh předběžného technického konceptu offshore větrných elektráren v baltském moři.

„To, že jsme se pustili do projektu větrného parku v baltském moři, je v souladu s našimi strategickými cíli. Náš projekt zapadá do konceptu postupné transformace polské ekonomiky na nízkouhlíkovou. Věříme, že tendr vyvolá velký zájem u polských společností,“ prohlásil výkonný ředitel PNK Orlen pro oblast energetiky Marcin Wasilewski.

Polsko má podobné podmínky pro výstavbu větrných parků na moři jako jeden z lídrů evropských offshore větrných elektráren Německo. Na rozdíl od instalovaného výkonu 5,2 GW v německých offshore větrných elektrárnách však Polsko zatím do provozu neuvedlo ani jednu takovouto elektrárnu.

Přípravy na výstavbu elektráren v baltském moři jsou ovšem již v plném proudu. V pokročilejší fázi projektů oproti PKN Orlen jsou dle informací agentury Reuters polská statní energetická společnost PGE a také soukromá společnost Polenergia.

Polské větrník nemají na růžích ustláno

Poslední dva roky byla výstavba nových větrných parků efektivně blokována polskou vládní stranou Právo a spravedlnost. Během března však došlo k posunu ve schvalování legislativy, která upřesní finální podobu a podmínky aukcí pro OZE v Polsku.

Nepříjemnou zkušenost s výstavbou větrných parků v Polsku má mimo jiné i ČEZ, který plánoval u našich severních sousedů výstavbu stovek megawattů ve větrných elektrárnách. Jak ovšem upozornil deník E15, stavební povolení má v tuto chvíli pouze na elektrárny o výkonu 40 MW. Do účetnictví ČEZu se polské projekty větrných elektráren vloni promítly tvorbou opravných položek ve výši 372 milionů korun.

Zdroj úvodního obrázku: www.orlen.pl

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
1. duben 2018, 11:23

Jestli ČEZ sundalo jen to pravidlo 1:10, tak musel mít nakoupené skutečně blbé pozemky.

Jinak v Polsku se nakonec určitě větrníky stavět budou, ale stát počká až na nutnost jen minimálních dotací, takže budou použitelná pouze skutečně nejlepší místa hlavně u moře.

Petr
1. duben 2018, 11:28

Osobně ale nevidím jedinou konkurenční výhodu pro ČEZ ve větrnících, a nechápu proč se místo nich doma i v zahraničí raději už dávno kromě sítí nesoustředí na kogeneraci.

Milan Vaněček
1. duben 2018, 14:14

Poláci správně nepustili do lukrativního businesu (viz německé VtE) cizí kapitál. A čekali až se nashromáždí dost zkušeností a cena klesne.

Tedy dělají to co tu propaguji a neudělali to co byl a je největší tunel v historii ČR.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se