Francouzský ropný gigant Total kupuje výrobce baterií Saft

DomůEnergetika v zahraničíFrancouzský ropný gigant Total kupuje výrobce baterií Saft

Francouzská ropná společnost Total, která minulý měsíc oznámila svůj zájem o trh s obnovitelnými zdroji a akumulací energie, kupuje výrobce baterií Saft.

V dubnu Total oznámil vytvoření divizí plyn, obnovitelné zdroje a divize pro výrobu elektrické energie s oznámením, že se hodlá do 20 let stát lídrem na poli obnovitelných zdrojů energie (OZE) a akumulace elektrické energie. Společnost, jež se potýká s nízkými cenami ropy, uvedla, že akvizice společnosti Saft urychlí vývoj na poli OZE a elektřiny.

Obě společnosti včera oznámily podepsání společné dohody o zahájení veřejné nabídky Totalu na akcie Saftu ve výši 36,5 euro (986 Kč) za akcii, což je o 38 % více než hodnota akcií při páteční uzávěrce. Saft tak byl ohodnocen na 950 milionů euro (zhruba 26 miliard Kč).

Total to s „čistou“ elektřinou myslí vážně

Již v roce 2011 začal Total s významnými investicemi do obnovitelných zdrojů, když uskutečnil akvizici jedné z největších solárních společností v USA, Sun Power, za 1,4 miliardy dolarů (33 miliard Kč).

Podle generálního ředitele Total Patricka Pouyanné bude elektřina energií 21. století a on chce, aby Total těžil z celého jejího hodnotového řetězce, včetně solárních technologií, bioplynu, akumulátorů, stejně jako ropy a zemního plynu. Cestou společnosti jsou především perspektivní technologie v oblasti OZE, v srpnu společnost oficiálně prohlásila, že opouští trh s uhlím.

Společnost v minulém roce oznámila, že investuje 200 milionů euro (5,4 miliardy Kč) do přeměny své nerentabilní ropné rafinerie La Mede na bioplynovou stanici a začne ročně investovat 500 milionů dolarů (11,9 miliardy Kč) do OZE. Investice do obnovitelných zdrojů budou ovšem stále zlomkem celkových investic společnosti, které v minulém roce dosáhly 28 miliard dolarů (664 miliard Kč).

Total není jedinou ropnou společností, která se uchyluje k investicím do OZE. BP a Royal Dutch Shell podnikly podobné kroky. Akvizice přicházejí v období, kdy celý ropný sektor trpí z poklesu ceny ropy. Ropné společnosti tak byly nuceny omezit především investice do průzkumu a těžby.