Domů
Energetika v zahraničí
Francouzský ropný gigant Total kupuje výrobce baterií Saft

Francouzský ropný gigant Total kupuje výrobce baterií Saft

Francouzská ropná společnost Total, která minulý měsíc oznámila svůj zájem o trh s obnovitelnými zdroji a akumulací energie, kupuje výrobce baterií Saft.

V dubnu Total oznámil vytvoření divizí plyn, obnovitelné zdroje a divize pro výrobu elektrické energie s oznámením, že se hodlá do 20 let stát lídrem na poli obnovitelných zdrojů energie (OZE) a akumulace elektrické energie. Společnost, jež se potýká s nízkými cenami ropy, uvedla, že akvizice společnosti Saft urychlí vývoj na poli OZE a elektřiny.

Obě společnosti včera oznámily podepsání společné dohody o zahájení veřejné nabídky Totalu na akcie Saftu ve výši 36,5 euro (986 Kč) za akcii, což je o 38 % více než hodnota akcií při páteční uzávěrce. Saft tak byl ohodnocen na 950 milionů euro (zhruba 26 miliard Kč).

Total to s „čistou“ elektřinou myslí vážně

Již v roce 2011 začal Total s významnými investicemi do obnovitelných zdrojů, když uskutečnil akvizici jedné z největších solárních společností v USA, Sun Power, za 1,4 miliardy dolarů (33 miliard Kč).

Podle generálního ředitele Total Patricka Pouyanné bude elektřina energií 21. století a on chce, aby Total těžil z celého jejího hodnotového řetězce, včetně solárních technologií, bioplynu, akumulátorů, stejně jako ropy a zemního plynu. Cestou společnosti jsou především perspektivní technologie v oblasti OZE, v srpnu společnost oficiálně prohlásila, že opouští trh s uhlím.

Společnost v minulém roce oznámila, že investuje 200 milionů euro (5,4 miliardy Kč) do přeměny své nerentabilní ropné rafinerie La Mede na bioplynovou stanici a začne ročně investovat 500 milionů dolarů (11,9 miliardy Kč) do OZE. Investice do obnovitelných zdrojů budou ovšem stále zlomkem celkových investic společnosti, které v minulém roce dosáhly 28 miliard dolarů (664 miliard Kč).

Total není jedinou ropnou společností, která se uchyluje k investicím do OZE. BP a Royal Dutch Shell podnikly podobné kroky. Akvizice přicházejí v období, kdy celý ropný sektor trpí z poklesu ceny ropy. Ropné společnosti tak byly nuceny omezit především investice do průzkumu a těžby.

Komentáře

(2)

Milan Vaněček

10. květen 2016, 09:18

Už i Francouzi vidí že fotovoltaika plus akumulace rovná se budoucnost energetiky. Je to jen napodobení přírody (fotosyntéza=fotovoltaika plus akumulace v rostlinné říši). Fotosyntéza uživí celé lidstvo a má účinnost přeměny sluneční energie pod 1 %. Naproti tomu fotovoltaika plus akumulace má účinnost přeměny sluneční energie okolo 20% a účinnost za 10 let bude ještě vyšší a za méně peněz.

Samozřejmě můžeme vyrábět potraviny z ropy nebo elektřinu z jádra, ale takhle uvažují nyní jen extrémisté.

nikdo

11. květen 2016, 13:36

Tohle srtovnani je trochu mimo, aby jste uzivil soucasne pocetne lidstvo fotosyntezou tak musite do procesu pridavat mnohonasobne vice energie nez je v potravine skryta.

Soucasna produkce je vysoka jen diky rope a zemnimu plynu http://druidova.mysteria.cz/ZDRAVA_VYZIVA/POTRAVINY_Z_ROPY.htm je to sice starsi ale jsou tam zajimava cisla.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.