Domů
Obnovitelné zdroje
Portugalsko chce rozvíjet plovoucí větrné elektrárny, zájem investorů brzdí nejisté regulatorní prostředí
Plovoucí větrné turbíny, Windfloat Atlantic, Portugalsko
Zdroj: Ocean Winds

Portugalsko chce rozvíjet plovoucí větrné elektrárny, zájem investorů brzdí nejisté regulatorní prostředí

V loňském roce přibližně 50 společností z 10 zemí vyjádřilo nezávazný zájem o nabídku na první komerční projekt plovoucích větrných elektráren v Portugalsku. Portugalská vláda plánovala vydražit kapacitu 3,5 GW v roce 2024 a 10 GW do roku 2030. Země má k rozvoji větrné energie na moři dobré předpoklady, další vývoj ale brzdí nejistý regulatorní rámec.

Portugalské hlubinné pobřeží Atlantiku nabízí velký potenciál pro nasazení plovoucích větrných elektráren. Dle manažerky poradenské společnosti OWC Anny Pirrone Portugalsko zároveň těží ze zavedeného dodavatelského řetězce a existence několika přístavů, které mohou být modernizovány. Těsná blízkost Španělska navíc poskytuje přístup k velkému počtu výrobců větrné energie na moři a potenciálním příležitostem pro export energie.

Portugalsko již má u svého atlantického pobřeží malý projekt plovoucích větrných elektráren o výkonu 25 MW, který vlastní společnost Ocean Winds. Ve snaze o rozšíření této kapacity zahájily portugalské vládní orgány minulý rok přípravný proces pro první aukci licencí na stavbu větrných elektráren u pobřeží Atlantiku.

Dle informací aukce by plovoucí větrné farmy měly být instalovány v hlubokých vodách, kde jsou větry silnější a plynulejší. To umožní generovat více energie než ty, které jsou upevněny na mořském dně blízko pobřeží nebo na souši.

Mezi společnosti, které vyjádřily zájem patří například Equinor, Repsol, RWE nebo Iberdrola. Listopadová rezignace premiéra Antonia Costy a předčasné volby plánované na 10. března však narušily pokrok směrem ke stabilnímu regulačnímu rámci a vyvolaly nejistotu na trhu.

Investoři otálejí z důvodů nejistého regulačního rámce

Podle Anny Pirrone je nyní klíčovou výzvou pro investory do plovoucích větrných elektráren v Portugalsku „nedefinovaný regulační rámec a cesta k tržním mechanismům,“. Uvedla to k diskusi o předkvalifikačních a nabídkových modelech. "Tento faktor je umocněn nedávnou politickou nejistotou," řekla.

Dle analytiků Reuters Events se investoři rozhodli vyčkávat. Někteří investoři by nicméně kvůli nejistotě mohli ztratit zájem, varovala Carla Ribeiro, vedoucí oddělení Offshore Wind Advisory pro Spojené království a Irsko ve společnosti Ramboll, inženýrské a poradenské skupině.

Dle respondenta agentury Reuters zaměřujícího se na obnovitelné zdroje politická nejistota v Portugalsku přichází v době, kdy několik velkých developerů větrných elektráren na moři přizpůsobuje globální portfolia a zaměřuje se na klíčové trhy. Otevírají tak novou etapu rozvoje po prudce rostoucích nákladech a zpožděních u řady projektů.

Plovoucí větrná turbína zůstává nově vznikající technologií, ale rizikovým profilům napomohla již zmíněná úspěšná instalace projektu plovoucího větru Windfloat Atlantic o výkonu 25 MW u pobřeží severního Portugalska. Windfloat Atlantic, který byl uveden do provozu v roce 2020, vygeneroval v roce 2023 80 GWh, což překonalo očekávání provozující společnosti. Analytici se obávali silných vln u portugalského pobřeží, ale konstrukce se ukázala jako odolná.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr prochaska
5. březen 2024, 00:07

Portugalsko má dobré podmínky pro vítr i soláry. Navíc hodně kapacitní přečerpávačky. Domácnosti ani nemají topení, takže nemusí řešit vytápění v zimě. Vedlejší Španelsko je na tom podobně. Už nyní jim OZE často pokrývá skoro celou spotřebu. Otázkou je co s případnými přebytky budou dělat, protože možnosti vývozu mají omezené. Asi s tím bude souviset „nedefinovaný regulační rámec a cesta k tržním mechanismům“

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se