Domů
Obnovitelné zdroje
Průzkum: Většina Čechů vidí v obnovitelných zdrojích budoucnost
Obnovitelné zdroje

Průzkum: Většina Čechů vidí v obnovitelných zdrojích budoucnost

Téměř tři čtvrtiny Čechů si myslí, že obnovitelné zdroje energie (OZE) jsou energetikou budoucnosti. Tvrdí to sociologický průzkum agentury IPSOS, který nechala zpracovat ekologická organizace Greenpeace a dnes zveřejnila. Pozitivněji se na obnovitelné zdroje dívají mladí lidé od 18 do 34 let a lidé s vysokoškolským titulem.

Sociologové oslovili na 700 respondentů, dotazník se zaměřoval na dvě témata: uhelné elektrárny a OZE. Průzkum ukázal, že podle většiny lidí mohou obnovitelné zdroje pomoci například zlepšit kvalitu ovzduší a snížit závislost na velkých energetických korporacích.

Více než 80 procent lidí si přeje, aby stát podporoval energetickou soběstačnost domácností. Podle 58 procent dotázaných vlastní energetická soběstačnost snižuje závislost na velkých energetických firmách. Polovina lidí se také domnívá, že díky tomu budou mít dlouhodobě stabilní cenu energie.

48 % respondentů by nahradilo uhelné elektrárny jadernými

Průzkum se ptal rovněž na nahrazení elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách a oslovení mohli vybírat z více odpovědí současně. Až 70 procent lidí by je v energetickém mixu nahradilo obnovitelnými zdroji, 48 procent by zvolilo jadernou energetiku a 32 procent lidí zemní plyn.

Více než tři čtvrtiny lidí uvedly, že by se podepsaly pod petici za přechod jejich města či obce na obnovitelné zdroje. Podle Zdeňky Meisnerové z agentury Ipsos je téměř polovina oslovených ochotna se podílet na přechodu formou akcií nebo podílem v městské či obecní firmě.

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín

Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v Česku zvýšil z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. Tehdejší rozvoj fotovoltaiky však vyvolává nejrůznější kontroverze. V průzkumu asi sedm procent dotázaných vidí ve větším používání OZE spíše bariéry, nejčastěji jde o vysokou cenu a korupci.

Nejvyšší kontrolní úřad v loni lednu upozornil, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
nikdo
4. květen 2016, 00:44

Jak jinak by asi mohl dopadnot pruzkum ktery si zadala Greenpeace.

Koho chleba jís toho pisen spivej.

nikdo
4. květen 2016, 02:00

Prominte nemate prosim odkaz na puvodni zpravu z CTK nepovedlo se mi ji tam, najit a to sem prosel zpravy 3 dny zpet.

Prijde me to nejak nekompletni dle tohoto clanku to vypada jako by se ptali jen lidi mezi 18 a 34 lety.

Eduard Majling
4. květen 2016, 08:20

Dobrý den, jedná o zprávu ČTK převzatou v původním znění. Věta v prvním odstavci pouze konstatuje, že mezi lidmi ve věku 18 až 34 let mají obnovitelné zdroje větší podporu. Složení reprezentativního vzorku se mi dohledat nepodařilo, nicméně pokud se podíváme na téměř 2 roky starý průzkum, který pro Greenpeace vypracovala rovněž agentura IPSOS, dotazovaní respondenti byli ve věku 18 až 65 let.

EM

Jan Bedrníček
4. květen 2016, 10:19

Průzkumy pro Greenpeace musí být obludně tendenční. Každá otázka se dá položit různě. Dovedu si představit zase úplně jiné otázky - Například otvírací otázka by zněla - Kolik tisíc Kč ročně by jste byl ochotný věnovat na rozvoj obnovitelných zdrojů? Domníváte se, že je možné využívat obnovitelné zdroje za každého počasí? A celý průzkum bych ukončil otázkou - mají podle Vás obnovitelné zdroje v ČR budoucnost? Výsledek by pak byl naprosto odlišný. PR zkušenosti (narozdíl od ekologických znalostí) má totiž organizace Greenpeace dotažené k dokonalosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se