Domů
Obnovitelné zdroje
Řecko zdárně zvládlo první aukci pro OZE, Česko se bude moci učit
Větrná elektrárna
Zdroj: Unsplash

Řecko zdárně zvládlo první aukci pro OZE, Česko se bude moci učit

Řecký energetický regulační úřad ukončil první aukci pro obnovitelné zdroje vybráním sedmi projektů větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 171 MW. Ve stejné aukci byla udělena podpora i pro 106 MW solárních elektráren. 

Řecko zdárně ukončilo svoji první aukci pro dražbu podpory na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Splnilo tak požadavek, který na přidělování podpory klade Evropská unie. Ta od ledna 2017 požaduje, aby podpora pro zdroje s instalovaným výkonem nad 1 MW byla přidělována pouze na základě soutěžního nabídkového postupu, tedy například formou aukcí. Požadavek se pochopitelně týká i České republiky, která plánuje aukce zavést od roku 2020.

Řecká aukce pro onshore větrné elektrárny byla dražena pouze v jedné kategorii, naproti tomu solární elektrárny byly rozděleny do 2 oddělených kategorií podle velikosti instalovaného výkonu. V kategorii do 1 MW instalovaného výkonu, i v kategorii od 1 MW do 20 MW bylo shodně vysoutěženo cca 53 MW instalovaného výkonu

Průměrná cena vítězné nabídky pro větrné elektrárny byla 69,5 EUR/MWh, přičemž nejnižší nabídka byla 68,2 EUR/MWh. Nejvyšší ceny bylo dosaženo v aukci pro solární elektrárny do 1 MW (78 EUR/MWh), naopak nejnižší ceny bylo dosaženo v aukci pro solární elektrárny od 1 MW do 20 MW (63 EUR/MWh).

{„country“:“GR“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-07-12″,“to“:“2018-07-16″,“caption“:“Výroba elektřiny v Řecku“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-07-12″,“end_date“:“2018-07-16″}

Řecko v rámci příprav na první aukci provedlo již v roce 2016 pilotní aukci. Dle slov místního ministra pro životní prostředí a energetiku byla současná aukce úspěchem, a to především z toho důvodu, že oproti pilotní aukci poklesly ceny u solárních elektráren o cca 20 % a u větrných elektráren dokonce o 35 %.

Ministr George Stathakis si dále slibuje, že v příštích aukcích bude možné snížit ceny vysoutěžené podpory ještě více. Zejména je podle Stathakise pozitivní, že zájem v první aukci projevily jak domácí investoři, tak i investoři ze zahraničí.

Přidělování podpory na výrobu z OZE formou aukcí čeká i Českou republiku

Česká republika bude muset od roku 2020 taktéž pro nově budované zdroje zavést systém aukcí. Výstavba dalších obnovitelných zdrojů přitom bude nutná kvůli cílům v oblasti obnovitelných zdrojů, které bude nutné splnit do roku 2030.

Zatímco Evropská unie má jako celek dosáhnout do roku 2030 cíle 32 % energie z OZE, podle Komory obnovitelných zdrojů by se pro ČR mělo jednat o 22,5 %.

Díky rozvoji aukčních mechanismů v zahraničí tak v dalším rozvoji obnovitelných zdrojů může Česká republika vycházet ze zahraničních zkušeností a vyhnout se tak případně nesprávnému nastavení podpory.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Martin Hájek
16. červenec 2018, 14:37

No zvládli to tedy Řekové výborně, až na tu cenu po slevě 63 Euro/MWh solární elektřiny v výrobnách 1-20 MW :-)))).

VK
16. červenec 2018, 23:39

Není to žádný zázrak, ale například dnes přes poledne byla v Řecku cena za 1MWh 70 EUR. Bude zajímavé sledovat další následující aukce.

Josef
16. červenec 2018, 23:45

VTE je u nás k ničemu máme 250MW výkon ve větru nebo ještě více a když nefouká což může být třeba týden pak VTE dávají třeba jen 7MW k čemu takový zdroj co řeší v energetice našeho státu - říkám že je k ničemu a pokud dnes ušetří uhlí za 20 let bude znamenat zvýšenou spotřebu plynu nic více.

Milan Vaněček
17. červenec 2018, 09:02

Jaderná elektrárna stojí 2-3 měsíce během roku, když nemá poruchu nebo nemusí něco zkontrolovat, to pak stojí déle. To se větru nestane aby měsíc nefoukal. A sluníčku už vůbec ne. Tak co pořád melete tu svou... “có když nefóóká”

Každý jaderný reaktor musí být zálohován, proto jsou v dané lokalitě vždy alespoň dva.

Petr Závodský
17. červenec 2018, 11:29

A někdy i čtyři a více :-) :-)

U bloků generace 3+ trvá výměna paliva 14 dní...

Sluníčko nesvítí 365× za rok (možná jste si toho nevšiml, neboť jste to zaspal). Ale ví se to již po staletí až tisíciletí....

Milan Vaněček
17. červenec 2018, 13:00

V letech 2015-7 to bylo u nás v ČR i déle.?

U našich bloků to trvá jak dlouho, pane Závodský??

A díky za světový objev ohledně činnosti Slunce??

Petr
17. červenec 2018, 12:53

Jenže ty odstávky jaderek se u nás plánují na období nízké spotřeby či 99% jistoty zajištěné výroby elektřiny z jiných zdrojů ČEZu a místních dodavatelů, v zimě typicky na vánoce a leden kdy jsou zimní prázdniny a elektřinu vyrábí všude i kogenerační teplárny.

Petr
17. červenec 2018, 16:05

-CHYBA-

Jinak v tom článku nemáte v grafu rozhodně Řecko, nejspíš jste tam strčili Finsko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se