Domů
Obnovitelné zdroje
Řecko zdárně zvládlo první aukci pro OZE, Česko se bude moci učit
Větrná elektrárna

Řecko zdárně zvládlo první aukci pro OZE, Česko se bude moci učit

Řecký energetický regulační úřad ukončil první aukci pro obnovitelné zdroje vybráním sedmi projektů větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 171 MW. Ve stejné aukci byla udělena podpora i pro 106 MW solárních elektráren. 

Řecko zdárně ukončilo svoji první aukci pro dražbu podpory na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Splnilo tak požadavek, který na přidělování podpory klade Evropská unie. Ta od ledna 2017 požaduje, aby podpora pro zdroje s instalovaným výkonem nad 1 MW byla přidělována pouze na základě soutěžního nabídkového postupu, tedy například formou aukcí. Požadavek se pochopitelně týká i České republiky, která plánuje aukce zavést od roku 2020.

Řecká aukce pro onshore větrné elektrárny byla dražena pouze v jedné kategorii, naproti tomu solární elektrárny byly rozděleny do 2 oddělených kategorií podle velikosti instalovaného výkonu. V kategorii do 1 MW instalovaného výkonu, i v kategorii od 1 MW do 20 MW bylo shodně vysoutěženo cca 53 MW instalovaného výkonu

Průměrná cena vítězné nabídky pro větrné elektrárny byla 69,5 EUR/MWh, přičemž nejnižší nabídka byla 68,2 EUR/MWh. Nejvyšší ceny bylo dosaženo v aukci pro solární elektrárny do 1 MW (78 EUR/MWh), naopak nejnižší ceny bylo dosaženo v aukci pro solární elektrárny od 1 MW do 20 MW (63 EUR/MWh).

{„country“:“GR“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-07-12″,“to“:“2018-07-16″,“caption“:“Výroba elektřiny v Řecku“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-07-12″,“end_date“:“2018-07-16″}

Řecko v rámci příprav na první aukci provedlo již v roce 2016 pilotní aukci. Dle slov místního ministra pro životní prostředí a energetiku byla současná aukce úspěchem, a to především z toho důvodu, že oproti pilotní aukci poklesly ceny u solárních elektráren o cca 20 % a u větrných elektráren dokonce o 35 %.

Ministr George Stathakis si dále slibuje, že v příštích aukcích bude možné snížit ceny vysoutěžené podpory ještě více. Zejména je podle Stathakise pozitivní, že zájem v první aukci projevily jak domácí investoři, tak i investoři ze zahraničí.

Přidělování podpory na výrobu z OZE formou aukcí čeká i Českou republiku

Česká republika bude muset od roku 2020 taktéž pro nově budované zdroje zavést systém aukcí. Výstavba dalších obnovitelných zdrojů přitom bude nutná kvůli cílům v oblasti obnovitelných zdrojů, které bude nutné splnit do roku 2030.

Zatímco Evropská unie má jako celek dosáhnout do roku 2030 cíle 32 % energie z OZE, podle Komory obnovitelných zdrojů by se pro ČR mělo jednat o 22,5 %.

Díky rozvoji aukčních mechanismů v zahraničí tak v dalším rozvoji obnovitelných zdrojů může Česká republika vycházet ze zahraničních zkušeností a vyhnout se tak případně nesprávnému nastavení podpory.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Martin Hájek
16. červenec 2018, 14:37

No zvládli to tedy Řekové výborně, až na tu cenu po slevě 63 Euro/MWh solární elektřiny v výrobnách 1-20 MW :-)))).

VK
16. červenec 2018, 23:39

Není to žádný zázrak, ale například dnes přes poledne byla v Řecku cena za 1MWh 70 EUR. Bude zajímavé sledovat další následující aukce.

Josef
16. červenec 2018, 23:45

VTE je u nás k ničemu máme 250MW výkon ve větru nebo ještě více a když nefouká což může být třeba týden pak VTE dávají třeba jen 7MW k čemu takový zdroj co řeší v energetice našeho státu - říkám že je k ničemu a pokud dnes ušetří uhlí za 20 let bude znamenat zvýšenou spotřebu plynu nic více.

Milan Vaněček
17. červenec 2018, 09:02

Jaderná elektrárna stojí 2-3 měsíce během roku, když nemá poruchu nebo nemusí něco zkontrolovat, to pak stojí déle. To se větru nestane aby měsíc nefoukal. A sluníčku už vůbec ne. Tak co pořád melete tu svou... “có když nefóóká”

Každý jaderný reaktor musí být zálohován, proto jsou v dané lokalitě vždy alespoň dva.

Petr Závodský
17. červenec 2018, 11:29

A někdy i čtyři a více :-) :-)

U bloků generace 3+ trvá výměna paliva 14 dní...

Sluníčko nesvítí 365× za rok (možná jste si toho nevšiml, neboť jste to zaspal). Ale ví se to již po staletí až tisíciletí....

Milan Vaněček
17. červenec 2018, 13:00

V letech 2015-7 to bylo u nás v ČR i déle.?

U našich bloků to trvá jak dlouho, pane Závodský??

A díky za světový objev ohledně činnosti Slunce??

Petr
17. červenec 2018, 12:53

Jenže ty odstávky jaderek se u nás plánují na období nízké spotřeby či 99% jistoty zajištěné výroby elektřiny z jiných zdrojů ČEZu a místních dodavatelů, v zimě typicky na vánoce a leden kdy jsou zimní prázdniny a elektřinu vyrábí všude i kogenerační teplárny.

Petr
17. červenec 2018, 16:05

-CHYBA-

Jinak v tom článku nemáte v grafu rozhodně Řecko, nejspíš jste tam strčili Finsko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se