Siemens-Gamesa otevřela v Africe továrnu na lopatky pro větrné elektrárny
Společnost Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) v minulém týdnu oficiálně otevřela továrnu na výrobu lopatek pro své větrné elektrárny ve městě Tanger v Maroku. Je to první továrna firmy na území Afriky a Blízkém východě.
Samotná továrna je již v testovacím provozu od dubna a vyrábí lopatky pro firemní platformu SWT-DD-130, které jsou určeny pro lokální projekty a export do Evropy, na Blízký východ a do ostatních afrických států. Lopatky jsou dlouhé 63 metrů a samotná továrna se rozprostírá na ploše 37 500 metrů čtverečních.
Tyto lopatky jsou součástí elektráren o výkonu 4,2 MW. Pokud se bude továrně dařit, je možné produkci rozšířit o výrobu jiných druhů lopatek a to až do délky 75 metrů. Továrna bude zaměstnávat 600 lidí.
“Tento projekt je dobrý pro naši společnost a je silným obchodním rozhodnutím. Investujeme tam, kde vidíme dobré obchodní příležitosti a ekonomické výhledy zde v Maroku jsou lepší než kdy dřív.”
CEO SGRE Markus Tacke
Cílem Maroka je do roku 2030 vyrábět 52 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Z toho jen vítr má tvořit 20 % celkově vyrobené elektřiny. Dle aktuálně dostupných dat je v Maroku nyní ve větrných elektrárnách instalován výkon o velikosti 787 MW.
Továrna poskytne lopatky pro nejméně dalších 850 MW, které postaví SGRE ve spolupráci s Enelem a Narevou. V tomto uskupení totiž společnosti v březnu vyhrály zakázku na výstavbu nových větrných elektráren v Maroku. Tamější poptávka po elektřině kontinuálně roste – za období 2003 až 2013 rostla o 6,7 % ročně. SGRE momentálně v zemi ovládá 72 % trhu s větrnými elektrárnami s největším projektem v zemi o výkonu 300 MW u města Tarfaya.
Mohlo by vás zajímat:
A neměla náhodou podpora větrníků placená z kapes evropských spotřebitelů vytvářet pracovní místa v EU?
Nevím, v Africe a na Blízkém Východě si to objednávají jako takovou novou módní hračku když se chtějí blýsknout před světem, tak třeba proto.
Článek jasně hovoří o produkci pro Evropský trh a je úplně evidentní, že dodávky na Blízký Východ takovou fabriku opravdu nemohou uživit ani omylem.
Však vytváří, to ovšem neznamená, že by nemohla vytvářet i jinde. Třeba taková, ze kterých do EU potečou penízky.
Vy máte dojem nebo i jistotu, že EU a ne Kajmanské ostrovy?
To si asi děláte legraci. Článek celkem jasně hovoří o produkci pro evropský trh. Takže za evropské peníze vzniknou pracovní místa v Maroku. Tomu říkám úspěch!
Asi vychází montovny v Maroku lépe než v česku či rumunsku.
Je to výhodnější, protože Maroko, na rozdíl od Česka nebo Rumunska, má stabilní energetickou politiku přátelskou k větrné energetice.
A přístup k moři. U nás by to... Zkoušel už někdo dopravu listů po dráze? Tam jsou minimální poloměry 190m myslím, spíš 300m, hlavní tratě tak 500 a více, koridory přes kilometr, a vede to tu do každé díry, nevíte rozměry listu?
Tak o energetické politice to věru asi nebude, pane Veselý, protože ta továrna opravdu není určena pro marocký trh. Kdyby byla, neřekl bych ani popel. Jenomže ona bude dodávat v první řadě na evropský trh. To by také nebylo nic špatného, jsem pro volný trh, kdyby ty dotace nešly z evropských kapes.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se