Domů
Obnovitelné zdroje
Siemens-Gamesa otevřela v Africe továrnu na lopatky pro větrné elektrárny
Wind power plant. Větrná elektrárna v poušti. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/usfwshq/

Siemens-Gamesa otevřela v Africe továrnu na lopatky pro větrné elektrárny

Společnost Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) v minulém týdnu oficiálně otevřela továrnu na výrobu lopatek pro své větrné elektrárny ve městě Tanger v Maroku. Je to první továrna firmy na území Afriky a Blízkém východě.

Samotná továrna je již v testovacím provozu od dubna a vyrábí lopatky pro firemní platformu SWT-DD-130, které jsou určeny pro lokální projekty a export do Evropy, na Blízký východ a do ostatních afrických států. Lopatky jsou dlouhé 63 metrů a samotná továrna se rozprostírá na ploše 37 500 metrů čtverečních.

Tyto lopatky jsou součástí elektráren o výkonu 4,2 MW. Pokud se bude továrně dařit, je možné produkci rozšířit o výrobu jiných druhů lopatek a to až do délky 75 metrů. Továrna bude zaměstnávat 600 lidí.

“Tento projekt je dobrý pro naši společnost a je silným obchodním rozhodnutím. Investujeme tam, kde vidíme dobré obchodní příležitosti a ekonomické výhledy zde v Maroku jsou lepší než kdy dřív.”

CEO SGRE Markus Tacke

Cílem Maroka je do roku 2030 vyrábět 52 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Z toho jen vítr má tvořit 20 % celkově vyrobené elektřiny. Dle aktuálně dostupných dat je v Maroku nyní ve větrných elektrárnách instalován výkon o velikosti 787 MW.

Továrna poskytne lopatky pro nejméně dalších 850 MW, které postaví SGRE ve spolupráci s Enelem a Narevou. V tomto uskupení totiž společnosti v březnu vyhrály zakázku na výstavbu nových větrných elektráren v Maroku. Tamější poptávka po elektřině kontinuálně roste – za období 2003 až 2013 rostla o 6,7 % ročně. SGRE momentálně v zemi ovládá 72 % trhu s větrnými elektrárnami s největším projektem v zemi o výkonu 300 MW u města Tarfaya.

Komentáře

(10)

Martin Hájek

18. říjen 2017, 21:45

A neměla náhodou podpora větrníků placená z kapes evropských spotřebitelů vytvářet pracovní místa v EU?

C

18. říjen 2017, 23:42

Nevím, v Africe a na Blízkém Východě si to objednávají jako takovou novou módní hračku když se chtějí blýsknout před světem, tak třeba proto.

Martin Hájek

19. říjen 2017, 09:12

Článek jasně hovoří o produkci pro Evropský trh a je úplně evidentní, že dodávky na Blízký Východ takovou fabriku opravdu nemohou uživit ani omylem.

Jan Veselý

19. říjen 2017, 08:03

Však vytváří, to ovšem neznamená, že by nemohla vytvářet i jinde. Třeba taková, ze kterých do EU potečou penízky.

Vinkler

19. říjen 2017, 08:47

Vy máte dojem nebo i jistotu, že EU a ne Kajmanské ostrovy?

Martin Hájek

19. říjen 2017, 09:11

To si asi děláte legraci. Článek celkem jasně hovoří o produkci pro evropský trh. Takže za evropské peníze vzniknou pracovní místa v Maroku. Tomu říkám úspěch!

Vinkler

19. říjen 2017, 07:06

Asi vychází montovny v Maroku lépe než v česku či rumunsku.

Jan Veselý

19. říjen 2017, 08:05

Je to výhodnější, protože Maroko, na rozdíl od Česka nebo Rumunska, má stabilní energetickou politiku přátelskou k větrné energetice.

C

19. říjen 2017, 09:10

A přístup k moři. U nás by to... Zkoušel už někdo dopravu listů po dráze? Tam jsou minimální poloměry 190m myslím, spíš 300m, hlavní tratě tak 500 a více, koridory přes kilometr, a vede to tu do každé díry, nevíte rozměry listu?

Martin Hájek

19. říjen 2017, 09:14

Tak o energetické politice to věru asi nebude, pane Veselý, protože ta továrna opravdu není určena pro marocký trh. Kdyby byla, neřekl bych ani popel. Jenomže ona bude dodávat v první řadě na evropský trh. To by také nebylo nic špatného, jsem pro volný trh, kdyby ty dotace nešly z evropských kapes.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.