Evropští výrobci větrných turbín pokračují v propouštění zaměstnanců
Evropští výrobci větrných turbín Vestas a Siemens Gamesa, kteří jsou zároveň jedněmi z největších hráčů na globálním trhu, oznámili propuštění více než tisícovky zaměstnanců v evropských výrobních závodech. Důvodem je růst konkurence na trhu a propad objednávek větrných turbín na klíčovém německém trhu.
Rostoucí konkurence a propad německého trhu s větrnými elektrárnami přinutily největší evropské výrobce větrných elektráren k dalšímu snižování stavu svých zaměstnanců.
Dánská společnost Vestas, která je největším výrobcem větrných elektráren na světě, podle serveru Bloomberg na konci minulého týdne oznámila záměr propustit dalších zhruba 590 zaměstnanců poté, co v srpnu oznámila propuštění 90. K podobnému kroku se uchýlila i evropská dvojka Siemens Gamesa, která plánuje snížit stavy v Dánsku o 600 zaměstnanců.
„Pokračování naší konkurenceschopnosti v tomto prostředí znamená, že musíme upravit své globální výrobní postupy, abychom proaktivně řídili svou nákladovou bázi,“ uvedl Jean-Marc Lechene, výkonný ředitel společnosti Vestas.
Podle Olivera Metcalfa, analytika BNEF, se po masivním propadu v poptávce na německém trhu, který byl v posledních letech pro největší výrobce klíčovým, výrobci začínají poohlížet na rozvíjejících se trzích, například v zemích Jižní Ameriky.
„Důvod rušení pracovních pozic souvisí s propadem objemu prodeje onshore větrných turbín v regionu Evropy, Středního východu a Afriky v důsledku trvalého tlaku na ceny a sázkou společnosti na upřednostnění ziskovosti nad objemem,“ říká Javier Diaz, analytik u španělské Ahorro Corporación Financiera.
Klíčový německý trh padá
Za nepříznivými podmínkami pro výrobce větrných elektráren stojí především propad německého trhu, který byl pro výrobce v posledních letech klíčový. Výstavba větrných elektráren v Německu na souši v posledních měsících výrazně zpomaluje, situace se zřejmě výrazně nezlepší ani v nadcházejících letech, jelikož kvůli obtížím při získávání stavebních povolení se v letošním roce nedaří plnit aukce pro výstavbu dalších větrných elektráren.
Situace na německém trhu dospěla do bodu, kdy o větší podporu výstavby větrných elektráren žádá spolkové země i německý energetický regulátor. To však nebude jednoduché, jelikož německá vláda v reakci na protesty obyvatel stanovila minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí.
Mohlo by vás zajímat:
Nepsal tu někdo nedávno, jak se Vestasu a SG skvěle daří? Pak taky někdo tvrdil, že multimilardová podpora OZE vytvoří v EU dlouhodobě udržitelná pracovní místa :-).
To první jsem psal já a pořád to platí. To propouštění lidí je jen zbavování se lidí, kteří jsou jim aktuálně k ničemu, případně nějakého neproduktivního "mrtvého masa".
Jsem z kraje, který Blesk navrhoval prodat za korunu Polsku, na vlastní oči jsem viděl jak se ze 40 000 tisíc zaměstnanců NHKG stalo na stejném místě 7 tisíc zaměstnanců Lakšmí Mittala (dnes už tedy Sandžíva Gupty) při zachování objemu produkce a při ziskovosti výroby.
Pokud propouštíte lidi, pak to děláte , protože nemáte zakázky...… snížíte náklady a tím zlevníte a zvýšíte poptávku po svých výrobcích - jenže to platí na volném trhu na regulovaném se snížením ceny nic nestane cenu dorovnávají dotace a není rozhodující faktor tím je vypsání kapacit a získání stavebního povolení.
Dobrý den, prosím Vás o vysvětlení, co má společného snížení nákladů se zvýšením poptávky? Pokud mi odpovíte, použijte prosím i interpunkci, abych to správně pochopil.
Děkuji
Když něco prodáváte levněji, tak se obyčejně najde více lidí co si to koupí. Je to zákon nabídky a poptávky.
Pokud se ovšem nejedná o něco co všichni už mají a více toho nepotřebují. Nevidím že by lidi nakupovali třeba ledničky jako kráva na rohy. Stejně tak nevidím že by se lidé domů tahali s vozíky chleba, je také velmi levný (taková Šumava, nebo konzumní, podmáslový, nebo kváskový 50Kč/kg neberu teď v potaz) A u elektřiny to bude podobné, pokud by s poklesem ceny spotřeba výrazně rostla, pak nebyla tato zdaleka ještě nasycena, ale je klidně možné že ani pád ceny pro zákazníka k 60€/MWh by dnes nějaké extrémní zvýšení spotřeby nepřinesl.
Nebo protože máte novou technologii, která potřebuje méně lidí, nebo měníte celou technologii, která potřebuje jinou sadu dovedností, nebo máte příliš mnoho lidí ve vedení... Ne, fakt propouštění není jenom o tom že nemáte zakázky.
Větrníky tak hodně hyzdí krajinu, že bych měl za městem jadernou elektrárnu. I ten jejich zvukový projev je hnus.
RADĚJI jadernou elektrárnu
Pan trochu zaspal dobu . Na ceste z Bratislavy do Viedne na letisko obchádzam cele veterné parky s krutiacimi sa vrtulami okolo dialnice . Spomalil som a otvoril okno .Jediný zvuk ktory je tam počut je zvuky prelietavajúcich vtákov a aut na dialnici .Z vrtul ktorých je tam niekolko desiatok v každom veternom parku nie je počuť absolutne nič . Vývoj aj v tejto oblasti nestojí .
pokiaľ pan neverí , odporúčam previesť sa po dialnici Bratislava - Viedeň .
A čo sa týka toho vyzuálu , ja osobne nezbožnujem ani stožiare vysokého napätia , ale nie som za to aby sme ich zbúrali . On ten luxus vysokej životnej úrovne zvaný spotreba el.energie niečo stojí / napr aj tento internet , elektromobily , atd /
Som z tých skôr narodených , pamätám dobu ked sa na dedine sa svietilo petrolejkami a mnoho vecí ktoré vy považuje za absolutnu samozrejmosť ja vnímam trochu inak .Zda sa že nie je možne zakazať uholne elekrarne , jadrove lektrarne , veterne elektrarne , obavam sa že potom nam zostane iba ebonitova týč a liščí chvost .
Je vela oportunistov , ale velmi málo komplexných a realných riešení .
Němci si musí vybrat, buď jádro nebo vítr. Většina obyvatel schvaluje odpojení jádra a tak jim nezbývá, než mít za humny lesy vrtulí se všemi těmi nepříjemnými doprovodnými efekty. Jinou volbu nemají. Samotný solar je nemůže zachránit. Pokud ale Němci zavrhnou postupně jádro, uhlí i větrníky, nezbude jim, než jet na ruský plyn. Ten zatím nikdy nezklamal.
Ještě jste zapomněl nad dřevo ze Sibiře :-). Ostatně o tom vtipkoval onehdá na nějaké konferenci Putin - co s těmi Němci - nechtějí jádro, nechtějí uhlí, nechtějí plyn, tak ještě můžeme nabídnout dřevo ze Sibiře.
Má to Púťa těžké, něco prodávat musí, jinak Němci tu jeho balšoju zemlju celou zkoupí, už teď je Rusko ve vzájemném obchodu v mínusu 25-30 miliard EUR/rok. Bez ropy a plynu to klidně může spadnout i na -200 miliard/rok.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se