Evropští výrobci větrných turbín pokračují v propouštění zaměstnanců

DomůVětrné elektrárnyEvropští výrobci větrných turbín pokračují v propouštění zaměstnanců

Evropští výrobci větrných turbín Vestas a Siemens Gamesa, kteří jsou zároveň jedněmi z největších hráčů na globálním trhu, oznámili propuštění více než tisícovky zaměstnanců v evropských výrobních závodech. Důvodem je růst konkurence na trhu a propad objednávek větrných turbín na klíčovém německém trhu.

Rostoucí konkurence a propad německého trhu s větrnými elektrárnami přinutily největší evropské výrobce větrných elektráren k dalšímu snižování stavu svých zaměstnanců.

Dánská společnost Vestas, která je největším výrobcem větrných elektráren na světě, podle serveru Bloomberg na konci minulého týdne oznámila záměr propustit dalších zhruba 590 zaměstnanců poté, co v srpnu oznámila propuštění 90. K podobnému kroku se uchýlila i evropská dvojka Siemens Gamesa, která plánuje snížit stavy v Dánsku o 600 zaměstnanců.

„Pokračování naší konkurenceschopnosti v tomto prostředí znamená, že musíme upravit své globální výrobní postupy, abychom proaktivně řídili svou nákladovou bázi,“ uvedl Jean-Marc Lechene, výkonný ředitel společnosti Vestas.

Podle Olivera Metcalfa, analytika BNEF, se po masivním propadu v poptávce na německém trhu, který byl v posledních letech pro největší výrobce klíčovým, výrobci začínají poohlížet na rozvíjejících se trzích, například v zemích Jižní Ameriky.

„Důvod rušení pracovních pozic souvisí s propadem objemu prodeje onshore větrných turbín v regionu Evropy, Středního východu a Afriky v důsledku trvalého tlaku na ceny a sázkou společnosti na upřednostnění ziskovosti nad objemem,“ říká Javier Diaz, analytik u španělské Ahorro Corporación Financiera.

Klíčový německý trh padá

Za nepříznivými podmínkami pro výrobce větrných elektráren stojí především propad německého trhu, který byl pro výrobce v posledních letech klíčový. Výstavba větrných elektráren v Německu na souši v posledních měsících výrazně zpomaluje, situace se zřejmě výrazně nezlepší ani v nadcházejících letech, jelikož kvůli obtížím při získávání stavebních povolení se v letošním roce nedaří plnit aukce pro výstavbu dalších větrných elektráren.

Situace na německém trhu dospěla do bodu, kdy o větší podporu výstavby větrných elektráren žádá spolkové země i německý energetický regulátor. To však nebude jednoduché, jelikož německá vláda v reakci na protesty obyvatel stanovila minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...