Siemens Gamesa propustí až 6 tisíc zaměstnanců, očekává pokles tržeb

DomůSpolečnostiSiemens Gamesa propustí až 6 tisíc zaměstnanců, očekává pokles tržeb

Druhý největší výrobce větrných turbín na světě, společnost Siemens Gamesa, připravuje propouštění velké části svých zaměstnanců. Vzhledem k očekávanému poklesu tržeb v následujícím roce a restrukturalizaci, která má společnosti pomoci posílit její pozici na trhu, by o práci mohla přijít více než pětina současných zaměstnanců.

Společnost Siemens Gamesa, která vznikla letos v dubnu spojením dvou významných výrobců větrných turbín, již dříve oznámila záměr propustit na 700 zaměstnanců. Společnost však své plány zřejmě přehodnotí, kdy na začátku tohoto týdne oznámila, že ze současných 27 tisíc zaměstnanců by mohla propustit až 6000 lidí.

Siemens Gamesa tento záměr oznámila spolu se zveřejněním hospodářských výsledků za letošní fiskální rok, který skončil na konci září, a snížením odhadu výnosů v následujícím roce. Zatímco v letošním roce tržby meziročně vzrostly o 5 % na téměř 11 miliard eur (zhruba 281 mld. Kč), v roce 2018 společnost očekává pokles na 9 až 9,6 miliard eur.

„Naše finanční výkonnost stále není na úrovni, o kterou usilujeme. Je ale jasné, že dosahujeme pozitivního pokroku při realizaci našeho plánu dostat tuto společnost do vedoucí pozice v odvětví. Jsem přesvědčen, že rozhodnutí, která děláme, nám umožní lépe reagovat na měnící se podmínky na trhu a lépe sloužit našim zákazníkům a dalším zúčastněným stranám.“

Markus Tacke, generální ředitel společnosti Siemens Gamesa

Siemens Gamesa v letošním třetím kvartálu zintenzivnila svou obchodní činnost, jak na poli onshore větrných turbín, tak i v oblasti offshore, což vedlo k výraznému zvýšení příjmu objednávek ve výši 3 GW. Z pohledu příjmu nových objednávek se tak jednalo o nejlepší čtvrtletí od počátku fiskálního roku 2015 s 2,2 GW.

Růst v offshoru zachraňoval pokles v onshoru

V období od letošního dubna do září nicméně tržby společnosti z prodeje větrných turbín klesly o 15 % na 4,4 miliardy EUR. Kromě rostoucího tlaku na ceny větrných elektráren byl podle společnosti pokles zapříčiněn nižšími prodeji na onshore trzích v Indii a Spojeném království, kde odvětví čelí náročným podmínkám.

Naopak nárůst společnost zaznamenala v sektoru offshore větrné energetiky, kde tržby navýšila o 16 %. Siemens Gamesa tak nadále zůstává s 11 GW, tedy zhruba dvěma třetinami globálního instalovaného výkonu, jedničkou v sektoru offshore elektráren.

Přesný počet zaměstnanců, které Siemens Gamesa propustí, a dopad restrukturalizačního plánu na aktivity společnosti budou známy až po ukončení všech vyjednávání. Část výroby by se mohla přesunout do Afriky, kde společnost v minulém měsíci oficiálně otevřela svou první továrnu na výrobu lopatek pro své větrné elektrárny.

Zdroj úvodní fotografie: www.siemens.com/press