Domů
Obnovitelné zdroje
Síkela: MPO jedná o navýšení financí z plánu obnovy na fotovoltaiku
Solární panel na střeše

Síkela: MPO jedná o navýšení financí z plánu obnovy na fotovoltaiku

Ministerstvo průmyslu a obchodu jedná s Evropskou komisí o navýšení prostředků z Národního plánu obnovy na financování fotovoltaických elektráren a dalších obnovitelných zdrojů. Loni na související projekty vyčlenilo pět miliard korun, ale sešly se mu žádosti celkem na deset miliard Kč. Na mezinárodní ekonomické konferenci odborů v Praze to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Podle Síkely se do listopadu sešlo přes 6000 žádostí. „Došlo k přečerpání alokace, a proto diskutujeme se zástupci Evropské komise o navýšení prostředků, aby mohlo být financováno maximum projektů, které povedou ke snížení závislosti na dodávkách ze sítě,“ uvedl ministr.

Národní plán obnovy je podle Síkely potřeba změnit, protože byl vypracován jako nástroj obnovy po covidu, nicméně nyní se rozšiřuje o pomoc při odklonu energetik jednotlivých zemí od ruských zdrojů. Změny by měly Česku umožnit čerpat dalších 14 miliard korun ve formě grantů.

V České republice bylo loni podle Solární asociace zprovozněno 33.760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawatt (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Postupně se zvyšuje i průměrná velikost elektráren.

Rostoucí počet instalací ovšem naráží na limity v podobě nedostatečných kapacit instalačních firem, chybějících komponentů nebo na kvalitu instalačních prací. V loňském roce se tak čekací doba na instalaci často protáhla až na dvojnásobek. Problémy se objevují také při připojování nových fotovoltaických elektráren do distribučních sítí, především na jižní Moravě. Distributoři se hájí tím, že v některých zvláště exponovaných lokalitách musí žádosti omezovat kvůli zachování spolehlivosti sítě. Pro zlepšení situace chystají investice, nutná je podle nich také změna legislativy.

jsa rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Zbyněk Poisl
3. březen 2023, 14:32

Takže stát bude ještě víc vyhazovat peníze oknem. Stačí se podívat na rozpočty FVE od instalačních firem. 400Wp panel od firmy stojí 10tisíc, v obchodě polovinu. Takže montážní firma shrábne dotaci a zákazník si zaplatí elektrárnu sám. A stát to podporuje z našich daní!

Miloslav Černý
3. březen 2023, 15:30

Nikdo nikoho nenuti to za vysokou cenu pořizovat. To musí srovnat trh sám. Záleží také na tom, jestli se tím neperou špinavé penéze, jak to ne zřítka bývá.

Jaroslav Studnička
3. březen 2023, 15:58

Tomu všemu ale právě systém dotací napomáhá. S dotacemi se trh nikdy nesrovná.

Miloslav Černý
4. březen 2023, 10:31

Praní špinavých peněz je otázkou na ministra financí v oblasti příjmů a ne to řešit na ůkor důchodců. Tudy vede cesta řešení státního dluhu, ale to by vyžadovalo větší osobní odvahu, bez které to jak si jít nemůže.

Miloslav Černý
4. březen 2023, 11:23

Stejný adresát by mohl být i na současného ministra vnitra, kdy to v jeho resortu není funkční podle jeho přání konání v případě podání trestných oznámení. I v případě upozornění na samé ministerstvo doporučenou formou není relevantní odpověď (totiž žádná).

Petr Dolák
3. březen 2023, 21:04

Někdo jim ten cirkus prostě financovat musí. Podobně jako ten komunismus. Tomu, kdo si neuvědomuje, že tohle všechno je politika v zájmu pohádkově vydělávajících elit, už nelze pomoci. Auta, základní potraviny, energie a dovolené zdražují natolik, že si tento luxus budou moci dovolit jen extra bohatí a vyvolení Schwarzenberci. Sprostému lidu opět bude servírována kaše.

Vladimír Šťastný
4. březen 2023, 05:35

Jestliže to má srovnat trh, tak to nesmí dostávat žádné dotace, teprve potom je to trh.

Miloslav Černý
4. březen 2023, 10:36

Bez státních dotací (vzdušné zámky)se v současné době obejít nejde, jinak se inflace nebavíme.

Vladimír Šťastný
5. březen 2023, 05:47

Ale jde, chce to jen politickou odvahu, jenže každý politik chce být znovu zvolen, takže nikdo dotace neuřízne.

Vladimír Šťastný
4. březen 2023, 05:36

Dnes měly být všechny OZE dávno ve stavu, kdy žádné dotace pobírat neměly. Pravý opak je pravdou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516