Domů
Rychlé zprávy
V USA bylo založeno konsorcium pro malé modulární reaktory

V USA bylo založeno konsorcium pro malé modulární reaktory

Firmy vyvíjející malé modulární reaktory (SMR) a jejich potenciální zákazníci podepsali tento týden memorandum o založení konsorcia s názvem „SMR Smart“ s cílem podpořit komercionalizaci malých modulárních reaktorů.

Mezi zakládající členy konsorcia patří společnosti BWX Technologies Inc, Duke Energy, Energy Northwest, Holtec, NuScale, PSEG Nuclear, Southern Co, SCANA and Tennessee Valley Authority (TVA). Konsorcium bude tyto společnosti reprezentovat při komunikaci s americkými státními a regulačními orgány, jako je například Kongres, nebo Národní regulační úřad (US Nuclear Regulatory commisson – NRC). Nuclear energy institute (NEI), který zastupuje průmyslové výrobce, pomáhá při vzniku konsorcia a bude s ním nadále blízce spolupracovat při tvorbě strategie nasazení této technologie.

Podle NEI je cílem nově vznikajícího konsorcia „pomoci urychlit komercionalizaci malých modulárních reaktorů díky úzké spolupráce s průmyslem a tím, že konsorcium umožní potenciálním vlastníkům a provozovatelům reaktorů sjednotit svá stanoviska v různých regulatorních a legislativních prostředích“. Konsorcium se bude zaměřovat na SMR založené na technologii lehkovodních reaktorů.

Malé modulární reaktory jsou pro některé země vhodnější

Viceprezident NEI, Dan Lipman, řekl, že konsorcium umožní dát dohromady nejlepší odborníky a propagátory SMR a plně využít jejich potenciál při přípravě projektů v USA i v zahraničí.

„SMR mohou být nejlepší volbou pro některé trhy a země, kde by nasazení klasických velkých reaktorů nebylo vhodné. SMR zároveň přináší možnost stejně spolehlivé výroby elektřiny jako velké reaktory a přispívají k bez uhlíkové energetice.“

Dan Lipman, viceprezident NEI.

SMR jsou jaderné reaktory s instalovaným výkonem do 300 MW. Při jejich návrhu jsou maximálně využívány modulární technologie umožňující masovou výrobu komponentů. Využití těchto technologií zajišťuje minimalizaci nákladů sériové výroby a zkrácení doby výstavby. Americké ministerstvo energetiky (DOE) předpovídá, že SMR, pokud dojde k jejich nasazení v průběhu následující dekády, mohou hrát důležitou roli při zajišťování národní energetické bezpečnosti, ekonomických a klimatických cílů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se