Domů
Osobnosti ve světě
Slovenský parlament novelizoval v reakci na zmatky kolem tarifní struktury regulační zákon
zdroj: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/Bratislava%2C_Parlament%2C_Slovensko.jpg

Slovenský parlament novelizoval v reakci na zmatky kolem tarifní struktury regulační zákon

V reakci na zmatky ohledně cenových rozhodnutí z počátku letošního roku, kdy byla na Slovensku zavedena a následně opět zrušena nová tarifní struktura, došlo k novelizaci regulačního zákona číslo 250/2012 z.z. Vzniklá situace byla také příčinou odvolání Jozef Holjenčíka, který stál deset let v čele slovenského regulátora ÚRSO. Nový šéf ÚRSO by měl být znám v průběhu července.

Ve středu byla slovenským parlamentem schválena novela zákona o regulaci v síťových odvětvích. Novela posiluje pravomoci vlády při kontrole Úřadu pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO). Nově budou ministerstva hospodářství a životního prostředí oprávněna vyjadřovat se k cenovým rozhodnutím úřadu. Další změnou týkající se cenových rozhodnutí je, že před jejich vstupem v platnost, je bude muset podepsat také jeden z místopředsedů úřadu.

Další povinností slovenského regulátora vyplývající z novely je, že nově bude muset vypracovávat studie dopadu při jakékoliv změně cenové regulace. Úřad bude muset provést srovnání nové cenové regulace a původního stavu tak, aby byly známé dopady nové regulace na jednotlivé odběratele.

Po deseti letech se vybírá nový předseda

Dále se novelou upravuje způsob jmenování předsedy ÚRSO, kterého bude nově jmenovat vláda. Stávající úprava byla taková, že předsedu jmenoval prezident na základě vládního návrhu. Pravomoci předsedy po únorovém odstoupení dlouholetého šéfa Úřadu Holjenčíka dočasně převzal dosavadní místopředseda ÚRSO Miroslav Čelinský. Podle ministra hospodářství Petra Žigy však zatím neexistuje žádný kandidát na uvolněný předsednický post.

„Připravujeme komisi pro výběrové řízení, která bude složená ze zástupců zaměstnavatelských svazů i ze zástupců Sdružení měst a obcí Slovenska. Nové vedení regulačního úřadu by mělo být známo 1. případně 15. července,“ doplnil Žiga.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se