Analýza: Gazpromu kvůli LNG klesl podíl na evropském trhu s plynem

DomůPlynárenstvíAnalýza: Gazpromu kvůli LNG klesl podíl na evropském trhu s plynem

Ruská plynárenská společnost Gazprom poprvé za čtyři roky utrpěla meziroční pokles podílu na evropském trhu s plynem, a to v důsledku rostoucího dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG). Vyplývá to podle agentury Reuters z analýzy společnosti Refinitiv.

Analýza ukázala, že tržní podíl Gazpromu se v období od loňského října do letošního srpna snížil o jeden procentní bod na 32 procent. Podíl LNG se naopak téměř ztrojnásobil na 14 procent z pouhých pěti procent ve stejném období let 2017 a 2018.

Analýza je založena na údajích o dodávkách plynu do Německa, Francie, Rakouska, Nizozemska, Británie, Belgie, České republiky a na Slovensko. Sleduje dodávky v období od října do srpna v uplynulých šesti letech, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto

Gazprom má monopol na vývoz plynu z Ruska prostřednictvím plynovodů. Navzdory mírnému poklesu tržního podílu firma v období od loňského října do letošního srpna podle analýzy zvýšila objem svých dodávek do Evropy, což byl důsledek nárůstu celkové poptávky po plynu v regionu.

„Většina letošního nárůstu ruských dodávek směřovala na Slovensko a do České republiky, tedy do zemí, které nemají přímý přístup k LNG a které si musí připravit zásoby pro případ, že od ledna 2020 se zastaví tranzit přes Ukrajinu,“ uvedla jedna z analytiček trhu s plynem ze společnosti Refinitiv.

Budoucnost tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu je nejistá, protože současná tranzitní dohoda na konci letošního roku vyprší.