Představitelé australského státu Victoria žádají centrální vládu, aby zpřísnila pravidla pro omezení vývozu zemního plynu ze země. Stát již delší dobu trápí problémy s dodávkou plynu a jeho rostoucí ceny. Podle asociace zastupující australské těžaře si stát může za problémy sám a nyní se snaží nalezení řešení přenést na ostatní státy.

Centrální australská vláda v čele s premiérem Malcolmem Turnbullem nedávno představila návrh na omezení vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG), aby byla zajištěna bezpečnost dodávek pro tamní obyvatele a průmysl.

Přestože vláda Victorie krok vítá, opatření podle ní nejsou dostatečně tvrdá a jejich zavedení není dost rychlé. Po centrální vládě tak žádají, aby restrikce týkající se vývozu byly přísnější. Podle představitelů státu tamní firmy bojují s nedostatkem plynu, zatímco dvě třetiny australského plynu putují do zámoří.

„Něco je opravdu špatně, pokud si můžete koupit australský plyn v Japonsku za nižší cenu, než kterou platí podniky ve Victorii, toto se musí změnit,“ uvedla Lily D’Ambrosio, ministryně pro energetiku, životní prostředí a klimatické změny.

Victoria si za problémy může sama, tvrdí průmysl

Podle Malcolma Robertse, výkonného ředitele australské asociace APPEA sdružující společnosti zabývající se těžbou a průzkumem ložisek ropy a zemního plynu, vláda Victorie svými požadavky pouze trestá ostatní státy za své vlastní selhání v oblasti politiky těžby zemní plynu.

„Victoria se stále drží svého absurdního stanoviska, kdy odmítá rozvoj vlastní těžby plynu, ale poté si stěžuje na napjaté dodávky a rostoucí ceny. Stále očekává, že ostatní státy za ni vyřešení tento problém, který si přivodila sama,“ uvedl Malcolm Roberts.

Asociace tvrdí, že přestože došlo ke krátkodobému nárůstu domácích cen plynu, průměrné ceny napříč australskou ekonomikou se pohybují pod cenami LNG, a návrhy vlády Victorie jsou tak nesmyslné. Jediný způsob, jak stlačit ceny plynu, je tak podle asociace navýšení domácí produkce.

Austrálie je v současné době druhým největším vývozcem LNG na světě, přičemž do roku 2020 by se země měla dostat na první příčku. Podle odhadů Platts Analytics by Austrálie mohla v letošním roce vyvézt až 55,7 milionů tun zkapalněného zemního plynu, v roce 2018 by tento objem měl vzrůst až na 70,9 milionů tun.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *