Cena LNG v Asii s očekáváním oslav čínského Nového roku klesá, přesto se spread mezi Evropou a Asií zvětšuje

DomůPlynárenstvíCena LNG v Asii s očekáváním oslav čínského Nového roku klesá, přesto se spread mezi Evropou a Asií zvětšuje

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) na aktuální měsíc v Asii klesají na nejnižší hodnoty za poslední 4 měsíce v očekávání oslav čínského Nového roku. V minulém týdnu se spotová dodávka LNG obchodovala pod 5 USD/mmBtu. Spread mezi evropskými a asijskými trhy se přesto zvětšuje.

Odhadovaná průměrná cena nadcházejícího měsíce se také propadla, a to o 5 centů na 5,25 USD/mmBtu. Průměrná cena LNG za březnovou dodávku v severovýchodní Asii se pohybuje okolo 4,6 USD/mmBtu, značící pokles o 15 centů v porovnání s předminulým týdnem a dle několika zdrojů jde o nejnižší hodnotu od září loňského roku.

Podepsání počáteční dohody o ukončení obchodní války mezi USA a Čínou v minulém týdnu přineslo na trh ovšem také pozitivní sentiment pro budoucí poptávku LNG, přestože analytici neočekávají v následujících dvou letech velký nárůst čínského dovozu.

„Podepsání obchodní dohody může povzbudit USA k dodání více nákladů, ale dokud nebudou tarify zavedeny, nemyslím si, že je zde velký prostor pro zvýšení,“ komentoval situaci singapurský obchodník s plynem.

Přesto dodávka LNG na asijské trhy zůstává pevná a v tomto týdnu lze očekávat hned několik tendrů limitujících prostor pro zvýšení ceny i přes chladnější počasí v některých částech Indie a související větší poptávce po plynu.

Evropa

Pozice Evropy jako hlavní destinace pro dodávky LNG produkovaného v atlantickém regionu by dle analýzy S&P Global Platts měla pokračovat také v únoru, navzdory faktu, že taktéž klesající evropské ceny zvětšují spread mezi evropskými a asijskými cenami plynu. Pro konec ledna a začátek února se cenový rozdíl mezi Asií a Evropou trhu pohybuje na úrovni 0,03-0,04 USD/mmBtu.

Evropa zaznamenala v minulých měsících rekordní objemy dodaného LNG. Důvodem je kombinace slabší spotové poptávky v Asii a silnější globální produkce.

Vzhledem ke slabé poptávce v Asii je i přes lákavý cenový rozdíl obtížné najít kupce pro LNG náklady. Proto existuje při dodávce na asijský trh riziko, že by náklady nenašly uplatnění.

„Příležitost nemusí být dostupná pro každého a hloubka tam nemusí být pro nikoho jiného,“ uvedl londýnský obchodník s odkazem na poptávku v Asii.

Data Platts ukazují, že některé náklady z USA, které původně směrovaly přes Pacifik na asijský trh, následně byly odkloněny přes Atlantik do Evropy.