Cena LNG v Asii s očekáváním oslav čínského Nového roku klesá, přesto se spread mezi Evropou a Asií zvětšuje

DomůPlynárenstvíCena LNG v Asii s očekáváním oslav čínského Nového roku klesá, přesto se spread mezi Evropou a Asií zvětšuje

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) na aktuální měsíc v Asii klesají na nejnižší hodnoty za poslední 4 měsíce v očekávání oslav čínského Nového roku. V minulém týdnu se spotová dodávka LNG obchodovala pod 5 USD/mmBtu. Spread mezi evropskými a asijskými trhy se přesto zvětšuje.

Odhadovaná průměrná cena nadcházejícího měsíce se také propadla, a to o 5 centů na 5,25 USD/mmBtu. Průměrná cena LNG za březnovou dodávku v severovýchodní Asii se pohybuje okolo 4,6 USD/mmBtu, značící pokles o 15 centů v porovnání s předminulým týdnem a dle několika zdrojů jde o nejnižší hodnotu od září loňského roku.

Podepsání počáteční dohody o ukončení obchodní války mezi USA a Čínou v minulém týdnu přineslo na trh ovšem také pozitivní sentiment pro budoucí poptávku LNG, přestože analytici neočekávají v následujících dvou letech velký nárůst čínského dovozu.

„Podepsání obchodní dohody může povzbudit USA k dodání více nákladů, ale dokud nebudou tarify zavedeny, nemyslím si, že je zde velký prostor pro zvýšení,“ komentoval situaci singapurský obchodník s plynem.

Přesto dodávka LNG na asijské trhy zůstává pevná a v tomto týdnu lze očekávat hned několik tendrů limitujících prostor pro zvýšení ceny i přes chladnější počasí v některých částech Indie a související větší poptávce po plynu.

Evropa

Pozice Evropy jako hlavní destinace pro dodávky LNG produkovaného v atlantickém regionu by dle analýzy S&P Global Platts měla pokračovat také v únoru, navzdory faktu, že taktéž klesající evropské ceny zvětšují spread mezi evropskými a asijskými cenami plynu. Pro konec ledna a začátek února se cenový rozdíl mezi Asií a Evropou trhu pohybuje na úrovni 0,03-0,04 USD/mmBtu.

Evropa zaznamenala v minulých měsících rekordní objemy dodaného LNG. Důvodem je kombinace slabší spotové poptávky v Asii a silnější globální produkce.

Vzhledem ke slabé poptávce v Asii je i přes lákavý cenový rozdíl obtížné najít kupce pro LNG náklady. Proto existuje při dodávce na asijský trh riziko, že by náklady nenašly uplatnění.

„Příležitost nemusí být dostupná pro každého a hloubka tam nemusí být pro nikoho jiného,“ uvedl londýnský obchodník s odkazem na poptávku v Asii.

Data Platts ukazují, že některé náklady z USA, které původně směrovaly přes Pacifik na asijský trh, následně byly odkloněny přes Atlantik do Evropy.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují