Ceny zkapalněného plynu by ke konci roku měly být nejnižší za posledních 10 let

DomůPlynárenstvíCeny zkapalněného plynu by ke konci roku měly být nejnižší za posledních 10 let

Ceny na dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) na asijských trzích by se podle obchodníků oslovených agenturou Reuters měly ke konci letošního roku pohybovat na nejnižších hodnotách za poslední dekádu. Za propadem cen plynu stojí silná nabídka a zpomalení globální ekonomiky z důvodu obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.

Většina z obchodníků oslovených v průzkumu agentury Reuters očekává, že asijské spotové ceny za dodávku LNG pro měsíc prosinec nepřekročí 6 dolarů za milion britských tepelných jednotek (přibližně 18,6 EUR/MWh). Tím by se prosincová cena dostala na nejnižší hodnotu od roku 2010, ve kterém společnost Refinitiv začala tato data shromažďovat.

Podle obchodníků by tuto hodnotu neměly ceny výrazně překročit ani v lednu a únoru. Ke stlačení cen pomohla především silná nabídka, která v posledních letech posílila se zprovozněním nových zkapalňovacích terminálů v Austrálii, Rusku a Spojených státech. Více zkapalněného plynu tak putovalo i na evropské trhy, což pomohlo rychle naplnit zásobníky plynu.

Dlouhodobý klesající trend nezvrátily ani nedávné cenové špičky na globálním trhu s ropou a evropských trzích s plynem. Ceny LNG stále drží nízko slabé spotové obchodování v Asii a téměř zcela zaplněné zásobníky v Evropě.

„Nevidím jasný trh s cenovou prémií pro tuto zimu. Japonsko neroste, Indie nakupuje příležitostně, Čína měla být velkým trhem, ale není. Až se v Evropě zcela zaplní zásobníky, není možné aby tyto toky pokračovaly,“ uvedl pro agentury Reuters jeden z oslovených zdrojů.

Ve vzduchu stále visí několik otazníků

Přestože se v současné době ceny LNG drží velmi nízko, stále je ve hře několik faktorů, které by mohly růst cen podpořit. Jednou z největších nejistot se situace o budoucnosti přepravy ruského plynu přes Ukrajinu po Novém roce, kdy ani jednání z minulého týdne zatím nepřinesla žádné konkrétní výsledky. Ceny LNG by mohlo podpořit i extrémně chladné počasí, či neplánované výpadky produkčních kapacit.

„Opravdu potřebujete kombinaci chladné zimy v Asii i Evropě a zaseknutí přepravy ruského plynu, aby zima skončila s nízkým stavem zásobníků. Zvládli bychom přežít i silné omezení dodávek ruského plynu v roce 2020,“ uvedl jeden z evropských obchodníků.