Domů
Plynárenství
Čínský regulátor snižuje domácí ceny plynu v důsledku vypuknutí koronaviru
Zemní plyn

Čínský regulátor snižuje domácí ceny plynu v důsledku vypuknutí koronaviru

Čínská Komise pro národní rozvoj a reformu (NDRC) sníží cenu zemního plynu na domácím trhu, aby pomohla společnostem obnovit provoz, a pokusila se tak o zmírnění dopadu koronaviru na tamní ekonomiku. Prohlášení Komise bylo zveřejněno 22. února.

Jedná se tak o další z opatření (dalšími jsou např. daňové úlevy a levnější bankovní půjčky pro podnikatele a firmy), kterými se Čína snaží zmírnit dopad koronaviru a restartovat svou ekonomiku.

NDRC uvedla, že posune vpřed datum, kdy se v Číně mění špičková (peak season) a mimošpičková (off-peak season) sezóna. Špičková sezóna obvykle končí 31. března.

Během špičkové sezóny může například PetroChina, dceřiná společnost CNPC, navýšit ceny zemního plynu při vstupu do měst (city gate gas) až o 20 %, což představuje maximální povolenou mez. V loňském roce bylo toto navýšení cen dle analytika Neila Beveridge přes 15 %. Ceny mimo špičkovou sezónu pak byly navýšeny o 6,4 %.

“Přesná mimosezónní cena zemního plynu na vstupu do měst pro rok 2020 ještě není známa, avšak očekáváme přibližně 15% snížení průměrné ceny u městských vstupních bodů jako důsledek této politiky,“ dodal Beveridge.

Od 22. února již byla cena plynu u městských vstupních bodů snížena pro nebytové sektory, které se řídí vládním cenovým mechanismem a dotčení dodavatelé plynu byli vyzváni k vyjednávání o cenách se spotřebiteli.

„Cílem je co nejvíce snížit cenu,“ prohlásili zástupci NDRC.

Oznámení bylo určeno všem čínským provinciím, autonomním regionům, obcím a národním ropným společnostem, jako je CNPC, Sinopec a CNOOC. Regulátor zdůraznil, že mu jde o zachování stability trhu se zemním plynem a o „udržení hladkého chodu trhu.“

Nižší domácí ceny zemního plynu obvykle znamenají menší profit pro dovozce jako je CNOOC nebo PetroChina, což může krátkodobě způsobit zpomalení importů LNG. Z dlouhodobějšího hlediska mohou ovšem déletrvající nízké ceny plynu zvednout poptávku a podpořit tak například i přechod z uhlí na plyn.

„S různou úrovní zábran, četnými zátarasy, zákazy cestování a restrikcemi ohledně znovuotevírání továren, kanceláří a obchodů se mnoho migrujících pracovníku stále ocitá uvízlých v domovských městech,“ uvedli ekonomové japonské banky Nomura v pondělím komentáři na aktuální situaci v Číně.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.