Domů
Plynárenství
Čínský regulátor snižuje domácí ceny plynu v důsledku vypuknutí koronaviru
Zemní plyn

Čínský regulátor snižuje domácí ceny plynu v důsledku vypuknutí koronaviru

Čínská Komise pro národní rozvoj a reformu (NDRC) sníží cenu zemního plynu na domácím trhu, aby pomohla společnostem obnovit provoz, a pokusila se tak o zmírnění dopadu koronaviru na tamní ekonomiku. Prohlášení Komise bylo zveřejněno 22. února.

Jedná se tak o další z opatření (dalšími jsou např. daňové úlevy a levnější bankovní půjčky pro podnikatele a firmy), kterými se Čína snaží zmírnit dopad koronaviru a restartovat svou ekonomiku.

NDRC uvedla, že posune vpřed datum, kdy se v Číně mění špičková (peak season) a mimošpičková (off-peak season) sezóna. Špičková sezóna obvykle končí 31. března.

Během špičkové sezóny může například PetroChina, dceřiná společnost CNPC, navýšit ceny zemního plynu při vstupu do měst (city gate gas) až o 20 %, což představuje maximální povolenou mez. V loňském roce bylo toto navýšení cen dle analytika Neila Beveridge přes 15 %. Ceny mimo špičkovou sezónu pak byly navýšeny o 6,4 %.

“Přesná mimosezónní cena zemního plynu na vstupu do měst pro rok 2020 ještě není známa, avšak očekáváme přibližně 15% snížení průměrné ceny u městských vstupních bodů jako důsledek této politiky,“ dodal Beveridge.

Od 22. února již byla cena plynu u městských vstupních bodů snížena pro nebytové sektory, které se řídí vládním cenovým mechanismem a dotčení dodavatelé plynu byli vyzváni k vyjednávání o cenách se spotřebiteli.

„Cílem je co nejvíce snížit cenu,“ prohlásili zástupci NDRC.

Oznámení bylo určeno všem čínským provinciím, autonomním regionům, obcím a národním ropným společnostem, jako je CNPC, Sinopec a CNOOC. Regulátor zdůraznil, že mu jde o zachování stability trhu se zemním plynem a o „udržení hladkého chodu trhu.“

Nižší domácí ceny zemního plynu obvykle znamenají menší profit pro dovozce jako je CNOOC nebo PetroChina, což může krátkodobě způsobit zpomalení importů LNG. Z dlouhodobějšího hlediska mohou ovšem déletrvající nízké ceny plynu zvednout poptávku a podpořit tak například i přechod z uhlí na plyn.

„S různou úrovní zábran, četnými zátarasy, zákazy cestování a restrikcemi ohledně znovuotevírání továren, kanceláří a obchodů se mnoho migrujících pracovníku stále ocitá uvízlých v domovských městech,“ uvedli ekonomové japonské banky Nomura v pondělím komentáři na aktuální situaci v Číně.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.