Domů
Plynárenství
ČR získala část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku

ČR získala část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku

Plynárenství
6 komentářů
17. červen 2022, 16:43
ČTK

Česká republika ve spolupráci se skupinou ČEZ získala část kapacity v připravovaném terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku. Dnes to uvedl na twitteru ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jozef Síkela (za STAN). Deník N napsal, že ČEZ uspěl v tendru na pronájem kapacity dvou plovoucích LNG terminálů.

„Podařilo se nám výrazně posílit energetickou bezpečnost. Ve spolupráci se skupinou ČEZ jsme získali část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku. Tento krok nám pomůže zajistit dostatek plynu pro naše občany i firmy a snížit energetickou závislost na Rusku,“ napsal Síkela.

Deník N uvedl, že LNG terminály budou od podzimu kotvit u nizozemského pobřeží. Podle serveru si nizozemská státní společnost Gasunie koncem dubna od belgické loďařské skupiny Exmar pronajala plovoucí terminál na pět let, který zakotví v přístavu Eemshaven na severu země. Terminál má být schopný zpracovat čtyři miliardy metrů krychlových zemního plynu za rok a Nizozemci ho uvedou do provozu letos na podzim.

V květnu Nizozemci navíc podepsali další smlouvu, tentokrát s americkou společností New Fortress Energy. Také ta svůj plovoucí terminál Nizozemsku pronajala na pět let a její znovuzplyňovací loď by měla v Eemshavenu začít fungovat rovněž na podzim. Celková kapacita obou pronajatých terminálů by měla dosahovat osmi miliard metrů krychlových plynu ročně, uvedl Deník N.

Zatím ale není jasné, jak velkou část kapacity LNG terminálů ČEZ jménem státu v tendru získal. Ministerstvo průmyslu ani mluvčí polostátního podniku Roman Gazdík věc nechtěli komentovat. Síkela již dříve uvedl, že ČR má zájem o jednu až dvě miliardy metrů krychlových kapacity.

Odborníci ČTK již dříve řekli, že jednání s Nizozemskem by mohlo být pro ČR strategické. Ekonom společnosti Natland Petr Bartoň uvedl, že výhodou Nizozemska je to, že má nejen jednu z největších těžeb zemního plynu v EU, ale také jednu z největších kapacit pro přijímání LNG. Navíc má Nizozemsko podle něj rozsáhlou plynovou infrastrukturu.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Poškození plynovodů Nord Stream je pravděpodobně výsledkem sabotáže, řekla švédská premiérka
27. září 2022, 21:40
Rusko možná uvalí sankce na ukrajinský Naftogaz. To by podle Gazpromu ohrozilo dodávky plynu do Evropy
27. září 2022, 20:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Jan Stehlik
17. červen 2022, 17:16

Je to hezké . Jen ten plyn odkuď vzíti . Budem přeplácet američany , asiaty ?

https://www.youtube.com/watch?v=xXaHo02ea4k

Pavel
18. červen 2022, 11:10

Plynu je dost, jak ukazuje právě USA.

Láďa
18. červen 2022, 11:23

Plynu je v Evropě dost. Jen by to chtělo zapracovat na ekologičtější metodě jak ho dostat ze země ven. A taky na zanedbané osvětě.

Peter Zachara
19. červen 2022, 10:15

Lado, lepsi priklad schizy si nemohol napisat.

Dostat neekologicky plyn zo zeme ekologickejsim sposobom. Hi, hi, hi.

Rejpal
18. červen 2022, 13:52

Ano plynu je dost , ale ochoty těžit ho je málo. Důvod je jednoduchý zelená ideologie je proti jakékoli těžbě čehokoli a protože v EU máme zelený komunismus no tak se neotvírají žádné doly jen se zavírají. Proto podíl dovozu energie do EU neustále roste.

Peter Zachara
18. červen 2022, 14:11

Tym naznacujes co? Ze nasa elita vie pocitat do dvoch? A ze pocitat dalej uz ma problem?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se