Domů
Plynárenství
Dodávky ruského plynu do Německa přes plynovod Jamal jsou dál zastavené
Terminál na zkapalněný zemní plyn Yamal.
Zdroj: Yamal LNG

Dodávky ruského plynu do Německa přes plynovod Jamal jsou dál zastavené

Plynárenství
2 komentáře
1. listopad 2021, 13:28
ČTK

Dodávky ruského plynu z Polska do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal zůstávají zastavené, tok plynu je obrácený opačným směrem. Vyplývá to z dnešních údajů německého provozovatele plynovodní sítě, společnosti Gascade. Ceny plynu v Evropě proto vzrostly, napsala agentura Reuters.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v prosinci vykazovala krátce před 10:00 SEČ nárůst o téměř 12 procent na 72,50 eura (zhruba 1860 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. Cena plynu zůstává hluboko pod rekordním maximem ze začátku října, kdy poprvé překonala 160 eur za MWh. Oproti loňsku, kdy se pohybovala jen kolem 15 eur za MWh, je ale výrazně vyšší.

Dodávky ruského plynu přes plynovod Jamal směrem na západ se zastavily v sobotu, ruská plynárenská společnost Gazprom nicméně uvedla, že závazky vůči svým zákazníkům v Evropě plní. Mluvčí polské státní plynárenské společnosti PGNiG řekl, že množství plynu je výrazně nižší než obvykle, Polsko ho ale stále dostává nasmlouvané množství. Podle sobotního vyjádření společnosti NET4GAS, která zajišťuje mezinárodní přepravu plynu do České republiky, bude mít přerušení dodávek na republiku velmi malý dopad.

Ilustrační foto

Za letošním nárůstem ceny plynu v Evropě stojí více faktorů, zejména je to ale vyšší poptávka po pandemii a nízké zásoby. Někteří kritici tvrdí, že Gazpromu tato situace vyhovuje a že se tak snaží tlačit na rychlé schválení plynovodu Nord Stream 2. Gazprom taková obvinění odmítá. Nord Stream 2 už je hotový a bude přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) a někteří europoslanci obviňují Gazprom, že nedělá dost pro zvýšení dodávek do Evropy. Ruský plynárenský gigant ale tvrdí, že vždy dodržuje své smluvní závazky, což potvrzují i jeho odběratelé v jižní a západní Evropě. Ti si žádné dodatečné dodávky plynu v době nejvyššího růstu cen od Gazpromu neobjednali, ukázal říjnový průzkum agentury Reuters.

Plynovod Jamal přivádí ruský plyn přes běloruské a polské území do Německa. Jeho kapacita je až 33 miliard metrů krychlových ročně. Loni vypršela platnost smlouvy mezi Ruskem a Polskem týkající se tranzitu suroviny, ale Gazprom si může objednávat přepravní kapacitu v aukcích.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Martin
1. listopad 2021, 15:31

"Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v prosinci vykazovala krátce před 10:00 SEČ nárůst o téměř 12 procent na 72,50 eura (zhruba 1860 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku"

14:30 a stojí to 63,00 EURMWh

Ve středu jsme byli na 97,00 EUR/MWh

Taková je realita dnešního trhu ....

feliz navidad
1. listopad 2021, 18:30

Na mě to celé působí spíš jako pokus vyvolat nějakou senzaci s vlivem na cenu. Že by někdo uvízl s nákupem na vysoké ceně a potřeboval se ho zbavit?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se