Domů
Plynárenství
Nord Stream 2 a překážky na cestě k první dodávce plynu
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Nord Stream 2 a překážky na cestě k první dodávce plynu

Plynárenství
29 komentářů
1. listopad 2021, 13:31
ČTK

Plynovod Nord Stream 2 je pod tlakem. Alespoň první dokončené rameno dvojpotrubí. Podle provozovatele je v soustavě kolem 177 milionů metrů krychlových plynu – k první přepravě plynu z Ruska přes Baltské moře do Německa je vše připraveno. Než k tomu však dojde, může to chvíli trvat. Zatímco politici komentují klady a zápory zprovoznění plynovodu, je nyní řada na úřadech, aby jednaly. Ale do věci by se mohly vložit i soudy, píše agentura DPA.

Technicky schválil první potrubí do provozu před několika týdny příslušný báňský úřad ve Stralsundu. Přeprava plynu na německý vnitřní trh ale není v současné době povolena, protože se stále čeká na certifikaci Spolkové agentury pro sítě, která sídlí v Bonnu. Bez ní hrozí pokuty.

Úřad v současné době prověřuje, zda jsou od sebe provoz plynovodu a prodej plynu dostatečně odděleny tak, jak stanoví směrnice Evropské unie o plynu. Akciová společnost Nord Stream 2 AG požádala o certifikaci jako nezávislý provozovatel přepravní sítě. Podle úřadu zvolila model, kdy Nord Stream 2 může zůstat ve skupině Gazprom a být tedy součástí dodavatele plynu. Jako ukazatele nezávislosti se hodnotí například organizační struktura nebo personál.

Podle bonnského úřadu se jedná o správní, nikoli o politické řízení. „Existuje zavedená praxe se zavedenými standardy, které uplatňujeme. Toto není první řízení tohoto druhu, které provádíme,“ sdělil úřad DPA. Spolková agentura pro sítě má čas do začátku ledna a uvedla, že bude postupovat, jak nejrychleji bude moct.

Nord Stream 2 naznačil, že na certifikační řízení počká. Zřejmě zde tedy došlo k přehodnocení, podotýká DPA, protože ještě v září Gazprom oznámil, že hodlá touto cestou pumpovat plyn do Evropy už letos. Ale i kdyby Spolková agentura pro sítě dala projektu zelenou, neodstranily by se tím všechny překážky.

Současná unijní směrnice o plynu určuje, že před konečnou certifikací musí provést revizi Evropská komise. Na její zpracování a na závěrečné prohlášení má Brusel až čtyři měsíce. Teprve poté může podle směrnice vydat konečné rozhodnutí národní regulační úřad.

Rozhodnutí národního úřadu se teoreticky může lišit od názoru komise. Pak by Německu hrozila žaloba u Soudního dvora Evropské unie. Poté by bylo na lucemburských soudcích, aby rozhodli, zda je německé rozhodnutí o certifikaci v souladu s právem EU.

Evropská komise zřejmě vyčerpá lhůtu pro vypracování stanoviska i proto, že politický tlak odpůrců plynovodu je velký. Nord Stream 2 „není projektem společného evropského zájmu“, řekl mluvčí Evropské komise agentuře DPA. Po vydání stanoviska z Bruselu má Spolková agentura pro sítě na případnou certifikaci opět dva měsíce.

Akciová společnost Nord Stream 2 AG by si tento postup jistě ráda ušetřila, píše DPA. Kromě jiného i proto, že by mohl vést i ke snížení ziskovosti provozu plynovodu. Firma by se navíc musela podřídit pravidlům německého trhu s plynem a platit fixní poplatek za dovoz plynu.

Společnost příslušná pravidla nebo jejich uplatňování na plynovod napadla u Spolkového soudního dvora, u arbitrážního soudu a u Soudního dvora Evropské unie. Mimo jiné argumentuje tím, že novela směrnice, která vstoupila v platnost v roce 2019 – tedy po zahájení výstavby – cílí konkrétně na Nord Stream 2, a porušuje tak právní zásady EU o rovném zacházení a přiměřenosti. A Soudní dvůr Evropské unie skutečně nedávno vydal nezávazné stanovisko, které souhlasí s tím, že ve skutečnosti byl novelou směrnice zasažen pouze Nord Stream 2. Na rozhodnutí se stále čeká.

Plynovod ale zaměstnává ještě další soudy. Německý svaz ochrany přírody Naturschutzbund Deutschland (Nabu) a ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) žalují u správního soudu v Hamburku a u vyššího správního soudu v Greifswaldu Spolkovou námořní a hydrografickou agenturu a báňský úřad ve Stralsundu jakožto schvalovací orgány.

Výkonný ředitel DUH Sascha Müller-Kraenner si úspěch slibuje zejména od procesu v Greifswaldu. Součástí stavebního a provozního povolení od báňského úřadu ve Stralsundu bylo totiž posouzení vlivu plynovodu na životní prostředí, a to i s ohledem na uhlíkovou stopu. Pokud by se objevily nějaké zásadní nové poznatky, povolení by bylo nutné přezkoumat. Nová data ukázala, že uhlíková stopa plynu je horší, než se dříve předpokládalo, například kvůli emisím metanu při těžbě a přepravě. Soudní líčení je naplánováno na polovinu listopadu. Podle DPA by to v žádném případě neměl být poslední termín ohledně otázky, zda a kdy smí plyn začít plynovodem Nord Stream 2 proudit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Omega
1. listopad 2021, 14:11

No jsem zvědav kam až bude EU ochotná zajít. Zatím to vypadá, jako by se snažila nechat lidi v zimě mrznout a odstranit z EU veškerou "těžkou" výrobu.

Jaroslav Loudil
1. listopad 2021, 14:27

To je krásná ukázka současné evropské byrokracie ! Lidé v Evropě mrznou bez plynu, případně platí trojnásobné zálohy jako u nás po zkrachovalé Bohemii En. a někde v Německu a Bruselu pořád tisknou a razítkují nějaká lejstra , debatují nad kávou s chlebíčky v přetopených halách a pak se už těší na víkendový pobyt na své luxusní chalupě v horách. Mezitím důchodkyně a vdova , paní Věra F. z Dolních Břežan , umrzne v obýváku při sledování televize , protože jí přerušili dodávky plynu , jelikož neplatila o 700 % navýšené zálohy.

P.S. Kde jsou vlastně ony Američany slibované plynové - "MOLEKULY SVOBODY" pana Trumpa ?? Jsou v Asii, neboť Asie platí za plyn více jak Evropa. Raději dodáme plyn totalitní Číně , než spojencům z NATO v Evropě, protože Čína lépe zaplatí. To mi silně připomíná Mnichov 1938 , kde jen pro vlastní pohodlí Západu skončila ČR v Hitlerově žaludku !

Fuj téhle americké praxi.

Dušan
1. listopad 2021, 16:41

Však ich nechceme .... celé mesiace tu máme komentáre ako potrebujeme NS2 a nepotrebujeme "predražený bridlicový plyn" ...

A keď tí "dobrí" Rusi sa "pohrajú s plynom" (dokonca sa to nedá hodiť na Ukrajinu) tak zrazu sú zlí Amíci ....

Čo sme chceli to máme ..... máme závislosť na ruskom "lacnom" plyne a tak si Putin rozohral vlastné hry. Po blamáži z roku 2014 si už dáva pozor aby formálne neporušil zmluvy a nemusel zas platiť mastné penále ...

Hádam už sa naivkovia preberú do reality a pochopia, že žiadna závislosť nie je dobrá ... a od Ruska už vôbec nie ...

TRIMHO62
1. listopad 2021, 17:24

Žiadna závislosť nie je dobrá,a už vôbec nie závislosť na byrokracii.

Jaroslav Loudil
1. listopad 2021, 17:48

Já jsem si z prstu nevycucal, že USA raději dodávají plyn do Asie, protože jim lépe zaplatí. A na státy EU a NATO - "z vysoka....".

Nefi
1. listopad 2021, 18:19

USA za leden až květen posílalo do Evropy 37% svých exportů LNG. 46% do Asie.

feliz navidad
1. listopad 2021, 18:22

Pro některé mimořádně nenadané jedince ještě jednou: všichni evropští odběratelé potvrzují, že smluvní dodávky Gazprom plní, a žádný další plyn navíc si nikdo neobjednal.

Zajímalo by mě proto, v souvislosti s předchozím odstavcem, jakým způsobem si Rusové "hrajou s plynem".

Petr prochaska
1. listopad 2021, 18:50

Rusové všechny své závazky plní do puntíku. Jenže EU udělala takovou legislativu, že si dodavatelé nemohli od Gazpromu dohodnout dlouhodobé smlouvy na velké objemy. Až do současnosti Gazprom na trh žádný další plyn nedával pro krátkodobé kontrakty. EU si myslela, že ho Gazprom bude dávat na trh.

feliz navidad
1. listopad 2021, 19:03

To je ale problém EU a není důvod k tomu kydat na Gazprom hnůj.

Několik desetiletí se ví, že Gazprom/Rusko preferují obchod ve stylu "řekněte co potřebujete, podepíšeme smlouvu a my vám dodáme co potřebujete". Pokud se mi to nelíbí, můžu si najít jiného dodavatele...

Dušan
1. listopad 2021, 19:09

Jednoducho ...

Formálne všetko plnia, ale po minulé roky bola samozrejmosť, že ponúkali za spotové ceny plyn i mimo kontraktov ... bola to "samozrejmosť" ... a naivná Európa to brala ako samozrejmú vec.

Nie len, že "náhodou" Rusi prestali ponúkať i "mimo" kontraktov, ale "náhodou" plnili svoje záväzky vyprázdňovaním svojich zásobníkov na území Európy ...

Síce formálne je všetko v poriadku, Rusi všetko plnia, ale majú prázdne zásobníky a teda pre nás ako keby neboli ...

Akosi nikoho v Európe nenapadlo, že toto sa môže stať ... a stalo sa ..

A "náhodou" v čase, keď sú vysoké ceny a všetci sa trasú aká bude zima, Putin len tak mimochodom spomenie, že ak sa schváli NS2 tak bude viac plynu ...

Skrátka treba sa zobudiť so sladkých proruských sníčkov ako nám NS2 zabezpečí dostatočné množstvo lacného plynu ...

Momentálne sa nám stal presný opak. Rusi využili našu závislosť na ich plyne a "zatlačili" ... a ani sa tým netaja.

Samozrejme, že z dlhodobého hľadiska škodia hlavne sami sebe .. ale spoliehať sa na zdravý rozum pri obchode s Rusko je evidentne naivné.

mart
1. listopad 2021, 19:19

Vám zdravý rozum říká, že vy dodavateli můžete kdykoli říci, že odebírat nebudete, ale on Vám nesmí říci, že nebude dodávat? Mně zdravý rozum naopak říká, že pokud chci mít jistotu dodávek, tak standardně musím uzavřít dlouhodobou smlouvu. Pokud jdu na spotový trh, tak také počítám s tím, že ceny a dodávky mohou být dost volatilní. EU vypadá spíše jako spekulant, který se zlobí, že někdo obrátil jeho hru proti němu.

feliz navidad
1. listopad 2021, 19:41

Pro dalšího z řady mimořádně nenadaných jedinců - Proč by měl Rus plnit zásobníky, když ten plyn nikdo nehce?

Pokud chcete od Rusa levnější plyn, máte možnost uzavřít dlouhodobou smlouvu.

EU si sama nastavila nějaké podmínky, Gazprom je akceptoval a teď stejní jako vy křičí, že je plyn drahý. To ale není problém Gazpromu, ale EU.

Michal K.
1. listopad 2021, 21:51

vobec nechapem. ved toto je volny trh ako EU chcela. EU zne, co zasiala. Obvinovat z toho Rusko je uz len cista rusofobia

richie
2. listopad 2021, 14:12

to feliz navidad

"..Pro dalšího z řady mimořádně nenadaných jedinců .." .. ehm, co takto citanie s porozumenim?

ved ste len parafrazoval obsah prispevku/reakcie na ktory ste reagoval.. nebolo v nom nic napisane co by bolo v rozpore s vasou reakciou

tak nabuduce by to bolo lepsie skusit reagovat pomalsie apodalmoznosti bez invektiv (naviac neopravnenych)

mart
1. listopad 2021, 18:51

Obávám se, že se naivové neproberou a nadále jim nedojde, že dlouhodobé kontrakty mají podstatné výhody pro obě strany. Pokud ale někdo chce vydělat na krátkodobých kontraktech a to jak cenou, tak flexibilitou v odběru, tak na nich může také dost prodělat. Problém není v Rusku, problém je v tom, že EU nechce garantovat odběr, ale chtěla by garanci dodávek, takhle to ale nefunguje (a to nejen u plynu).

Michal
1. listopad 2021, 17:52

Vůbec nikdo kvůli NS2 mrznout nemusí a už vůbec ne kvůli evropské byrokracii. V tradičních trasách plynovodů přes Polsko a Ukrajinu je hromada volných kapacit, které ovšem Gazprom zatím neráčil poptat. Proces schvalování NS2 není překážka toku ruského plynu, alternativní cesty jsou. Stačí je jen chtít využít.

Petr prochaska
1. listopad 2021, 18:54

A proč by to Gazprom dělal, když je postavený nový plynovod? Navíc NS1 měl za následek, že se import plynu z Ruska do Evropy zvýšil z nějakých 120 bcm na skoro 200 bcm. Prostě vytíženost starých plynovodů zůstala zhruba stejná. Podobně to bude i s NS2, ale nyní musí Gazprom a jeho spojenci porazit byrokracii v EU a vyjednat co nejlepší podmínky.

richie
3. listopad 2021, 10:06

cele zle .. dalsi co miesa hrusky s jablkami ..

:..Navíc NS1 měl za následek, že se import plynu z Ruska do Evropy zvýšil z nějakých 120 bcm na skoro 200 bcm...:

nie, zvysila sa kapacita trubiek, nie samotny import (a cez samotny NS1 este oficialne nepretiekol do EU ani kubik plynu na predaj/spotrebu)

"..Prostě vytíženost starých plynovodů zůstala zhruba stejná. .."

ani toto nie je pravda - prenos cez YAMAL klesol v auguste na stvrtinu a teraz dokonca na nulu a najvacsia rura cez Ukrajinu a Slovensko ide teraz na 50% bezneho transportu ..

richie
3. listopad 2021, 12:52

tak oprava.. nechal som sa uniest a poplietol som NS1 a prvu ruru NS2 ..

tak este raz ..

.. Navíc NS1 měl za následek, že se import plynu z Ruska do Evropy zvýšil z nějakých 120 bcm na skoro 200 bcm...

nie, este pred spustenim NS1 klesol import plynu z Ruska do Europy za cca 120 na necelych 100 (a to tu pocitam este aj Turecko) a az potom sa postupne zvysoval import na cca ~140bcm

"..Prostě vytíženost starých plynovodů zůstala zhruba stejná. .."

ani toto nie je pravda - pocas nabehu NS1 sa akvivalentne znizil prenos cez ostatne plynovody (60~70%).. aktualne prenos cez YAMAL klesol v auguste uzlen na stvrtinu a teraz dokonca na nulu a najvacsia rura cez Ukrajinu a Slovensko ide teraz na 50% bezneho transportu ..

feliz navidad
1. listopad 2021, 19:08

Pro další mimořádně nenadané jedince znovu a ještě jednou: všichni evropští odběratelé potvrzují, že smluvní dodávky Gazprom plní, a žádný další plyn navíc si nikdo neobjednal.

Nepíšete pravdu, Gazprom část rezervní kapacity poptal a zaplatil, přestože ten plyn navíc nikdo nechce.

Dušan
1. listopad 2021, 19:27

Zaujímavé, že Moldavsko za svoj plyn neplatí už dávno ... ale Moskva stopla dodávky do Moldavska len teraz, keď má prozápadnú vládu a Rusko nechce aby Moldavsko podpísalo asociačnú zmluvu s EÚ ...

Ku.va náhoda, že si až teraz Moskva "spomenula" na to, že Moldavsko neplatí za plyn ...

Už sa dohodli ... "náhodou" po tom, čo Moldavsko bolo schopné obmedzených dodávok zo západu a pripomenulo, že Rusko nie je jediný možný dodávateľ ...

Predpokladám, že prázdne zásobníky Gazpromu sú tiež len preto, že ich nik neobjednal ... .zaujímavé, že v iných sektoroch je normálne, že dodávateľ sa predzásobuje na sezónu pre svojich zákazníkov ... len Gazprom to nepotrebuje ...

Ale tak nám treba .. trubirohovia v EÚ predali Gazpromu zásobníky ... a teraz sa čudujú, že ich Gazprom nechal prázdne ...

feliz navidad
1. listopad 2021, 19:49

S vámi musí být radost obchodovat...

Takže Moldavsko dluží Gazpromu cca 700 mioUSD za plyn a ten měl dle vašich představ stále dodávat plyn, aniž by měl za něj dostávat zaplaceno?

Je normální, že se dodavatel předzásobí podle požadavků zákazníků. Ale předzásobí se jen podle výšek předpokládaných dodávek. Vy znáte nějakého výrobce/obchodníka, kterému když zákazník vypoví smlouvu, tak dál bude plnit sklad zbožím, pro který nemá zajištěn odbyt?

Stále se snažíte házet vinu za vlastní rozhodnutí na někoho jiného.

richie
2. listopad 2021, 14:19

to feliz navidad

"..Stále se snažíte házet vinu za vlastní rozhodnutí na někoho jiného..."

nemyslim si, ze by ste mal mat az taky problem so slovenciou .. ja tam vidim napisane "..Ale tak nám treba .. trubirohovia v EÚ predali Gazpromu zásobníky ... a teraz sa čudujú, že ich Gazprom nechal prázdne ..."

ci nesuhlasite s tym, ze EU sama vlastnymi rozhodnutiami vyraznou mierou prispela k sucasnej situacii?

feliz navidad
3. listopad 2021, 00:48

2 richie

S tím, že EU vlastním rozhodnutím k této situaci výraznou měrou přispěla samozřejmě souhlasím.

Moje reakce byla na prázdné zásobníky a svalování viny za prázdné zásobníky na Gazprom.

richie
3. listopad 2021, 10:14

to Dusan

"..Predpokladám, že prázdne zásobníky Gazpromu sú tiež len preto, že ich nik neobjednal ... .zaujímavé, že v iných sektoroch je normálne, že dodávateľ sa predzásobuje na sezónu pre svojich zákazníkov ... len Gazprom to nepotrebuje ..."

ano, ako si napisal v inych sektoroch a predzasobenie, zasobniky vyuziva aby mal dostatocny prenos/kapacitu na plnenie zmluv (ked mu nestacia trubky), ale preco by drzal "skladom tovar" zbytocne, ked nikto neprejavil zaujem a vie ho umiestnit inde .. a predzasobenie na sezonu uz po ine roky bolo davno dohodnute (a z vekej casti aj realizovane), len tento rok si niekto myslel, ze vy***e zo systemom a bude mat plyn este lacnejsie a nevyslo to, Gazprom sa prisposobil a....

mart
1. listopad 2021, 19:22

Za prvé třeba někdo z různých důvodů stávající trasy využívat nechce. Zároveň třeba chce přitlačit EU do zprovoznění další vybudované trasy a neodepsat investici do ní. A do třetice proč by Gazprom poptával tranzit, když se zároveň uvádí, že nikdo nepoptal u Gazpromu plyn?

Josef
1. listopad 2021, 22:46

Plynu je tady přesně podle objednávek. Dali jsme další část svojí suverenity EU a ta pro nás teď kupuje plyn - výsledek je samozřejmě katastrofální.

jiri
1. listopad 2021, 23:28

Maďaři si plyn s Ruskem domluvili a jsou v pohodě. Škoda že jsme to neudělali také.J

Dušan
2. listopad 2021, 19:19

No keď sa niekto ako Orbán strčí Rusom hlboko do zandice .... tak určite dostane zľavu ... to je oficiálna ruská politika.

Ak nie, tak má problém... prípadne rovno "opolčencov" ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se