EIA: Ázerbájdžán se stane důležitějším dodavatelem plynu do jižní Evropy

DomůPlynárenstvíEIA: Ázerbájdžán se stane důležitějším dodavatelem plynu do jižní Evropy

Podle americké vládní agentury U. S. Energy Information Administration (EIA)  se Ázerbájdžán stane ještě významnějším dodavatelem zemního plynu na evropský trh. Po roce 2020 bude tzv. jižní plynový koridor do Evropy dodávat 10 miliard m3 plynu a do Turecka miliard 6 m3 plynu ročně. Zdrojem tohoto plynu pak bude ložisko Shah Deniz II.

Očekává se, že exporty plynu, ale i ropy, budou hrát čím dál tím důležitější roli v ázerbájdžánské ekonomice. Podle dat EIA v roce 2017 Ázerbájdžán vytěžil necelých 17 miliard m3 zemního plynu z čehož přibližně 6 miliard m3 plynu exportoval.

Ázerbájdžán zdrojem diverzifikace

Do Evropy přitom v nejbližších letech přijde ještě více ázerbájdžánského plynu. Z ložiska Shah Deniz II infrastrukturou tzv. jižního plynového koridoru do jižní a jihovýchodní Evropy dorazí v první fázi projektů (přičemž další fáze prozatím nejsou oficiálně naplánované) 10 miliard m3 plynu ročně a do Turecka 6 miliard m3 plynu ročně. Dodávky z Ázerbájdžánu jsou podle představitelů EU důležitým zdrojem diverzifikace. A to zejména pro region jihovýchodní Evropy, která má nyní omezené možnosti dodávek.

Výstavba jižního koridoru se blíží do finále

Ázerbájdžánský plyn z Shah Deniz II do Evropy poteče přes Gruzii a dále Turecko. V Turecku je již nyní v provozu plynovod TANAP, jež byl dokončen v červnu 2018. Zároveň byla v polovině 2018 spuštěna druhá fáze rozvoje ložiska Shah Deniz a první dodávky do Turecka tak již byly zahájeny. V roce 2018 tímto plynovodem teklo přibližně 2,8 milionů m3 plynu denně a na rok 2019 je plánováno zvýšení na 5,6 milionů m3 plynu denně.

Jižní plynový koridor. Zdroj: TAP

Plynovod TAP, který povede z řecko-turecké hranice přes Albánii až do jižní Itálie je nyní stále ve výstavbě. Podle oficiálních webových stránek projektu bylo na konci ledna 2019 dokončeno 85 % projektu. První plyn by plynovodem měl téct na počátku roku 2020.

Úvodní fotografie: TAP

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...