Do Evropy prozatím míří pouze minimum dodávek LNG z USA

DomůPlynárenstvíDo Evropy prozatím míří pouze minimum dodávek LNG z USA

Evropský trh, který se měl dle očekávání stát hlavním odbytištěm zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA, zůstává dosud těmito dodávkami relativně nedotčen. Současné ceny naznačují, že tento trend bude nadále pokračovat a americký LNG tak bude nadále proudit na trhy s vyšší cenou plynu.

Ačkoliv zásoby plynu v Evropě po letošních mrazivých zimních teplotách poklesly na historická minima, americký LNG se nestal zdrojem pro jejich obnovení před následující zimou.

I přes relativně krátkou vzdálenost USA od Evropy, nízké ceny amerického plynu ve srovnání s cenami evropských plynových hubů většina dodávek amerického LNG mířila mimo Evropu. Hlavním odběratelem je aktuálně Asie, do které dle dat agentury Platts od začátku roku mířilo 52 dodávek, neboli zhruba 54 % produkce amerického LNG za toto období.

Naproti tomu Evropa od začátku roku přijala pouze tři dodávky amerického LNG, dvě mířily v březnu a dubnu do Spojeného království a jedna v dubnu do Nizozemska. Všechny dodávky sloužily jako prostředek pro doplnění zásob plynu po období chladného počasí, které zasáhlo severozápadní Evropu na konci února a v březnu.

Důvodem jsou příhodnější cenové podmínky pro americké dodavatele na asijském nebo jihoamerickém trhu. Zatímco při dodávce LNG na jihoasijský trh si dodavatelé dle dat agentury Platts přijdou po odečtení nákladů na zkapalnění, dopravu ze Sabine Pass a cenu plynu v USA (benchmark cena Henry Hub) v průměru od začátku roku na 3,91 USD/MMBtu, při dodávkách do severozápadní Evropy je to o 1,13 USD/MMBtu neboli o 29 % méně.