Domů
Plynárenství
Gazprom dodává do Evropy více plynu, snižuje ale cenu

Gazprom dodává do Evropy více plynu, snižuje ale cenu

Gazprom zvýšil v prvním pololetí export zemního plynu do zemí Evropy o 14 % ve srovnání s loňským prvním pololetím. Výrazně se na tom podepsalo zejména silnější první čtvrtletí. Gazprom i nadále očekává, že poptávka po ruském plynu v Evropě poroste a bude silnější než import LNG. 

Dle dat prezentovaných ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem na valné hromadě dochází k dalšímu navyšování exportů do Evropy. V roce 2015 vzrostl meziročně export o 8 %.

Podle předběžných dat tento trend pokračuje i letos. V prvním pololetí tohoto roku došlo meziročně k navýšení exportu o 14,2 %, což představuje navýšení o 10,6 mld. m³. Nejvíce rostly exporty plynu do Německa, Polska a Francie. Všechny jmenované země importovaly o 1,3 až 1,5 mld. m³ zemního plynu více, než ve stejném období v loňském roce.

V prohlášení došlo i ke srovnání importů ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG) a pomocí plynovodů. Využití Nord Streamu podle Millera dosáhlo 70 %, zatímco využití kapacity LNG terminálů v Evropě se pohybuje kolem 25 %, což pro rok 2014 potvrzuje i následující studie. Využití terminálů se v jednotlivých zemích výrazně liší, dosahuje od 4 % v Nizozemí až po 35 % v Itálii.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

K pokrytí nárůstu poptávky po zemním plynu v Evropě má sloužit, z pohledu evropské legislativy kontroverzní, plynovod Nord Stream 2, na kterém se Gazprom dohodl společně s BASF, Engie, OMV a Shell. Kromě zdvojnásobení přepravní kapacity dojde i k výraznému zkrácení přepravní trasy plynu. To by ve výsledku mohlo znamenat až dvojnásobné snížení ceny za přepravu suroviny.

Gazprom se pro evropské země přiklání k novým způsobům prodeje plynu. Jako efektivní způsob prodeje se nově ukázaly aukce, které jsou doplňkem k dlouhodobým kontraktům. První aukce byla uskutečněna v roce 2015 a dosáhla objemu 1,2 mld. m³, které zakoupilo 15 současných i nových odběratelů.

Druhá z aukcí proběhla na jaře tohoto roku a byla určena pro zákazníky z pobaltských zemí. Aukce dosáhla objemu 0,42 mld. m³. Další aukce proběhne ještě tento rok a zaměřena bude na západní Evropu.

Postupně však klesá i cena komodity, kterou Gazprom do Evropy dodává. Pro rok 2016 bude průměrná cena dosahovat úrovně 199 dolarů za 1000 m³. V roce 2015 to přitom bylo 238 dolarů a o rok dříve dokonce 348 dolarů.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Biometan může nahradit ruský plyn v autobusech. Města v něm vidí soběstačnost
11. srpen 2022, 17:44
U koho jsou energie nejlevnější a na jak dlouho podepsat smlouvu? HN srovnaly nabídky největších dodavatelů elektřiny a plynu
10. srpen 2022, 18:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se