Globální trh se zkapalněným zemním plynem (LNG) vzrostl loni zejména díky rostoucí kapacitě zkapalňovacích zařízení v Austrálii a Spojených státech o 10 % na 38,2 miliard krychlových stop denně (1,1 mld. m3/den). Největším importérem zůstalo s velkým náskokem Japonsko, největším exportérem je stále Katar.

Podle zprávy americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) představoval loňský nárůst objemu zobchodovaného LNG největší meziroční nárůst v historii.

Kromě zvýšení exportních kapacit ve Spojených státech a Austrálii došlo k navýšení exportních kapacit také například v Rusku, Nigérii, Malajsii nebo Alžírsku. Největším exportérem LNG zůstal i v loňském roce Katar.

Export LNG z vybraných států v letech 2013 až 2017. Zdroj: EIA
Export LNG z vybraných států a zbytku světa v letech 2013 až 2017. Zdroj: EIA

Růst importu LNG táhly v loňském roce zejména asijské země, které tvořily 74 % nárůstu celkového importu. Největším importérem zůstalo Japonsko, které importovalo 11 miliard krychlových stop denně (0,3 mld. m3/den).

Největší nárůst importu LNG zaznamenala Čína, která se zároveň stala druhým největším importérem LNG na světě, když dovezla více než Jižní Korea. Významně vzrostl také import LNG do Evropy, a to zejména do Španělska, Itálie, Portugalska, Francie a Turecka. Celkově import LNG do Evropy vzrostl meziročně o 1,4 miliard krychlových stop denně (0,04 mld. m3/den), což je téměř srovnatelný nárůst jako v případě Číny.

Import LNG vybraných států v letech 2013 až 2017. Zdroj: EIA
Import LNG vybraných států a zbytku světa v letech 2013 až 2017. Zdroj: EIA

Růst tažen zejména rostoucí kapacitou zkapalňovacích zařízení

Růst globálního obchodu s LNG byl podle EIA tažen zejména rostoucí kapacitou zkapalňovacích zařízení v Austrálii, Spojených státech a Rusku. Od roku 2013 zvýšily Austrálie a Spojené státy exportní kapacitu dohromady o 9,7 miliard krychlových stop denně (0,3 mld. m3/den) a podobný nárůst kapacity je očekáván také do roku 2020.

Celkem je do roku 2022 podle IEA očekáváno navýšení globální kapacity zkapalňovacích zařízení o 13,5 miliard krychlových stop denně (0,4 mld. m3/den).

Přísůtky kapacity zkapalňovacích zařízení. Zdroj: EIA
Přísůtky kapacity zkapalňovacích zařízení. Zdroj: EIA

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *