
IEA: Dovoz LNG do Evropy se letos zvýší o 25 procent, přiblíží se rekordu
Dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy by měl v letošním roce vzrůst o 25 procent, tedy 33 miliard metrů krychlových, protože kontinent potřebuje kompenzovat nižší dodávky plynovody a poptávka se kvůli počasí zvýšila. Dovoz se tak přiblíží rekordní úrovni. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Loni naopak dovoz klesl.
K nárůstu dovozu LNG přispívají nižší dodávky plynovody z Ruska, vyšší domácí poptávka, potřeba zaplnit zásobníky a také vyšší vývoz plynu z EU na Ukrajinu. Za první čtvrtletí dovoz LNG do Evropy stoupl o 23 procent, tedy o více než devět miliard metrů krychlových.
Letošní očekávaný vývoj ostře kontrastuje s loňským rokem, kdy dovoz LNG do Evropy klesl o 18 procent, tedy téměř 30 miliard metrů krychlových. Ilustruje také rychle se měnící stav globálního trhu s plynem, uvedla IEA.

V zásobnících Evropské unie bylo na konci zimy jen 35 miliard krychlových plynu. Byly tak naplněny ze 34 procent. Do zimy je musí země naplnit na 90 procent. Ve srovnání s loňským rokem to znamená, že EU bude do začátku listopadu potřebovat k doplnění zásobníků o téměř 20 miliard metrů krychlových plynu více než loni, což představuje nárůst o 50 procent, odhadla IEA.
IEA očekává, že poptávka po plynu v Evropě se letos meziročně zvýší o 1,5 procenta. Důvodem je rostoucí poptávka od domácností i z komerční sféry. Poptávka po plynu pro výrobu elektřiny by se ale měla meziročně snížit o deset procent kvůli pokračujícímu růstu obnovitelných zdrojů energie.
Spotřeba plynu v průmyslu by měla do konce roku klesat, protože se očekává, že vyšší ceny plynu zatíží odvětví s vysokou spotřebou plynu a energie, uvedla IEA.
Mohlo by vás zajímat:
EU musí do budoucna vyřadit plyn z vytápění budov. Tento proces, který dnes měl být už v poslední 1/3 se ve většině státu zadrhl. Výsledkem je mimo jiné i to , že EU jako region závislý na masivních dovozech energií všeho druhu nemá ve světě žádnou váhu. Naproti tomu Čína se svým programem elektrifikace mohla bez problémů ukončit dovoz LNG z USA.
Hm, doporucujete tedy topit elektrikou. Fajn.
A z ceho tedy budeme vyrabet tu elektriku?
Doporučuji v prvé řadě radikálně snížit spotřebu tepla, možnosti jak toho docílit je spousta.
A to, co zbude, pokrýt nějakou kombinací tepla z biomasy, solární termikou, energií prostředí, odpadním teplem z průmyslových procesů, když to bude dávat smysl elektrikou, a klidně částečně i plynem.
Je naivní přemýšlet jen o jednom řešení, které bude pro všechny.
Jo, a elektrika se dá dělat z lecčeho, a teplo se dá skladovat fakt levně, i dlouhodobě.
Jasně, skončíme s plynem, který se na zimní spotřebu dá celkem snadno uskladnit a máme na to kapacity a nahradíme ho elektřinou (nejlépe z FVE), které je v zimě málo a neumíme ji v potřebném množství rozumně skladovat.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Nepoznáte tak zjevnou ironii?
Vyřazení plynu z vytápění budov je jedním z největších nesmyslů, který kdy EU vymyslela. Takže doufám, že nakonec dostanou rozum a tento nesmysl zruší.
Btw. Říká Vám něco Síla Sibiře a Síla Sibiře 2?
plyn je v naší poloze pro vytápění nejlepší možnost, jen se to nesmí se spotřebou přehánět - ideálně budovy zateplit a pořídit ještě nějaký druhý zdroj tepla co bude při slunečném počasí spotřebu plynu snižovat, solárně termický systém, pro majetné odvážlivce fve + tč, a pak by to chtělo ještě třetí záložní zdroj který není závislý na elektřině a plynu - plynový přímotop na probanbutan nebo kamna na dřevo
Za prvé, blábol a za druhé, čína dováží uhlovodíky převážně z JV Asie.
Tak to je pro klima špatná zpráva, zkapalnění ZP na LNG vyžaduje další energii a tím zvyšuje emise CO2 a částečně i metanu.
„Bojovat“ proti klimatické změně tím, že se bude v energetice velkoobjemově spalovat LNG se souhrnným CO2 ekvivalentem větším, než mají uhelné elektrárny, je opravdu výhra. Naproti tomu vytápění úsporného domu pomocí tepelného čerpadla (vzduch/voda) by dávalo ještě větší smysl při kombinaci s tepelným zásobníkem, který představuje nejlevnější skladování energie. Uložit tepelnou energii vyrobenou TČ v době s maximem vnějších teplot (během dne, v poledne) a ještě tak využívat pro jeho napájení případné příspěvky FVE (ať lokální nebo obecně v síti) by zvýšilo jeho účinnost a zlepšilo využití OZE. V noci, kdy je naopak potřeba nejvíce topit a vnější teploty jsou nejnižší, by pak s výhodou šlo využít teplo ze zásobníku, do kterého je možné ještě navíc akumulovat i příspěvky z termických kolektorů.
Ale přesně to Němci dělají. Odstavili si JE a odstavují uhelné a značnou část té energie (kterou nevyrobí OZE) chtějí nahradit velkoobjemovým spalováním ZP.
Ani využití TČ, pokud se pro ně vyrábí elektřina z plynu není žádná výhra. Pokud se racionálně nevyužije veškeré teplo z plynové elektrárny, tak už je lepší ten plyn spálit lokálně v kondenzačních kotlích.
Domácí zásobníky tepla na topení a zvláště, pokud by to mělo být nejméně na několik dní, to je pěkná pohádka. Není to moc průchodné ani pro RD, natož byty. Vemte si jen ten potřebný objem a prostor, cenu nádrže a izolace, atd. Unikající teplo může být příjemné v zimě, ale ne v létě, když už máte i bez toho přehřáto. Zkouší se to už nejméně 50 let a vždy to skončí jen na dotovaných pilotních projektech, protože nikdy to nevyhovuje všem požadavkům a nejvíce rozumné ceně té akumulace.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se