Itálie se díky zvýšení odběru ruského plynu o 28 % v 1Q 2016 posunula na druhé místo v odběru plynu od ruského Gazpromu. Naopak z druhého místa sestoupilo Turecko, které svůj odběr snížilo o 15 % oproti stejnému období loňského roku. Největším odběratelem nadále zůstává Německo.

Itálie za celý loňský rok odebrala od Gazpromu 24,4 mld. m³, což byla největší hodnota v historii. V první čtvrtletí letošního roku odebrala 6,46 mld. m³, což je nárůst o 28 % oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku.

„V roce 2016 se italská poptávka po ruském plynu zvýšila. Itálie se nyní posunula před jednoho ze čtyř největších odběratelů (Turecko), co se týče odebraného plynu. V současné době je na druhém místě mezi všemi našimi odběrateli.“
Alexei Miller, CEO Gazpromu

Posun Itálie na pozici druhého největšího odběratele ruského plynu umožnil i klesající odběr v Turecku, které snížilo odběr o 15 % a odebralo pouze 6,42 mld. m³.

Gazprom budova

Na klesajícím odběru plynu se podepisují i stále napjaté vztahy mezi Ruskem a Tureckem, které poškodilo sestřelení ruské stíhačky.

Největším odběratelem plynu od Gazpromu zůstává nadále Německo, které odebralo v prvním čtvrtletí 12 mld. m³ zemního plynu.

Celkový odběr byl v prvním čtvrtletí letošního roku výrazně vyšší, až v následujících dvou měsících se odběr plynu vrátil na běžné hodnoty. Za celé první čtvrtletí odebrali zákazníci v Evropě a Turecku 44,4 mld. m³ ve srovnání s 34,4 mld. m³ ve stejném období loňského roku.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *