Domů
Plynárenství
Jaké vyhlídky má v Evropě dražší LNG z USA oproti levnějšímu ruskému plynu?
LNG terminál ve Svinoústí. Zdroj: Polskie LNG
Zdroj: Polskie LNG

Jaké vyhlídky má v Evropě dražší LNG z USA oproti levnějšímu ruskému plynu?

Americký prezident Donald Trump sklidil ovace při svém projevu v Polsku po té, co slíbil navýšení exportu amerického LNG (zkapalněného zemního plynu) do Evropy. Udrží si Gazprom, ruský státní energetický gigant, svoji pozici na ceněném evropském trhu?

Na první pohled má Gazprom v dodávkách plynu do Evropy několik nesporných výhod. Obrovské zásoby, nízké výrobní náklady, ale především způsob přepravy. Dopravit plyn do Evropy plynovodem je o mnoho levnější než jeho přeprava v podobě LNG, která obnáší zkapalnění, přepravení v tankeru přes Atlantský oceán a následné opětovné zplynění.

Jason Bordoff, poradce bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, který vede Columbia University Centre zabývající se globální energetickou politikou, naznačuje, že zatímco LNG je obvykle dražší, Gazprom bude i nadále čelit bolestivým rozhodnutím, jelikož stále více dodávek od konkurentů směřuje do Evropy.

Ruská skupina si musí zvolit mezi soupeření cenou, čímž si ochrání svůj podílu na trhu, a snížením nabídky pro udržení vysokých cen. Pokud se Gazprom rozhodne pro první možnost, na což sází Bordoff, pak ruská společnost bude muset přijmout, že vstupuje do cenové války. To může ohrozit výnosy společnosti i přes možný nárůst dodávaného objemu plynu.

Gazprom soupeří s dodávkami LNG z USA, ale i z dalších zemí, jako je Katar nebo Alžírsko. Dodávky LNG do Evropy se množí zejména z politických důvodů, mnoho zemí vidí příležitost ve snížení své závislosti na ruském plynu a vytvoření tlaku na Gazprom především ve spojitosti s cenou plynu.

Ve středu navíc představitelům ruského Gazpromu, který má monopol na vývoz plynu z Ruska prostřednictvím plynovodů, přibyla na čelech další vráska, když Donald Trump podepsal zákon prohlubující protiruské sankce. Ty mohou mít za následek zkomplikování výstavby plánovaných rozšíření plynovodů mířících do Evropy, Nord Stream 2TurkStream.

Prozatím dodávky ruského plynu do Evropy rostou. Za první polovinu roku 2017 vzrostly oproti stejnému období v roce 2016 o 12,3 %, za celý rok 2016 narostly oproti roku 2015 o 12,5 %.

„Náš plyn se těší rostoucí poptávce v Evropě a růst poptávky bude pokračovat,“ tvrdí sebevědomě ředitel Gazpromu, Alexej Miller.

Zástupci Gazpromu tvrdí, že země jako Polsko budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, pokud se rozhodnou snížit dovoz ruského plynu.

Zdroje dodávek plynu do Evropy v roce 2016, bcm. Zatímco ruský plyn tvořil polovinu všech dodávek plynu do Evropy, dodávky LNG tvořily méně než desetinu. Zdroj: Financial Times

Cena amerického LNG vs. Gazprom

V současné době je cena plynu v USA okolo 2,85 USD za MMBtu. Po započtení všech souvisejících poplatků za přepravu, zkapalňování a zplyňování se podle odhadů Gazpromu cena pohybuje ve výši 6 USD/MMBtu.

Na většinu evropského trhu Gazprom dodává zhruba za 5 USD/MMBtu. Gazprom navíc změnil politiku tvorby ceny a u stále více dodávek přechází od odvozování ceny plynu od ceny ropy k cenotvorbě dle evropských obchodních hubů, které podle kupujících představují férovější způsob, jak zohlednit vývoj na trhu.

„Jistě, (americký benchmark) Henry Hub je momentálně na úrovni 3 dolarů (za MMBtu). Poté je však nutné zkapalnit, dopravit a poté znovu zplynit. Dokonce i když zohledníte pouze marže, které musíte zaplatit, nejste daleko od stávající ceny v Evropě,“ tvrdí jeden z představitelů evropské energetické společnosti.

LNG poskytuje trhu flexibilitu

Ovšem navzdory nižší ceně za ruský plyn země jako Litva a Polsko využívají LNG, aby daly Rusku najevo, že mají alternativy, a nabouraly nadvládu Ruska nad trhem. Stěžují si, že ceny Gazpromu jsou stále příliš vysoké a odmítají se na Rusko spoléhat.

Dodávky do jednotlivých evropských zemí v roce 2016, bcm. Šedá -dodávky LNG, růžová – plynovody Gazprom, tmavě růžová – ostatní plynovody, modrá – vlastní produkce. Zdroj: Financial Times

Charif Souki, vedoucí energetické skupiny Tellurian, poukazuje na to, že LNG nebyl zamýšlený jako plnohodnotná náhrada za dodávky, které do Evropy proudí prostřednictvím plynovodů, neboť nemůže splnit požadavky evropského trhu sám o sobě. Místo toho LNG poskytuje trhu flexibilitu. Přidaná flexibilita a zvýšená konkurence na trhu mohou snížit ceny pro evropské zákazníky.

„Plyn se nyní může dodávat tam, kde je ho ve světě potřeba. To je největší výzva pro společnost, jako je Gazprom,“ tvrdí Souki.

Výsledkem je, že se jedná o americko-ruskou bitvu, kde jsou vítězové zákazníci v Evropě. Od energetických společností v Německu, až po energeticky náročné průmyslové podniky ve Velké Británii.

Úvodní fotografie: LNG terminál ve Svinoústí. Zdroj: Polskie LNG 

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ing. Vratislav Ludvík
23. listopad 2017, 13:09

Objemy plynu jsou důležité; pro řešení je však rozhodující cena, vycházející dosti zásadně z mimoekonomických faktorů (míra importní závislosti, příslušnost k blokům před rokem 1989). Americký LNG tak např. pro Polsko je levnější, než ruský potrubní. Je zřejmé, že - pokud nedojde k obecnému odstoupení od využívání plynu v rámci ukončování užití fosilních paliv - se prostor pro obchod s LNG v Evropě výrazně zvětšuje. Svědčí o tom i boom ve výstavbě LNG tankerů.

Josef Staněk
18. květen 2018, 20:41

Celý článek je nějak mimo mísu. Pokud se podíváme na objemy plynu dodávané Gazpromem do Evropy, tak ty neustále rostou. Proto se staví Nord Stream 2, protože letos byly dny, kdy Nord Stream 1 jel na 105 % své technické kapacity. Autor zapomněl na nejdůležitější faktor - Norská a Britská plynová pole vysychají a těžba plynu v Norsku a Británii klesá a za pár let půjde k nule. A kde jste přišel na to , že pro Polsko je LNG levnější, než plyn od Gazpromu, tak to je mi opravdu záhadou. Odběr amerického a Katarského LNG je v Polsku a Pobaltí pouze politická záležitost. A že by Gazpromu rostly vrásky na čele z konkurence v Evropě ? To je naprosto k smíchu. Už teď Rusko dává přednost v prodeji své ropy Asii před Evropou a za dva roky to bude i s plynem. A Němci moc dobře ví, proč staví Nord Stream 2. Autor článku spíš básní o svých představách a touhách. Realita je naprosto jinde.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se