Domů
Plynárenství
Ruské plynovodní projekty budou realizovány navzdory americkým sankcím

Ruské plynovodní projekty budou realizovány navzdory americkým sankcím

Americké sankce podle agentury Reuters nebudou mít vážné dopady na dokončení dvou ruských plynovodů v Evropě, Nord Stream 2 a TurkStream. Hlavním důvodem je fakt, že projekty jsou již v pokročilejších fázích. Plynovodní projekty tedy díky sankcím budou opožděny a náklady se zvýší, nicméně dokončeny nejspíše budou. To ale zřejmě nebude platit pro novější projekty. Dopady budou v dlouhodobém hledisku znatelnější.  

Americký prezident Donald Trump již podepsal sankce proti Rusku. Podle agentury Reuters byl ovšem Trump při podepisování sankcí spíše zdráhavý. Zároveň agentura některá opatření považuje za příliš volná, což podle některých povede k tomu, že Trump nepodnikne potřebné kroky proti ruské energetické infrastruktuře. Z toho důvodu zřejmě dva velké ruské projekty budou dokončeny, byť za vyšších nákladů a zřejmě i se zpožděními.

Kreml se bojí, že jeho západní partneři potřební k rozvoji hlubinných, břidlicových a arktických ložisek, která by naplnila Nord Stream 2 a TurkStream, budou sankcemi odstrašeni.

Gazprom minulý měsíc varoval investory, že sankce „mohou vyústit ve zpoždění, či jiná narušení dokončení projektů.“. 

Pět západních firem, které investují do Nord Stream 2, Wintershall, Uniper, OMV, Shell a Engie, ovšem říká, že je příliš brzy, aby byly posuzovány dopady sankcí. Prozatím jsou tedy připraveny splnit svůj finanční závazek.

Dopady sankcí

Největšími náklady zpoždění plynovodů by pro Rusko byly potenciálně vyšší tranzitní poplatky Ukrajině, tradičnímu tranzitu ruského plynu do Evropy. Kromě toho se EU bojí, že sankce poškodí její energetickou bezpečnost. Proto žádala od USA garance, aby evropské firmy nebyly předmětem sankcí.

Trump řekl, že nechce, aby sankce poškodily snahy vyřešit konflikt na Ukrajině. Proto úředníci EU, představitelé průmyslu a experti pochybují, že by Trump sankce použil.

Stále se ovšem očekává, že sankce zkomplikují snahy Gazpromu získat peníze, což automaticky povede ke zvýšení nákladů projektů.

Vztahy Gazpromu s jeho partnery, dodavateli a poskytovateli vybavení a služeb jsou významně zkomplikované. Všichni si budou žádat příplatek za risk.
Tatiana Mitrova, Skolkovo Energy Center

Velcí aktéři mohou být schopni unést tento risk. Analytici ovšem říkají, že menší dodavatele, na nichž Gazprom závisí, tento risk může vyděsit. Mluvčí projektu Nord Stream 2 řekl, že více než 200 ne-ruských společností ze 17, většinou evropských, zemí se podílí na budování plynovodu.

Mezitím Gazprom podniká potřebné kroky ke snížení dopadů sankcí. Pokládání potrubí TurkStream pod Černým mořem bylo urychleno i přesto, že zde není finální dohoda o tom, kde konkrétně v Turecku plynovod vstoupí na pevninu. Gazprom tak zřejmě získal dostatek prostoru plynovody dokončit, nicméně na novější projekty budou mít s největší pravděpodobností sankce dopady už vážnější.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské zásobníky plynu se plní rekordním tempem
27. květen 2022, 05:00
Afrika místo Ruska? Němci a Italové nacházejí nové dodavatele plynu
26. květen 2022, 13:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se