Qatar Petroleum v pondělí oznámilo, že rozeslalo pozvánky do tendru na výrobu více než 100 LNG tankerů. Pomocí nových tankerů chce Katar dosáhnout svého cíle navýšit produkci LNG na hodnotu 110 milionů t/rok do roku 2024. Současná produkce Kataru je zhruba 77 milionů t/rok.

Zpravodajský portál Platts informoval o tendru společnosti Qatar Petroleum. Tendr mimo konstrukce tankerů také obsahuje požadavky na přepravu z plánovaného terminálu Golden Pass v USA, který se aktuálně staví. Tento terminál je spojením úsilí Qatar Petroleum a ExxonMobil.

Tendr dále zajistí vítězi možnost případného nahrazení současné flotily Kataru, která obsahuje 45 LNG tankerů typu Q-flex a Q-Max.

„Tímto významným krokem se Qatar Petroleum vydává na další etapu ve stavění LNG tankerů, která měla původně zajistit 60 LNG tankerů na pokrytí plánovaného navýšení LNG produkce s potenciálem vyrobit přes 100 nových LNG tankerů v příštím desetiletí,“ uvedl v prohlášení ministr Saad al-Kaabi, který je současně výkonným ředitelem společnosti Qatar Petroleum. „Tato důležitá iniciativa posiluje závazek a reputaci Qatar Petroleum jakožto bezpečného a spolehlivého dodavatele LNG za jakýkoliv okolností a podmínek.“

Nová oblast North Field

Katar má v plánu začít využívat podmořskou oblast North Field, kterou sdílí s Íránem. Těžařská oblast North Field je největší známá oblast se zemním plynem. Po dobu dvanácti let bylo na oblast uvaleno moratorium, které bylo v roce 2017 zrušeno.

Tento měsíc také Qatar Petroleum začalo poptávat inženýrské práce ve spojení s novou plánovanou těžbou právě v oblasti North Field. Kontrakt  zahrnuje postavení 4 obrovských závodů na výrobu LNG a podpůrné infrastruktury. Vítěz bude oznámen v lednu příštího roku.

Za rok 2017 byl Katar suverénně největším exportérem LNG a podílel se téměř 28 % na světovém trhu LNG.

Na druhém místě byla Austrálie s 19 %, následovaná Malajsií, Nigérií a Indonésií. Všechny tyto země měly méně než 10% podíl na světovém trhu s LNG.

Zdroj úvodní fotografie: www.flickr.com

Štítky: LNGKatartanker

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *